Naujame spektaklyje „Sniego karalienė“ atgis įspūdingas H. Ch. Anderseno pasakos pasaulis

 • Teksto dydis:

Po daugiau nei dvejų metų pertraukos Klaipėdos dramos teatre kuriamas spektaklis jauniesiems teatro lankytojams. Vieną žymiausių danų rašytojo Hanso Christiano Anderseno pasaką „Sniego karalienė“ scenoje prikels režisierius Paulius Tamolė.

Bus kupina magiškų vaizdų

Apie dviejų draugų Kajaus ir Gerdos kelionę iš vaikystės į suaugusiųjų pasaulį ir užšąlančius jausmus bylojantis spektaklis išsiskirs efektinga scenografija ir fantasmagoriškais kostiumais. „Sniego karalienės“ kūrėjai užsibrėžė atkurti jusles įtraukiantį šios simboliais ir reikšmėmis turtingos pasakos pasaulį.

Režisierius P.Tamolė „Sniego karalienę“ vaikams jau sekė – kartu su muzikantais Chrisu Ruebensu ir Tadu Dešuku buvo sukūrę muzikinę pasaką. Tuomet pats lipo į sceną ir, muzikantams kuriant muzikinį foną, pasakojo septynias istorijas, iš kurių susideda „Sniego karalienė“.

Klaipėdos dramos teatre H.Ch.Anderseno pasaka atgims magiškų vaizdų kupinu reginiu. „Galima sakyti, kad prieš tai padarėme trumpametražį filmą, o dabar atėjo metas sukurti ilgametražį – pasidalyti su žiūrovais spektakliu, kuriame veikia visi personažai, esantys pasakoje“, – sakė P.Tamolė.

Kalbėdamas apie tai, kodėl pasirinko būtent šią pasaką, režisierius sakė, kad ji jam atrodo didžiausia savo emociniu tūriu, spalvomis ir mintimis: „Man ši pasaka – apie dviejų vaikų – Gerdos ir Kajaus brendimo laikotarpį, kaip jie iš dešimtmečių virsta paaugliais. Tas nenusakomas laikas, kai iš vaikų tampama suaugusiaisiais. Tai – spygliuotas ir atšiaurus laikotarpis. Kas vyksta su Kajumi jo paauglystėje? Berniuko širdis tampa ledo gabalėliu.“

Apie užšąlančius jausmus bylojantis spektaklis išsiskirs efektinga scenografija ir fantasmagoriškais kostiumais.

Kalbės apie mažųjų jausmus

„Sniego karalienė“ scenoje nėra naujokė. Pirmą kartą Lietuvoje ši pasaka spektakliu virto dar 1931 m. Pasaulyje pagal ją kuriami įvairūs kūriniai įvairaus amžiaus auditorijai.

„Tai pasaka apie jausmus, mūsų jausmus, kas nutinka, kad jie tampa ledu, kodėl nebemylime esančiųjų šalia, kodėl atšąlame. Tai be galo turininga, spalvinga pasaka, pasakų motina. Savo spektaklyje kalbėsiu apie vaikų jausmus. Kiti, inscenizuodami šią pasaką, ja kalba, pavyzdžiui, apie depresines ligas ar kitomis temomis – „Sniego karalienėje“ jų užkoduota labai daug“, – sakė režisierius.

P.Tamolė pabrėžė, kad su vaikais ir ne tik vaikais labai svarbu kalbėtis apie emocinį intelektą, „EQ gal net svarbesnis nei IQ. Vaikuose reikia ugdyti supratimą apie emocijas, kaip jas atpažinti, valdyti, kaip kitiems komunikuoti apie jas. Bet tai lygiai taip pat svarbu ir suaugusiesiems. Tad spektaklyje ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai turės progą permąstyti savo jausmus, pasvarstyti, kada jų širdys tampa ledo gabalėliais. Emocinį intelektą lavinti niekada ne per vėlu.“

Atkurs pasakišką atmosferą

Apie fundamentalius dalykus augančio žmogaus asmenybei – emocijas, jų atpažinimą ir valdymą – bylojantis spektaklis išsiskirs įspūdingomis raiškos priemonėmis.

„Visada kalbame, kaip svarbu augintis publiką, bet to labai tvirtai nedarome, vaikiškų spektaklių vakuumą jaučiame jau kurį laiką, – pripažino Klaipėdos dramos teatro vadovas Tomas Juočys. – Vaikai yra labai nuoširdūs, bet kartu pragmatiški, jie vertina reginį ir teisybę. Žinomos pasakos pasirinkimas mus įpareigoja. Kursime daug dekoracijų, kad galėtume atkurti visas pasakoje esančias scenas, kad jos būtų tokios, kokias vaikai įsivaizdavo skaitydami „Sniego karalienę“.“

Pasak teatro vadovo, buvo apsispręsta „Sniego karalienę“ kurti kaip tradicinį, labai vizualų spektaklį.

„Anksčiau eksperimentuodavome, spektakliais bandydavome stebinti vaikus, šįkart bus klasikinė scenografija, labai gražūs kostiumai, tikras sniegas. Įprasta manyti, kad kuriant vaikams daug ką reikia palikti jų vaizduotei. Pavyzdžiui, jei scenarijuje yra upė, jos nereikia scenoje. Bet pastebėjau, kad vaikai yra labai pragmatiški, jei veiksmas vyksta prie upės, bet upės scenoje nėra, – negerai. Vaikams reikia sąžiningai iki galo atkurtos atmosferos. Šiuo spektakliu tai ir bandysime padaryti. Manau, jei „Sniego karalienėje“ nebūtų sniego, būtume pasmerkti“, – įspūdingą pasakos pasaulį scenoje žadėjo T.Juočys.

Mėgsta bendrauti su vaikais

Ne vieną vaikų pamėgtą spektaklį sukūręs P.Tamolė minėjo, kad jam įdomu bendrauti su mažaisiais: „Pats turiu tris vaikus, man patinka su jais tikrai kalbėtis, tikrai mylėti, tikrai paguosti, tikrai apsikabinti. Svarbu vaikams nemeluoti, neprabėgti pro juos. Svarbu, kad bendraujant su jais nebūtų „tarp kitko“ dalykų. Vaikai myli besąlygiškai, čia pat verkia – čia pat apsikabina. Jie geriausiai moka būti čia ir dabar, vaikai neapgaudinėja. Ir man taip pat norisi jų neapgaudinėti.“

Į „Sniego karalienę“ P.Tamolė kviečia vaikus nuo 7 iki 14 metų, bet tiki, kad spektaklį bus įdomu žiūrėti ir suaugusiesiems.

„Sniego karalienės“ spektaklio tekstas kurtas remiantis Liudo Remeikos vertimu iš originalo kalbos, pritaikymą scenai parašė Virginija Rimkaitė. Scenografė ir kostiumų dailininkė – Kristina Voytsekhovskaya, kompozitoriai – T.Dešukas ir Ch.Ruebensas, šviesų dailininkas – Julius Kuršis, vaizdo projekcijų autorius – Artis Dzervė, dailininkė technologė – Irina Komissarova.

Spektaklyje vaidins gausus būrys teatro aktorių. Gerdą įkūnys Samanta Pinaitytė, Kajų – Jonas Baranauskas, o Sniego karalienę – Eglė Jackaitė.

Apie meilės ir gerumo galią

Viename mieste gyvena du geriausi draugai – Kajus ir Gerda. Jiems gera kartu leisti laiką, prižiūrėti visus metus žydinčią rožę, klausytis mylimos močiutės istorijų, net jei jos ir apie grėsmingąją Sniego karalienę. Kol vieną dieną Kajus dingsta ir niekas nežino kur. Žmonės įtaria blogiausia, tačiau Gerda negali susitaikyti su mintimi, kad jos mylimas draugas galėjo žūti. Tad ji pasiryžta leistis į pavojų bei stebuklų kupiną kelionę ir padaryti viską, kad surastų ir išgelbėtų savo mylimą bičiulį. Ji net neįtarė, kad draugą reikės gelbėti iš pačios Sniego karalienės nelaisvės.

H.Ch.Andersenas ne veltui tituluojamas pasakų karaliumi. „Sniego karalienė“ – vienas gražiausių ir giliausių jo kūrinių, visiems primenantis apie nepalaužiamą meilės ir gerumo galią.

Spektaklio „Sniego karalienė“ premjera Klaipėdos dramos teatre – gruodžio 4–8 dienomis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių