Klaipėdos koncertų salėje skambės „Septyni žodžiai“ žymios kompozitorės jubiliejui

 • Teksto dydis:

70 metų aktyvios kūrybos, 90 metų gyvenimo istorijos sparčiai besikeičiančiame pasaulyje – kompozitorė Sofija Gubaidulina yra puikus ilgaamžiško kūrybinio polėkio pavyzdys. Likus porai dienų iki kompozitorės jubiliejaus, Klaipėdos koncertų salėje įvyks jai skirtas koncertas.

Plačiai žinoma pasaulyje

Kartu su Mindaugo Bačkaus vadovaujamu Klaipėdos kameriniu orkestru muzikuos dirigentas Imantas Jonas Šimkus, altininkė Kristina Anusevičiūtė, violončelininkė Gintarė Kaminskaitė ir akordeonininkė Agnė Dūkšaitė. Pagal S.Gubaidulinos kūrinį „Septyni žodžiai“ pavadintoje programoje taip pat skambės Peterio Vasko muzika.

S.Gubaidulina šiuo metu yra viena žymiausių rusų kompozitorių pasaulyje. Jaunystėje kūryba etniškai mišrioje (Volgos totorio tėvo ir rusės motinos) šeimoje gimusiai merginai buvo tarsi pabėgimas nuo sovietinės Rusijos socialinės ir politinės atmosferos. Dėl šios priežasties ji susiejo muziką su mistiniu dvasingumu, ilgesiu žmonijos sieloje surasti tikrąją būtį, kurią kompozitorė nuolatos bando užfiksuoti savo darbuose. S.Gubaidulina apibrėžia religiją kaip ryšį tarp savęs ir Absoliuto, kurį atranda per meninį procesą.

Ji susiejo muziką su mistiniu dvasingumu, ilgesiu žmonijos sieloje surasti tikrąją būtį.

Nepaisant sovietinės kritikos, jos kūriniai sklido į Vakarų civilizacijos pusę, sėkmę žymėjo užsakymai ir apdovanojimai. 1992 m. kompozitorė emigravo į Vokietiją, kur gyvena ir kuria iki šiol. Šiandien S.Gubaidulinos muzika atliekama visame pasaulyje ir išliks kaip vertingas jos gyvenimo palikimas ateities kartoms. 2015 m. kompozitorė buvo atvykusi į Klaipėdą, čia klausėsi Klaipėdos kamerinio orkestro atliekamo savo kūrinių koncerto. Šįkart šio orkestro ir solisčių interpretuojamas skambės S.Gubaidulinos opusas „Septynis žodžiai“ akordeonui, violončelei ir styginiams.

Skambės pirmąsyk Lietuvoje

Kitą koncerte skambėsiantį autorių – vieną žymiausių dabarties Latvijos kūrėjų P.Vaską ir S.Gubaiduliną sieja istorinė sovietų ideologinės priespaudos patirtis. Kai protestantų pastoriaus sūnui buvo uždrausta studijuoti Latvijoje, jis atsidūrė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA), kur sėkmingai baigė kontraboso studijas. Dėl šios priežasties kompozitorius moka lietuvių kalbą.

Kaip ir S.Gubaidulina, P.Vaskas kupinas gilaus dvasingumo. Jis niekada nepalieka klausytojų be vilties ir kelio, kuriuo reikėtų eiti, norint pasiekti dvasinę pilnatvę ir gilesnį gyvenimo supratimą. Dažnai jo muzika pavadinama „šventuoju minimalizmu“. Savo kūryba jis siekia sugrąžinti idealą į šiuolaikinio žmogaus sielą, liudija tikėjimą idealu ir meile.

Šiandien P.Vaskas yra vienas dažniausiai atliekamų šiuolaikinių kompozitorių pasaulyje. Pripažinti solistai, dirigentai ir orkestrai vis dažniau įtraukia jo kūrinius į savo programas.

Estas Arvo Partas ir latvis P.Vaskas yra pagrindiniai Baltijos šalių muzikos ambasadoriai pasaulyje.

P.Vaskas irgi lankėsi Klaipėdos koncertų salėje. Tai įvyko 2010-aisiais, kai jo kūrinius taip pat griežė Klaipėdos kamerinis orkestras. Būsimoje orkestro programoje bus atliktas P.Vasko Koncertas altui ir styginių orkestrui, skambėsiantis pirmą kartą Lietuvoje.

Atstovauja jaunajai kartai

Įprastai be dirigento koncertuojantis Klaipėdos kamerinis orkestras šį kartą bus jaunosios kartos dirigento Imanto Jono Šimkaus rankose. Iš kitų bendraamžių šį menininką išskiria visapusiškas išsilavinimas ir įvairi muzikinė veikla. Vienos muzikos ir atlikimo menų universiteto bei LMTA meno doktorantas diriguoja Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, koncertuoja su garsiausiais Lietuvos kolektyvais, bendradarbiauja su užsienio orkestrais, dalyvauja kūrinių įrašuose. I.J.Šimkus taip pat yra choro žinovas – sukaupęs didelę bendradarbiavimo ir vadovavimo chorams patirtį, pats kuria chorinę muziką. Jo kūriniai jau yra skambėję Lietuvoje ir užsienyje.

Scenoje pasirodys ir trys talentingos jaunosios kartos solistės.

K.Anusevičiūtė buvo orkestro „Kremerata Baltica“ altų grupės koncertmeisterė, o dabar yra Valstybinio Vilniaus kvarteto altininkė. Pasak muzikologo ir dirigento Donato Katkaus, „jaudina jaunosios altininkės griežimo gyvybingumas, jutimiškumas, emocinis virpėjimas“.

Violončelininkė G.Kaminskaitė jau studijų metais aktyviai įsitraukė į Kauno muzikinį gyvenimą. Didžiausią jos kūrybinės veiklos dalį užima muzikavimas Vytauto Didžiojo universiteto kameriniame orkestre. Šiuo metu atlikėja profesines žinias gilina LMTA doktorantūros studijose ir dirba pedagoginį darbą.

A.Dūkštaitė – jaunosios kartos akordeonininkė, koncertuojanti kaip solistė ir su įvairiais ansambliais. Šiuo metu ji dirba LMTA, taip pat rengia meno doktorantūros projektą, kuriuo siekia skleisti aktualų aukščiausio meninio lygio akordeono repertuarą.

Koncertas „Septyni žodžiai“ – spalio 22 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių