Vasario 16 d. 13 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejus Klaipėdoje uostamiesčio gyventojus buria į parodos „Lietuvos valstybiniai apdovanojimai 1918–1940 m. Iš Algirdo Aužbikavičiaus rinkinio“ atidarymą.
Renginio metu vyks pokalbis tema „Įteikti ir neįteikti apdovanojimai“, kuriame mintimis ir įžvalgomis pasidalys istorikas dr. Vytautas Jokubauskas ir kolekcininkas A.Aužbikavičius.
Tarpukario Lietuvos apdovanojimus jau 20 metų kaupiantis A.Aužbikavičius savo kaip kolekcininko veiklą pradėjo dar anksčiau, rinkdamas pašto ženklus, pinigus ir įvairius buities daiktus. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę jis pradėjo domėtis tarpukario Lietuvos istorija, o bevartant istorinius šaltinius jo akį patraukė 1918–1940 m. teikti valstybiniai apdovanojimai ir jų liudijimai. Pamažu tai peraugo į lietuviškų apdovanojimų kolekcijos rinkimą.
Šioje kolekcijoje jau yra sukaupta nemaža dalis minėtu laikotarpiu teiktų valstybinių ir nevyriausybinių organizacijų apdovanojimų: Vyties kryžius, Vyčio kryžius, Vytauto Didžiojo ir DLK Gedimino ordinai, šių ordinų medaliai, Šaulių žvaigždė ir medalis, Klaipėdos nepriklausomybės medalis ir kt. A.Aužbikavičius taip pat renka ir apdovanojimų dokumentus – liudijimus.
Laikui bėgant A.Aužbikavičiui vien tik gauti apdovanojimą ir pasidėti į kolekciją nebepakako, todėl pradėjo domėtis, kiek ir kokių jų buvo įteikta, už ką teikti bei kam. Pagrindiniu informacijos šaltiniu tapo A.Astiko knyga „Lietuvos ordinai, medaliai ir ženkleliai“, V.Kavaliausko knygos „Už nuopelnus Lietuvai“, kitų kolekcininkų pasidalytos žinios. Besidomėdamas apdovanojimų istorijomis A.Aužbikavičius išsiaiškino, kad ne visi įsteigti apdovanojimai buvo pagaminti. Taip pat kai kurie jų buvo įsteigti, pagaminti, tačiau taip ir liko neįteikti, o po 50 metų nežinios dalis jų pasirodė kolekcininkų pasaulyje.
Išlikusių apdovanojimų nėra daug. Lietuvai praradus nepriklausomybę 1941 m. dalis jų buvo paslėpta ir užmiršta, kai kuriuos sunaikino okupacinė valdžia. Todėl kolekciją papildyti trūkstamais apdovanojimais nėra lengva. Tai kolekcininko užduotį padaro sunkesnę, bet kartu ir įdomesnę.
Paroda muziejuje veiks iki kovo 12 d.
Vasario 16-ąją Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus (Didžioji Vandens g. 2) ekspozicijos bus atviros lankytojams nuo 10 iki 18 val. Šventės dieną muziejaus lankymas bus nemokamas.
Naujausi komentarai