„Klaipėdos muzikos pavasaris“: laikysis tradicijų, tačiau žada ir už „rėmų“ išeinančių programų

 • Teksto dydis:

Visą balandį uostamiestis švęs šimtmečių patikrintos muzikos šventę. Klaipėdos koncertų salė (KKS) pristato 48-ąjį kartą vyksiantį seniausią akademinės muzikos festivalį „Klaipėdos muzikos pavasaris“. Šių metų programa klausytojams siūlys plačią tarptautinės reikšmės projektų įvairovę, kviesdama išgirsti devynis išskirtinius projektus. Renginys suburs didžiausius ir žymiausius šalies simfoninius bei kamerinius orkestrus, pripažintus Lietuvos ir užsienio dirigentus, solistus bei kolektyvus. Festivalis kvies į ilgametes tradicijas puoselėjančius projektus bei pristatys ir netipinių festivalio formatui programų.

Laiko patikrintos klasikinės muzikos šventė

„Džiaugiamės, kad į Klaipėdą sugrįžta vienas didžiausių ir reikšmingiausių klasikinės muzikos festivalių visame vakarų Lietuvos regione. Nekantraujame klausytojams pristatyti įdomiausius stambių formų ir didelių sudėčių klasikinės muzikos projektus“, – dalijosi mintimis KKS repertuaro meno vadovė Loreta Narvilaitė.

Vienas iš festivalio tikslų, anot meno vadovės, yra atliepti klaipėdiečių ir vakarų Lietuvos regiono gyventojų kultūrinius poreikius. Meniškai vertinga festivalio programa siekia ugdyti klausytojų meninį skonį bei skatinti domėjimąsi klasikine muzika.

Nuo sostinės nutolusio uostamiesčio ir regiono gyventojams sudaroma galimybė išgirsti pripažintų pasaulyje menininkų, koncertinių įstaigų Lietuvoje ir užsienyje parengtas menines programas. „Tęsiame bendradarbiavimą su Lietuvos nacionaline filharmonija, kurios du kolektyvai – Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir Lietuvos kamerinis orkestras – atvyksta koncertuoti į KKS. Lietuvos operos ir baleto teatro simfoninis orkestras taip pat sugrįžta į festivalio programą su unikaliu projektu, – vardijo L. Narvilaitė.

Dalyvaus aukščiausio meistriškumo atlikėjai ir kolektyvai

Pasak KKS repertuaro meno vadovės, vakarų Lietuvoje nėra nuolat koncertuojančio simfoninio orkestro. Tad festivalio metu regiono gyventojai turi progą išgirsti vertingiausius simfoninės muzikos kūrinius, kuriuos atlieka ne tik geriausi Lietuvos, bet ir užsienio šalių kolektyvai. „Džiugu, kad visuomet festivalyje laukiamos ir didžiausią klausytojų dėmesį patraukia koncertinės programos, kurias rengia žymiausi šalies kolektyvai – Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, vadovaujamas meno vadovo ir vyriausiojo dirigento Modesto Pitrėno bei Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninis orkestras, diriguojamas vyriausiojo dirigento Ričardo Šumilos“, – atskleidė L. Narvilaitė.

Uostamiestį reperezentuojantis Klaipėdos kamerinis orkestras festivaliui parengs dvi skirtingas programas, kuriose pasirodys su išskirtiniais užsienio solistais ir dirigentais. Atidarymo koncerte kolektyvas muzikuos su vienu tituluočiausių ir labiausiai vertinamų baroko muzikos interpretuotojų, pripažintu italų smuikininku ir dirigentu Enrico Onofri. Dar vieną išskirtinę programą orkestras atliks su pirmą kartą į KKS muzikuoti atvyksiančiu šių laikų savo instrumento virtuozu, fleitininku Maurice Stegeriu bei inovatyvių koncertų formatų sumanymu ir įgyvendinimu garsėjančiu šveicarų dirigentu Christianu Knüseliu.

Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus teigia, kad kolektyvas nuosekliai gilinasi į baroko muzikos repertuarą, todėl kviečia į savo programas išskirtines pasaulio muzikos asmenybes, darančias įtaką šiandienos muzikos kultūros raidai. „Džiaugiamės, turėdami galimybę bendradarbiauti su scenos partneriais, turinčiais reputaciją visame pasaulyje, tokiais kaip smuikininkas ir dirigentas Enrico Onofri, fleitininkas Maurice Stegeris bei dirigentas Christianas Knüselis. Tokiu būdu mes ne tik skatiname savo profesinį augimą, bet ir praturtindami orkestro repertuarą supažindiname klausytoją su įvairiomis muzikos meno rūšimis bei formomis“, – pasakojo M. Bačkus.

Festivalio „Klaipėdos muzikos pavasaris“ repertuare klausytojai taip pat išgirs atsinaujinusį ir sparčiai tobulėjantį Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninį orkestrą. Operos solistės Joana Gedmintaitė, Monika Pleškytė (sopranai) ir Evelina Volodkovič (mecosopranas) su orkestro pritarimu atliks Richardo Strausso operos „Rožės kavalierius“ ištraukas. Orkestras taip pat interpretuos G. Mahlerio „Penktąją simfoniją“.

Prancūzų muzikos šedevrų programą publikai dovanos, muzikos kritikų pavadintas vienu geriausių Prancūzijos dirigentų – Cyrilas Diederichas, Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir operos solistė Viktorija Miškūnaitė (sopranas).

Vienoje iš festivalio programų skambės Arvydo Malcio kūrinys „Mozarto žaidimai“, koncertas smuikui ir styginiams bei Wolfgango Amadeuso Mozarto „Simfonija C-dur“ („Jupiterio“). Programą atliks Lietuvos kamerinis orkestras, kuriam diriguos tarptautinę karjerą vystantis jaunosios kartos dirigentas Adomas Morkūnas-Budrys. Solo partiją grieš daugelio tarptautinių konkursų laureatė smuikininkė Rūta Lipinaitytė.

Puoselėja naujas tradicijas

Ilgamečiais festivalio „Klaipėdos muzikos pavasaris“ projektais jau yra tapę edukacinės programos šeimoms bei nemokami koncertai Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje. „Sudarant festivalio programą siekėme, kad ji būtų įdomi ir priimtina įvairialypei klausytojų auditorijai. Edukacinės programos vaikams ir šeimai „Planeta – orkestras“ dėka festivalio klausytojų auditorija dar labiau prasiplečia. Vieną programą festivalio metu rengiame nemokamai viešoje miesto erdvėje, kad koncertas būtų dar labiau atviras ir prieinamas skirtingoms socialinėms visuomenės grupėms ir apskritai visiems klasikinės muzikos mylėtojams“, – apie naujus renginių formatus pasakojo L. Narvilaitė.

Į linksmą pažintį su klasikine muzika mažuosius klausytojus ir jų tėvus kvies Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas Modesto Barkausko ir Jomantė Šležaitė-Paukštė. Smagioje edukacinėje programoje publika papildys savo žinias apie instrumentus, orkestrą, kūrinius, išgirs įdomių istorijų iš atlikėjų gyvenimo, o smalsiausi ir drąsiausi galės netgi padiriguoti orkestrui.

Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčia turi ypatingą aurą ir atmosferą bei akustiškai tinkančią skambėti sakraliniams koncertams erdvę. Vieną tokių koncertų festivalio programoje rengia Klaipėdos choras „Aukuras“, vadovaujamas meno vadovo ir dirigento Tomo Ambrozaičio. Koncerte klausytojai išgirs Baltijos šalių kompozitorių chorinę muziką, kurią sukūrė žymiausi dabarties autoriai, pelnę pasaulinį pripažinimą.

Jungia tradicijas ir naujus formatus

Siekiant festivalio programą padaryti įvairesnę ir patrauklesnę įvairesnei klausytojų auditorijai, šiemet pristatomi du netipiškos sudėties koncertai.

Netikėtumų žadantį pasirodymą surengs pirmą kartą festivalyje muzikuosiantis „Grammy“ apdovanojimą pelnęs mušamųjų instrumentų kvartetas iš Čikagos „Third Coast Percussion“. Ansamblis, klausytojus įkvepiantis įtraukiančiomis muzikinėmis patirtimis, festivalio publikai pristatys vieno žymiausių JAV šiuolaikinės muzikos kūrėjų Philipo Glasso stambios formos kūrinį.

Didžiausią intrigą žada baigiamojo festivalio koncerto ypač originali programa, rengiama Klaipėdos kamerinio orkestro su indų muzikos atlikėjais. „Naujų kultūrinių patirčių paieška šį kartą taip pat atvedė prie indų ragos, kurią kartu improvizuosime su Imran Khan ir Naim Khan iš Indijos“, – užsiminė M. Bačkus.

Svečiai iš tolimosios Indijos muzikuos vienais žinomiausių ir populiariausių indų muzikos instrumentų sitaru ir tabla. Koncerte skambės indų klasikinės muzikos kompozicijos, vadinamos ragomis, kurios siejamos su konkrečiomis emocijomis.

Seniausias Lietuvoje klasikinės muzikos festivalis „Klaipėdos muzikos pavasaris“ klausytojus pasitiks balandžio 1–28 dienomis KKS. Išsami festivalio programa: www.koncertusale.lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Šuolis į vasarą – Kultūros fabrike
  Šuolis į vasarą – Kultūros fabrike

  Kol vasara „ruošiasi į sceną“, Kultūros fabrikas (KUFA) jau paruošė geriausius vasariškus pasiūlymus Klaipėdoje dirbantiems ir atostogaujantiems kūrybininkams. ...

 • Muzikinėje E. Chrebtovo ir L. Mikalausko dvikovoje žiūrovų lauks žavingi netikėtumai
  Muzikinėje E. Chrebtovo ir L. Mikalausko dvikovoje žiūrovų lauks žavingi netikėtumai

  Vis labiau artėjant vasarai ir gyvenant atostogų ritmu, norom nenorom pradedame planuoti kaip prasmingai praleisti visuomet žaibiškai pralekiantį atostogų laiką. Visiems, kurie nenori vien tik gulėti prie jūros ir gurkšnoti šaltus ...

 • Birželio mėnesio edukacijos šeimoms P. Domšaičio galerijoje
  Birželio mėnesio edukacijos šeimoms P. Domšaičio galerijoje

  Vasara – puikus laikas tobulėjimui, naujoms veikloms ir kūrybiniams iššūkiams, kuriuos meta Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Domšaičio galerija (Liepų g. 33, Klaipėda)! Kviečiame Klaipėdoje gyvenančias ir atosto...

 • Palangoje savaitgalį – pučiamųjų muzikos festivalis: susiburs orkestrai
  Palangoje savaitgalį – pučiamųjų muzikos festivalis: susiburs orkestrai

  Palangoje šį savaitgalį vyks šeštasis tarptautinis pučiamųjų muzikos festivalis „Amber Wind 2023“, jo metu organizuojamas orkestrų paradas, koncertai, meistriškumo dirbtuvės, pranešė savivaldybė. ...

  3
 • Uostamiestyje – spalvingas festivalis
  Uostamiestyje – spalvingas festivalis

  Jau šį savaitgalį, gegužės 28-ąją, uostamiestyje vyks tradicija tapęs festivalis „Tautinių kultūrų diena“, kurį kasmet organizuoja Klaipėdos savivaldybės Tautinių kultūrų centras. Šiemet susirinkusiųjų lauks net 42 k...

 • Pirmoji „TheATRIUM“ festivalio diena su drąsia garsiojo teatro balkono reikšmės interpretacija
  Pirmoji „TheATRIUM“ festivalio diena su drąsia garsiojo teatro balkono reikšmės interpretacija

  Intensyviausia tarptautinio teatro festivalio „TheATRIUM“ dalis, Lietuvos teatro vitrina, trečiadienį Klaipėdos dramos teatre prasidėjo ne tik svečių iš užsienio sutiktuvėmis, dviem spektakliais, bet ir įspūdingu menininkės, juvel...

 • Ar tu ne kanukas?
  Ar tu ne kanukas?

  Šiandien, 18.30 val., „Baroti“ galerijoje (Didžioji Vandens g. 2) atidaroma grupinė paroda „Ar tu ne KANUKAS?“. Parodos dalyviai: Arvydas Šaltenis, Vincas Kisarauskas, Valentinas Antanavičius, Mindaugas Skudutis, Aleksa...

  7
 • „Žaibo opera“ – pajūryje
  „Žaibo opera“ – pajūryje

  Laimėjimus pelniusi Didžiosios Britanijos meninė-edukacinė programa vaikams „Žaibo opera“ atkeliauja į Lietuvą. Pirmieji ją išbando pajūrio – Neringos ir Klaipėdos – vaikai. Rytoj, šeštadienį, Juodkrant...

 • Tarptautinei vaikų gynimo dienai – džiazuojančio choro koncertas
  Tarptautinei vaikų gynimo dienai – džiazuojančio choro koncertas

  Tarptautinei vaikų gynimo dienai skirtą džiazo muzikos programą paruošė Klaipėdos choras „Aukuras“, kuriam šį kartą diriguos jaunosios kartos dirigentė Dovilė Kirdaitė. Kartu muzikuos džiazo vokalo profesionalė Raimonda N...

 • Baigiamajame koncerte – sveikinimai Palangai
  Baigiamajame koncerte – sveikinimai Palangai

  Antrą kartą rengiamas naujų kūrinių pučiamųjų orkestrams kūrybinis konkursas „MCC Palanga 2022“ artėja prie kulminacijos – sekmadienį, gegužės 28 d., 13 val. visuomenei bus pristatyti penki nauji lietuvių kompozitorių kūriniai...

Daugiau straipsnių