Butuose – kirminų ataka (papildyta)

Savaitę bendrabutyje gulėjęs mirusiojo kūnas paskleidė ne tik smarvę – gyventojams teko kibiru semti pro durų plyšius lendančius kirminus.


Ant kojų sukėlė smarvė
Tokiame košmare Sulupės gatvės 11 namo gyventojai gyveno daugiau nei savaitę. Tačiau yrančio lavono užterštą kambarį imtasi dezinfekuoti tik tuomet, kai šia istorija pradėjo domėtis "Klaipėda".
Tragedija šiame bendrabutyje nutiko dar ilgojo Joninių savaitgalio dienomis. Viename ketvirto aukšto kambarių gyventojai pajuto sklindantį dvoką. Įtarę, kad gali kas nors būti atsitikę su ilgokai nesutiktu kaimynu, žmonės iškvietė policiją.
Gyventojų nuogąstavimai pasitvirtino – bute rastas pradėjęs irti savižudžio kūnas.
"Žmogus gyveno su drauge, kuri prieš kurį laiką susirado darbą užsienyje. Jis taip pat buvo išvažiavęs padirbėti, tačiau sugrįžęs atgal, vaikščiojo labai prislėgtas" – pasakojo nelaimėlio kaimynai.


Duris užklijavo juosta
Dėl dvoko tąkart iškviesta policija su ugniagesiais gelbėtojais buto duris išlaužė. Teismo medicinos ekspertams išgabenus kūną, niekas daugiau iš tarnybų šio buto durų nebevarstė.
"Moterys pačios pripylė į kibirą valiklio ir išvalė tą vietą, kur gulėjo kūnas. Bjauru buvo, bet vos sulaikydamos šleikštulį jos bandė nors šiek tiek dezinfekuoti kilimą, į kurį susigėrė yrančio kūno skysčiai", – dienraščiui pasakojo šio namo gyventoja Marija Racevičienė.
Tačiau gyventojoms savo jėgomis nepavyko visiškai panaikinti tragedijos pėdsakų.
"Juk šeimininkauti svetimame bute mes negalime. Jo savininkė – užsienyje. Jei kas nors pradingtų, tektų mums atsakyti", – skundėsi moteris.
Vėdinant patalpas dvokas vis tiek tvyrojo. Todėl žmonės nusprendė lipnia juosta užklijuoti išlaužtų durų plyšius. Esą taip nors truputį sumažės iš buto sklindantis dvokas.
Mokės savininkė
Tačiau jau po savaitės po butus ėmė zvimbti didžiulės juodos musės.
"Tame bute kilimas pilnas musių lervų", – bandydami izoliuoti durų plyšelius kalbėjo gyventojai.
Praėjusį penktadienį šia istorija pradėjus domėtis dienraščiui, įmonės "Klaipėdos bendrabutis", kuri administruoja šį namą, direktoriaus pavaduotoja Daiva Geležnienė aiškino, kad tik iš žurnalistų išgirdo apie Sulupės gatvės bendrabučio bėdas.
"Nieko panašaus, mes patys bandėme kreiptis į šią įmonę. Mums tuomet aiškino, kad tai privati nuosavybė ir ji nieko negali padaryti. Neva nėra savininkų, niekas nemokės už išvalymą", – tikino šio namo gyventojai.
Vis dėlto penktadienį D.Geležnienei per keliolika minučių pavyko rasti šio buto šeimininkės giminaičius.
"Radome savininkės brolį, prašysime, kad jis atvažiuotų. Kai yra šeimos atstovas, galima kviesti dezinfekcijos tarnybą. O išlaidas teks pridėti prie sąskaitos už komunalines paslaugas", – aiškino įmonės "Klaipėdos bendrabutis" direktoriaus pavaduotoja.

Gynėsi aerozoliu
Tačiau per keturis laisvadienius taip ir nesulaukę jokių tarnybų vizito, gyventojai išvydo kraupų vaizdą – pro velionio buto durų apačią ėmė ropoti musių lervos.
"Neįsivaizduojate, kas čia dėjosi, moterys pusę kibiro su skudurais surinko šių kirminų. Tokio košmaro mes gyvenime nesame matę. Mano vyras puolė aerozoliu vabzdžiams purkšti aplink duris", – skundėsi M.Racevičienė.
Tačiau trečiadienio rytą daugiabutyje pasirodžiusi šio namo administratorė, išklausiusi gyventojų priekaištus, apsisuko ant kulniuko ir išbildėjo laukan.
"Ai, tai dabar jau viskas tvarkoj, jei jau išvalėte", – esą driokstelėjo darbuotoja.
Įmonės "Klaipėdos bendrabutis" direktoriaus pavaduotoja D.Geležnienė, išgirdusi, kad pavaldinės rytinis raportas neatitinka tikrovės, reikalavo atskleisti, kas vėl pasiskundė redakcijai.
"Kas jums skundėsi? Pasakykite buto numerį, kas čia nelaimingi?" – rėžė vadovė.
Tačiau paklausta, kodėl po koridorių šliaužiojantys kirminai nejaudina jos pavaldinių, D.Geležnienė vis dėlto pripažino, kad problema neišspręsta.
"Vadinasi, man buvo pasakyta netiesa. Tik porą savaičių moteris dirba šiose pareigose. Man pranešė, kad giminaičiai išvalė butą", – aiškino vadovė.


Valymo kaina – 78 litai
Laikinai įmonei "Profilaktinės dezinfekcijos stotis" vadovaujanti Roma Safonova aiškino, kad dar penktadienį darbuotojai buvo pasiruošę vykti į šį bendrabutį dezinfekcijai.
"Tačiau taip ir negavome jokio dokumento dėl darbų užsakymo. Anksčiau su "Klaipėdos bendrabučiais" turėjome ilgalaikę sutartį, dabar dirbame pagal vienkartinius užsakymus", – aiškino R.Safonova.
Įstaigos vadovė tikino, kad apie 30 kvadratų dezinfekcija kainuoja tik 78 litus.
"Kaip neatsiras musių? Juk ten kūnas buvo. Yra tekę ne kartą tokias problemas spręsti. Tiesa, neretai ir patys šeimos nariai sutvarko nelaimės vietas, tačiau ir mes važiuojame. Dezinfekuojame nuo mikrobų, bakterijų ir net rota viruso", – kalbėjo specialistė.
Pažėrė priekaištų
Nors Sulupės gatvės bendrabučio tvarkingesni gyventojai piktinosi, kad jaučia namo administracijos abejingumą.
"Mes po 30 litų mokame kas mėnesį už administravimo paslaugas. Kur tie mūsų pinigai, jei negali net ir lemputės įsukti? Vonioje – pliki elektros laidai. Dušo padas – skarda su skyle. Čia susižaloti galima. Pakeitė unitazą, tuoj pat įvertino, kad už viską reikia 500 litų surinkti. Pamatę net apstulbome – už pusę tūkstančio pastatė klozetą, nosimi į kabinos duris atrėmę. Prašinėjome, kad žmoniškai sutvarkytų", – pyktį vienas po kito liejo gyventojai.

Išsivėdinti ir užsirakinti
Antrojo policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Gintaras Lasickas prisiminė, kad panašiose situacijose problemas turėtų spręsti namo administratorius.
"Pas mus nėra taip, kaip filmuose rodoma. Nėra tokių tarnybų, kad tuoj pat po nelaimės sutvarkytų įvykio vietą. Tačiau yra dezinfekcinė tarnyba", – kalbėjo pareigūnas.
G.Lasickas pastebėjo, kad privačioje nuosavybėje tvarkos įvedinėti be savininkų žinios nevalia.
"Niekas nenori užsikrauti atsakomybės ant savo pečių. Tikriausiai namo administratorius nenorės laužtis į svetimą butą. Gali liepti gyventojams išsivėdinti ir užsidaryti savo butuose. Tačiau tai bus ne visai žmogiška", – kalbėjo G.Lasickas.
Savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus specialistė Nina Gendvilienė aiškino, kad tai esą pirmas kartas mieste, kai iškilo tokia problema.
"Būtinai reikia dezinfekuoti. Namo administratorius negali atsisakyti to padaryti. Jei kirminai gabalais negriuvo, tuomet reikia užrakinti, ir viskas. Tačiau jei smirdi, tvarkyti reikia", – aiškino specialistė.
Tačiau nė vienas iš pareigūnų negalėjo pasakyti, ar namo administratoriui už sanitarinių normų nepaisymą yra numatyta kokia nors atsakomybė, bei kas tai turėtų kontroliuoti.

Papildyta:
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistas Rimantas Giedraitis tikino, kad šioje situacijoje namo administratoriaus veiksmuose galima įžvelgti net aplaidumo požymių.
„Į grindis susigėrusiuose kūno skysčiuose – daug organikos. O tai mėgsta lervos. Suprantama, kad patekimas į privačią nuosavybę yra komplikuotas, jei nėra savininkų. Tačiau šiuo atveju turėjo būti organizuotas ne tik lavono pašalinimas, bet ir patalpų sutvarkymas“, – aiškino R.Giedraitis.
Visuomenės sveikatos centro specialistas stebėjosi, kaip tokį ilgą laiką niekas nesiėmė jokių veiksmų.
„Kaip galima sakyti, kad tai nieko tokio. Irstančio kūno kvapas nepakeliamas. Nuolat ten gyvenantiems žmonės turėjo būti ypač sunku, kenčia visa gyvenimo kokybė“, – aiškino R.Giedraitis.
Pasak specialisto, patalpų savininkas turėjo organizuoti valymą, kad nenukentėtų tretieji asmenys. 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių