„Ukraina–Lietuva–Europa“: ukrainiečių trio koncertas Klaipėdoje

 • Teksto dydis:

„Ukraina–Lietuva–Europa“ – tai vieno žymiausių Ukrainos kamerinės muzikos ansamblių „Lyatoshynsky trio“ koncertinės programos pavadinimas. Reklamuodami Ukrainos kompozitorių kūrybą, talentingi atlikėjai skleidžia žinią apie savo tautos muziką, tradicijas ir stoja prieš Rusijos agresiją. Siekdami sukurti kūrybinę erdvę ir užmegzti kultūrinius ryšius su Europa, Klaipėdos koncertų salėje jie atliks Ukrainai, Lietuvai ir Europai atstovaujančių kompozitorių muziką.

Iš Kyjivo, Berlyno ir Vienos

Visas pasaulis dabar atranda ukrainietišką kultūrą. Lietuvoje dar niekada nebuvo tiek koncertuojančių ukrainiečių atlikėjų, skambančios ukrainiečių autorių muzikos, ukrainiečių meno parodų. Ne išimtis ir likusi Europa. Paradoksalu, jog prireikė karo, kad būtų atrasta ir plačiau pristatoma šios ištikimai už savo laisvę kovojančios tautos kultūra.

„Lyatoshynsky trio“ susibūrė 2019 m. Po dvejų metų jis išleido debiutinę kompaktinę plokštelę, kurioje įrašė žymaus Ukrainos kompozitoriaus ir pedagogo Boryso Lyatoshynsky’o kūrinius.

Į Klaipėdą „Lyatoshynsky trio“ atvyks šios sudėties: Mykhaylo Zakharovas (smuikas), Denysas Karachevtsevas (violončelė) ir Romanas Lopatinskyi’s (fortepijonas). Iš skirtingų miestų (Kyjivo, Berlyno ir Vienos) į Klaipėdos koncertų salę susirinkę ukrainiečių atlikėjai surengs vienintelį koncertą Lietuvoje, kuriame labai tikisi publikos palaikymo.

Trio repertuare, be klasikos, gausu šiuolaikinių opusų. Daugiausia dėmesio skiriama savo tautos muzikinės kūrybos atlikimui ir sklaidai, pristatant tiek mažiau žinomus ukrainiečių kamerinės muzikos šedevrus, tiek naujų kūrinių premjeras. Ansamblio nariai įsitikinę, kad Ukrainos muzikos populiarinimas yra svarbus veiksnys, kuriant stiprų modernios Ukrainos įvaizdį pasaulinėje arenoje.

„Lyatoshynsky trio“ jau koncertavo savo šalyje ir keliuose Europos miestuose. Prasidėjęs karas stabdo jų koncertinę veiklą, tačiau negali sustabdyti jų pasiryžimo. Muzikai daro viską, kad palaikytų savo šalį kultūros fronte. Jų ginklas yra kuriantis, o ne griaunantis – tai muzika.

Du iškilūs autoriai

Programoje „Ukraina–Lietuva–Europa“ Lyatoshynsky trio atliks dviejų iškilių Ukrainos šiuolaikinių autorių kūrinius.

Yevhenas Stankovychius – vyriausios kartos kūrėjas. Jis daug metų buvo Ukrainos nacionalinės Piotro Čaikovskio muzikos akademijos Kompozicijos katedros profesorius, vadovavo Ukrainos kompozitorių sąjungai. Y. Stankovychius sukūrė simfonijų, baletų, operą, instrumentinių koncertų, kamerinės ir kino muzikos. „Lyatoshynsky trio“ atliks jo opusą fortepijoniniam trio „Epilogues“.

Kompozitoriui ir pianistui Valentinui Silvestrovui 2022 m. sukako 85-eri. Iki tol šis pripažintas autorius gyveno gimtajame Kijeve, tačiau dėl prasidėjusio karo turėjo palikti tėvynę. Šiuo metu kompozitorius gyvena Berlyne. Pernai kompozitorius buvo atvykęs į Vilnių, kur „Gaidos“ festivalyje buvo atlikta jo IX simfonijos premjera.

V. Silvestrovas – vienas žymiausių „Kijevo avangardo“ kompozitorių grupės atstovų. Šis judėjimas prasidėjo 1960-aisiais, buvo aršiai kritikuojamas konservatyvios sovietinės muzikos estetikos šalininkų. Didžioji V. Silvestrovo kūrinių dalis priskiriama neoklasicizmui ir postmodernizmui. Apie savo muziką jis sakė: „Aš nerašau naujos muzikos. Mano muzika – tai aidas to, kas jau egzistuoja.“

Koncerte skambės V. Silvestrovo kūrinys fortepijoniniam trio „Moments of Mozart“.

Atstovaus lietuviškai muzikai

Lietuviškai muzikai koncerte atstovaus Osvaldas Balakauskas, beje, artimas anksčiau minėtų ukrainiečių autorių bičiulis. Įdomu, kad šio originalaus lietuvių kūrėjo stiliaus formavimuisi didelę įtaką turėjo studijos Ukrainos nacionalinėje Piotro Čaikovskio muzikos akademijoje Kijeve. Tiek Balakauskas, tiek Stankovychius ir Silvestrovas studijavo kompoziciją pas tą patį pedagogą B. Lyatoshynsky.

O. Balakauskas yra pripažinęs, kad kaip kompozitorius subrendo Kijevo bendraminčių naktinėse perklausose. Būtent čia jis pažino XX a. moderniąją muziką. Silvestrovo namuose susirinkdavo kelios jaunų Kijevo kompozitorių kartos, atstovavusios „Kijevo avangardui“, „Lyatoshinsky’o mokyklai“ ir apskritai „Kijevo mokyklai“. Juos įkvėpė kompozicijos technologinės inovacijos ir siejo stiprus eksperimentų potraukis. Per naktis jaunieji kompozitoriai klausydavosi naujausios pasaulio muzikos, vartė partitūras, gaudė vieni kitų įspūdžius ir kūrė savos kūrybos vizijas.

„Lyatoshynsky trio“ atliks O. Balakausko kompoziciją „Devyni šaltiniai“, sukurtą 1974-aisiais, praėjus porai metų po kompozitorius sugrįžimo iš Kijevo į Vilnių.

Programą „Ukraina–Lietuva–Europa“ užbaigs Antonino Dvoràko Fortepijoninis trio Nr. 4. Tai vienas populiariausių čekų autoriaus kamerinės muzikos opusų, kurio paantraštė „Dumky“ kyla iš ukrainietiško žodžio dúmka (liet. – mintis, mąstymas).

„Palaikykime ukrainiečius ir jų kultūrą, susirinkdami į „Lyatoshynsky trio“ koncertą „Ukraina–Lietuva–Europa“, kuris Klaipėdos koncertų salėje vyks vasario 21 d. 18.30 val.“ – kvietė rengėjai. Ukrainos piliečiai kviečiami jame apsilankyti nemokamai (bilietų kontrolei būtina pateikti asmens dokumentą ar kitą Ukrainos pilietybę patvirtinantį dokumentą).


Šiame straipsnyje: karas UkrainojeLyatoshynsky trioKlaipėdos koncertų salė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių