Šokiruojanti tendencija: besiskundžiantys COVID-19 simptomais atsisako tirtis

Greitosios medicinos pagalbos darbuotojus šokiruoja uostamiestyje pastebima tendencija – jauno amžiaus klaipėdiečiai, kviesdami skubią medicinos pagalbą į namus, akcentuoja, kad net nesiruošia atlikti COVID-19 testo, nors ir skundžiasi karščiavimu ar kitais panašiais simptomais.

Skeptikų – vis daugiau

"Dėl suprantamų priežasčių negalime atskleisti, kokius pacientus lankėme, tačiau iš to, ką pamatėme, panašu, jog skeptikų tik daugėja. Jaunas vyras su aukšta temperatūra ir kosuliu, išgirdęs patarimą, jog jam derėtų užsiregistruoti COVID-19 testui, tik nusišaipė. Esą jo darbovietėje niekas net nežada tirtis, visi laukia, kol prasirgs savaime, saugotis niekas neskuba. Mes nežinome, ką su tokiais daryti, nes tokie žmonės kelia grėsmę visuomenei", – pasakojo pavardės nenorėjęs viešinti medikas.

Greitosios pagalbos medikai, net ir įtardami, jog žmogus gali sirgti koronavirusu, neturi jokių represinių galių, kad priverstų pilietį tikrintis.

Prievarta negydys

Tokią mintį patvirtina ir Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos vyriausiasis gydytojas Rimvydas Juodviršis.

Mes negalime versti tirtis ar kviesti policiją.

"Priverstinai į gydymo įstaigą galima nugabenti tik tą asmenį, kuris sau arba aplinkiniams kelia grėsmę. Tai dažniausiai yra psichikos sutrikimai. Tokios skepticizmo tendencijos yra labai gajos. Tačiau tokie dalykai, matyt, gyvuoja nuo tada, kai greitoji medicinos pagalba ėmė gyvuoti. Pagalbą kviečia dėl įvairiausių dalykų, o ten jau yra žmogaus apsisprendimo teisė. Tiesa, tokių atvejų dar nėra itin daug, dažniau žmonės bijo koronavirusinės infekcijos ir važiuoja tirtis mielu noru. Aš viliuosi, jog tai tik pavieniai atvejai, kai atsisakė tirtis", – kalbėjo R.Juodviršis.

Per parą šiuo metu greitosios pagalbos medikai į ligonines veža dešimtis pacientų, kurie įtariami pavojinga infekcija.

"Tačiau iš visų karščiuojančių tik nedaugeliui nustatomas koronavirusas. Juk ruduo, plinta įvairiausios peršalimo ligos, rotavirusai, adenovirusai. O visų šių ligų klinika yra vienoda – karščiavimas, kosulys, sloga. Tik dusulys jau gali būti išskirtinis simptomas. Mūsų specialistai, vos išgirdę, jog žmogus buvo krepšinio rungtynėse, dalyvavo vestuvėse, kitose šventėse, o netrukus pakilo aukšta temperatūra, įtaria potencialų susirgimą koronavirusu. Siūlo tirtis. Mes negalime versti tirtis ar kviesti policiją. O pakilusių temperatūrų buvo, yra ir bus", – paaiškino R. Juodviršis.

Grėsmė – vis didesnė

Šiuo metu greitosios medicinos pagalbos ekipažai pagal iškvietimus važiuoja dėvėdami visas apsaugos priemones.

Tačiau pats medikų brigadų darbas tampa vis sunkesnis.

Dėl koronavirusinės infekcijos grėsmių Palangos ligoninėje stabdoma dalis paslaugų.

Palangiškiams, prireikus pagalbos, patariama kreiptis į šeimos gydytoją ar greitosios medicinos pagalbos medikus, kurie pacientus pagal profilį nugabens į tądien budinčią ligoninę Klaipėdoje.

Perspėja: greitosios medicinos pagalbos darbuotojai stebisi, kad jauno ir darbingo amžiaus klaipėdiečiai vis plačiau dalijasi savo skeptišku požiūriu apie koronaviruso pandemijos keliamas grėsmes. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

"Tenka vežioti pacientus iš Palangos į Klaipėdą. Skuodo ligoninė taip pat apribojo pacientų priėmimą, o Skuode turime dvi brigadas, kurios dabar zuja tarp Klaipėdos ir Mažeikių. Jei reikia, ten į Skuodą siunčiamos brigados iš Kretingos ir Palangos", – pasakojo R.Juodviršis.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Skuodo filialo Skubios pagalbos-priėmimo skyriuje trims šio skyriaus darbuotojams patvirtinus COVID-19 infekcijos tyrimų teigiamus rezultatus, imtasi visų reikiamų veiksmų infekcijos plitimui sustabdyti.

Todėl laikinai sustabdytas naujų pacientų priėmimas ir ambulatorinės konsultacijos, tačiau visi kiti Skuodo ligoninės skyriai dirba įprastai.

"Kuo labiau ligoninės siaurina veiklą, tuo mums sunkiau. Sudėtingiausia būtų, jei ligoninės visiškai susiaurintų teikiamų paslaugų ratą. Pavasarį, prasidėjus pandemijai, buvo atvejis, kai vežiojome žmogų su svetimkūniu akyje, ir niekas neteikė pagalbos. Šeimos gydytojai turi gebėti teikti tokią paslaugą, o jie tuo metu konsultavo tik telefonais. Dienos metu tokią pagalbą teikė tik vienos ligoninės skyrius, naktį tokių paslaugų žmogus jau būtų negavęs", – pripažino R. Juodviršis.

Veža ir atlikti tyrimų

Be vis didėjančio krūvio dėl paslaugas siaurinančių ligoninių, greitosios medicinos pagalbos ekipažams dar tenka prievolė teikti ir kitokio pobūdžio paslaugas.

Dragūnų kvartalo gyventojai, praėjusią savaitę prie vienos privačios laboratorijos, kurioje atliekami mokami COVID-19 testai, išvydę greitosios pagalbos automobilį, itin nustebo.

Žmonės klausė, kodėl į privačią įstaigą pacientus gabena greitosios pagalbos automobilis, ir domėjosi, ar tai yra infekuotų ligonių patikra?

Rimvydas Juodviršis / Vytauto Petriko nuotr.

"Tikrai ne. Mes teikiame tokią paslaugą pagal visas nustatytas formas. Dažniausiai kreipiasi privačios kompanijos, kurios siunčia savo darbuotojus patikrai. Tai gali būti ir jūrininkai, ir didelių įmonių darbuotojai. Sudarome sutartį ir nuvežame. Tai yra mokama paslauga ir mes ją teikiame. Laikomės visų saugumo standartų ir net į tokį reisą vykstama su visa apsauga", – paaiškino R. Juodviršis.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ole

Ole portretas
Patys tegul tikrinasi. Su ligoniais kasdien kontakte, gal besimptomiai ir kitus uzkretineja?

Uu melagis per tilta vaziavo

Uu melagis per tilta vaziavo portretas
Jau bandoma formuoti nuomone, priverstinai tikrinti, kaip kinijoje... Durnalistai, kasate duobe sau ir savo seimoms. Vokitijoje patikrinus 60 testu, 58 buvo neteisingi. Kas nores tirtis kai skestama melo liune? Ir kodel i nosi, kodel ne kraujo, kodel ne seiliu? Todel, kad labai reikia "seganciu", bauginti zmones ir atimti ju teises. Jei kam rupetu zmones, testai butu tikslus.

To Violeta

To Violeta portretas
O pati isitikinusi, kad nieko neuzkretineji? Gal esi besimptome. Ar daraisi testa kas diena? Beje, kaip irodytum kad kas ka uzkrete, jei net kartu gyvenanciu ir mieganciu vienoje lovoje testu atsakymai skirtingi (vieno teigiamas, kito neigiamas).
VISI KOMENTARAI 82
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių