Fotografas A. Repšys kasdien 18.08 val. įamžina miestų centrines aikštes

 • Teksto dydis:

Paskelbus karantiną šalyje, menininkas Andrius Repšys ėmėsi įgyvendinti naują fotografinį sumanymą „Projektas 1808, karantinas“: nuo pat pirmos karantino dienos, kiekvieną dieną 18.08 val. (1808 – koronaviruso karštoji linija) jis fotografuoja pagrindines Lietuvos miestų aikštes.

Žvilgsnis iš aukštai

Naujausioje savo darbų serijoje fotomenininkas menininkas A.Repšys nagrinėja šiuo metu pasaulyje kone aktualiausią temą – koronaviruso įtaką žmonėms ir jų kasdienybei.

Kaip ir ankstesnėse savo darbų serijose, fotografas savo kūriniuose kelia problemas, sujungdamas geografines erdves ir jų specifiškumą su žiūrovams gana gerai įskaitomomis simbolinėmis prasmėmis, atsiskleidžiančiomis per kiekvienos geografinės vietos detales. Tik naujausia serija kuriama nuo pat Lietuvoje įvesto karantino pradžios, iš aukštai fiksuojant ištuštėjusias centrines didžiųjų miestų aikštes. Pats projekto pavadinimas kreipia į šiuo metu Lietuvoje veikiančią koronaviruso karštąją liniją 1808.

A.Repšys. Projektas 1808, karantinas. Vilniaus Katedros aikštė 2020 m. kovo 16 d. 18.08 val.

Kasdien tuo pačiu laiku

A.Repšys dokumentuoja pasirinktas vietas kasdien tuo pačiu laiku – 18.08 val. Iš viršaus fiksuojamos architektūrinės kompozicijos tampa panašios į abstrakčių figūrų išsidėstymą ir ritmą, kartais nutraukiamą žmonių paliktų ženklų, tokių kaip mašinos, šiukšliadėžės, stulpai ir pan. Kardinaliai pasikeitę mums įprasti vaizdai simbolizuoja ne tik kiekvieno žmogaus laikinumą, bet ir šiandien patiriamos vienatvės, atskirties būsenas. Kita vertus, menininko užfiksuotuose vaizduose galima įžvelgti ir retus praeivių siluetus, tačiau pastarieji tik dar labiau padidina tuštumos jausmą – išryškėja erdvių mastelis, sustiprinamas vienišo žmogaus įspūdis. Kartu kvestionuojamas ir žmogaus vidinis pasaulis: ar tokioje situacijoje namai staiga virsta kalėjimu? Ar akistatoje su baime išliekame sąžiningi, o gal apsimetame, kad mums grėsmės nėra? Ir galiausiai, ar mokame gyventi bendruomenėje net būdami vieni?

Ir šviesūs pokyčiai

Vykstant esminėms permainoms gamtoje ir visame pasaulyje, keičiasi ir mūsų vertybės bei nusistatymai. Be to, greta labiausiai vertinamų profesijų, tokių kaip medikų, policininkų ar ugniagesių, šiandien mums tampa ypač svarbūs ir kurjeriai, kasininkai, ūkininkai ar mažmenine prekyba užsiimantys pardavėjai. Kitaip tariant, pasaulinės krizės laikotarpiu, atsiranda ir ypač šviesių, nuotraukose matomas tuščias erdves užpildančių pokyčių, vedančių į dar didesnį suartėjimą su aplinkiniu pasauliu ir mumis pačiais.

A.Repšys. Projektas 1808, karantinas. Telšių Turgaus aikštė 2020 m. kovo 24 d. 18.08 val.

Tad A.Repšio serija „1808, karantinas“ ir dokumentuoja šį istorinį įvykį, ir nagrinėja šiam laikotarpiui artimas temas. Tarsi suvokiame, jog nėra abejonių, kad po koronaviruso pandemijos pasaulis pasikeis, tačiau – kaip, klausia menininkas. Atsakysime patys.NAUJAUSI KOMENTARAI

pastebejimas

pastebejimas portretas
Kažin ar A. Repšys nepažeidžia taisyklių skraidydamas su tuo savo dronu??

Taškuotai Dokumentikai

Taškuotai Dokumentikai portretas
Dar yra ir konceptualus menas ;)

Idomu

Idomu portretas
Kodel neisvalo ir neatstato i buvusi lygi Anikes aikstes Klaipedoje? Kokia deme likusi nuo to niekam nereikalingo ledo. Surado vieta, kur grindini gadinti!
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių