Teatro festivalyje Klaipėdoje – graikų „Late Night“ ir belgų „Kirina“

Trečiasis tarptautinis teatro festivalis „TheATRIUM“ Klaipėdoje birželio 2–16 d. pristatys tarptautinę programą, kurioje publikos laukia devyni pasirodymai iš įvairių šalių. Tarp jų – graikų trupės „Blitz Theatre Group“ spektaklis „Late Night“ ir belgų trupės „Faso Danse Theatre“ spektaklis „Kirina“.

Prisiminimai ir šokis

Kaip manote, kiek ilgai galima suktis valso žingsniu, kiek galima ištverti laukimą, kiek prisiminimų per vakarą įmanoma pakelti ir kaip prablaškyti liūdesį įvykus pasaulio pabaigai? Apie tai festivalyje „TheATRIUM“ žiūrovams kalbės ir šoks graikų teatro trupė.

Trupė karą primenančiu pavadinimu „Blitz Theatre Group“ įkurta Atėnuose 2004 m. Jos įkūrėjai Angeliki Papoulia, Christos Passalis ir Giorgos Valais agresyvoką pavadinimą pasirinko todėl, kad garsusis „žaibiškas karas“ (Blitzkrieg) jiems artimas: jie mėgsta kalbėti kaip tik apie tai, ko jau nebėra, bet išnykusio dalyko pėdsakų dar liko mumyse.

Pagrindinis trupės principas, kaip skelbiama jos interneto puslapyje, teatras – tai laukas, kuriame žmonės susitinka dalytis mintimis, o ne vieta demonstruoti virtuoziškumą ir skelbti nusistovėjusias tiesas. Visi trupės nariai yra lygūs sumanymų, rašymo, režisavimo ir dramaturgijos kūrimo procesuose, viskuo yra abejojama, nieko negalima priimti kaip savaime suprantamo dalyko nei teatre, nei gyvenime. Įdomu, kad A.Papoulia, aktorė, režisierė, viena iš trupės įkūrėjų, kuri pasrodys scenoje, nusifilmavo 2015 m. festivalyje „Kino pavasaris“ vienu iš favoritų tapusiame filme „Omaras“ (rež. Yorgos Lanthimos), o už vaidmenį to paties režisieriaus filme „Iltinis dantis“ (2009 m.) Sarajevo kino festivalyje buvo apdovanota kaip geriausia aktorė. Aktorius Ch.Passalis taip pat vaidino pastarajame filme (drauge ir trupės kolega G.Valais), JAV sukurtame seriale „Tėvynė“ (2010 m.) ir šiemet pasirodysiančiame filme „Sargaso jūros stebuklas“ (rež. S.Tzoumerkas). Šie menininkai, aktoriai peržengė šalies sienas ne vien savo sukurtais spektakliais.

Pasak prancūzų teatro kritiko Myrto Reiss, „Blitz Theatre Group“ yra įrašyta trumpame šiuolaikinių graikų menininkų, kuriems pavyko peržengti savo šalies sieną ir būti įvertintiems svetur, sąraše. Šie charizmatiški pusiaukelėje tarp teatro ir performanso meno esantys graikai užkariavo ne vienos užsienio šalies žiūrovų širdis. Jie stebina ir patraukia savita teatro kalba, kuriai būdingas paprastas, bet netikėtas formų (nebūtinai naujų) jungimas. Tai atkreipia dėmesį ir spektaklyje „Late Night“ (paprastai trupė pavadinimo neverčia, o versti tiktų „budėjimas, būdravimas vėlią naktį“), kuris persmelktas nostalgijos, švelnaus liūdesio: katastrofa jau įvyko, o veiksmas vyksta po jos.

„Late Night“ – tai nesibaigianti bemiegė naktis, kurią senoje, griuvėsių pribirusioje šokių salėje drauge leidžia trys vyrai ir trys moterys, vilkintys nublukusiais, kadaise elegantiškais drabužiais. Ką veikti vėlumoje, kad greičiau prabėgtų laikas? Ką veikti po Europą nusiaubusios katastrofos, į dulkes sumalusios tiltus, katedras, aikštes, sudaužiusios širdis, paneigusios daugybę gražių gyvenimo teorijų? Tą naktį jie prisimena, pasakoja nuotrupas, fragmentus. Prisiminimai pabyra, susipina toli gražu ne tam, kad susidėliotų į „katastrofos freską“, juolab ne tam, kad kalbantieji apraudotų praėjusias „laimingas dienas“, bet tiesiog todėl, kad gyvenimas galėtų tęstis. Dar jie mėgina prasiblaškyti: prasimano įvairių triukų ir gudrybių. Tačiau linksmybės kibirkštis neįsidega, tuomet jie ima... tiesiog šokti. Jie sukasi skambant Bachui, Šostakovičiui, Georges Delerue, pasigirsta ir tango, ir žemas Chinawoman balsas. Jie pašėlusiai šoka, šildo suskeldėjusį pasaulį savo žmogiška energija, ir su jais gera būti.

Graikų trupės „Blitz Theatre Group“ spektaklis „Late Night“ – festivalyje „TheATRIUM“ Klaipėdos dramos teatro Didžiojoje salėje birželio 5 d. 18.30 val. Bilietus platina „Tiketa.lt“.

Skambant afrikietiškai muzikai

„Kai esi kilęs iš tokios šalies kaip Burkina Fasas ir tau rūpi šios šalies vystymasis, – o aš esu būtent toks žmogus, – tuomet šokį ir teatrą naudoji kaip tam tikrą būdą pagerinti žmonių gyvenimą. Kad keistųsi jų mąstymas, kad jie labiau suvoktų politinę situaciją“, – teigė šokėjas ir choreografas, „Faso Danse Theatre“ (Belgija) ir tarptautinės scenos menų laboratorijos ANKATA (Bobo Diulasas, Burkina Fasas) režisierius Serge Aimé Coulibaly iš Burkina Faso. Pastaruoju metu Belgijoje gyvenantis menininkas (kuriantis Afrikoje, Europoje, Australijoje) pasirodys Klaipėdos tarptautiniame teatro festivalyje „TheATRIUM“ – žiūrovai turės galimybę pamatyti jo režisuotą šokio ir muzikos spektaklį „Kirina“, kurį atliks šokėjai ir muzikantai iš Belgijos ir Burkina Faso.

„Kirina“ – tai remiantis universaliais pasauliniais mitais ir šiuolaikinio pasaulio tikrove kuriamas pasakojimas apie vietą, kurioje susitinka išmonė ir atmintis, kur žmonės be vietos keliauja savo ateities ir lemties link, siekdami išganymo. O tam reikia vilties, maišto ir drąsos. Kaip teigė choreografas, priešingai, nei vis dar tikimasi Europoje, jis nėra susitelkęs į „buvimą afrikiečiu“ ir jo meninė užduotis nėra patenkinti užsienio šalių žiūrovų išankstinį įsivaizdavimą apie tai, kas yra Afrika ir afrikiečių menininkas. Anot kūrėjo, per šokį ir teatrą jam svarbu bendrauti su publika, kalbėtis apie pilietinį nepaklusnumą, dekolonizaciją, nagrinėti socialines ir politines temas. „Noriu pakviesti platesnę auditoriją, kad ji ateitų ir pasižiūrėtų šiuolaikinio šokio spektaklį, kartu nagrinėtų šiuolaikines temas“, – sakė būsimas „TheATRIUM“ svečias. Spektaklio šokėjai tiesiog spinduliuoja saulės energiją, o afrikietiškos muzikos skambesys žadina žiūrėti į pasaulį plačiai atmerkus akis.

Paklaustas, kas jį įkvepia kurti, Serge Aimé atsakė: „Tai sudėtingas klausimas. Kūryba yra neatskiriama mano gyvenimo dalis jau 25 metus. Manau, tai kilo iš noro išreikšti save visa savo esybe, dalytis savo vizijomis ir jausmais su mane supančiais žmonėmis. Tačiau pastaruosius dešimt metų aš norėjau savo menu daryti įtaką visuomenei. Tikiu, kad menas stipriai veikia mūsų pasąmonę ir gali padėti priimti teigiamus sprendimus.“

Choreografas pasakojo apie pasirodymus įvairių šalių ir kultūrų publikai: „Neturiu skirtingų tikslų rodydamas spektaklius Europos ar Afrikos publikai. Tačiau didelis skirtumas, kad čia, Europoje, žmonės į pasirodymą ateina su savo įsivaizdavimais apie Afriką – tiek sąmoningais, tiek pasąmoningais; ypač, kai pirmą kartą mato afrikiečius ar afrikietį menininką. Tad tikiuosi, kad mano pastatymai praplės jų supratimą apie tai, kokia yra Afrika ir koks kūrybiškumas ten užgimsta. Svarbu, kad šiuolaikiniai pasirodymai iš Afrikos pasiektų Europos teatrų scenas. Tai padės žmonėms suartėti.“

Įdomu, kad spektaklyje „Kirina“ drauge su šokėjais iš Burkina Faso, Belgijos bei kitų šalių scenoje pasirodys ir 20 savanorių iš Klaipėdos – trupei reikalingi teatrą mėgstantys žmonės, kurie norėtų dalyvauti su jais spektaklyje.

Belgų trupės „Faso Danse Theatre“ spektaklis „Kirina“ Klaipėdos dramos teatro Didžiojoje scenoje – birželio 10 d. 18.30 val., bilietus platina „Tiketa.lt“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių