Endokrinologų jėga – komandoje Pereiti į pagrindinį turinį

Endokrinologų jėga – komandoje

2012-06-06 23:59

Klaipėdos universitetinės ligoninės Endokrinologijos skyrius yra vienas iš keturių Lietuvoje veikiančių tokio pobūdžio centrų – čia suplaukia pacientai iš viso Žemaitijos regiono.

Būtinas komandinis gydymas

Pasak Klaipėdos universitetinės ligoninės Endokrinologijos skyriaus vedėjo Antano Navicko, šiuo metu ligoninėje dirba stipri specialistų komanda, ko galbūt trūkdavo anksčiau.

Išaugusias diagnostikos ir gydymo galimybes pajuto ir pacientai – jie vis rečiau kreipiasi į didesnių gydymo įstaigų specialistus Vilniuje ar Kaune.

"Endokrinologija – tokia sritis, kur būtinas komandinis gydymas, tad neįmanoma išsiversti be kitų sričių specialistų", – aiškino vedėjas.

Kaip pasakojo A.Navickas, prireikus chirurgai operuoja kasą, skydliaukę, antinksčius. Kartu su neurologais, oftalmologais ir nefrologais gydomos cukrinio diabeto komplikacijos.

Akių ligų specialistai dirba su modernia aparatūra, tad kai pacientui kyla bėdų dėl regėjimo atliekamos operacijos lazeriu. Cukrinis diabetas taip pat gali pažeisti ir kraujagysles, tad prašoma angiochirurgų įsikišimo.

"Kol ligoninėje neturėjome kai kurių skyrių arba specialistams trūko patirties, susidurdavome su problema – gydymas užtrukdavo", – prisiminė gydytojas.

Išskirtiniai savo galimybėmis

Endokrinologai dažnai susiduria ir su skydliaukės ligomis. Puikios diagnostinės galimybės šiuos sutrikimus leidžia nustatyti efektyviai ir gana anksti. Šias galimybes praplėtė ir Branduolinės diagnostikos skyriuje įrengta Gama kamera.

Pasak vedėjo, jei anksčiau trūkdavo "paskutiniojo taško" paraskydinės liaukos diagnostikoje, dabar ši problema išspręsta. Patvirtinantis tyrimas apie šios liaukos egzistavimą dalį pacientų išlaisvina nuo daugumos sveikatos problemų.

A.Navickas pasakojo, kad išaugusios gydymo galimybės padėjo ir keliems reta patologija sergantiems pacientams. Jiems buvo pašalintos insulinomos – augliai, sukeliantys panašius į epilepsijos priepuolius.

Tokie pacientai dažnai gydomi nuo epilepsijos, kol nepaaiškėja tikroji negalavimų priežastis.

Chirurgai endokrinologams gelbsti operuojant paraskydines liaukas, skydliaukės mazgus ir vėžius. Pastarųjų per metus išoperuojama apie 40. Vedėjas pasidžiaugė, kad vis rečiau susiduriama su užleistais skydliaukės vėžio atvejais.

"Savo galimybėmis esame išskirtiniai Vakarų Lietuvos regione – tai pats didžiausias daugiaprofilinės ligoninės privalumas", – teigė A.Navickas.

Gera savijauta apgauna

Per metus Endokrinologijos skyriuje gydoma apie 1300 ligonių. Didžiąją jų dalį sudaro sergantieji cukriniu diabetu.

Pasak A.Navicko, į skyrių pakliūva sunkūs ligoniai arba neseniai šia liga susirgę pacientai, kuriems sunku suvaldyti ligą gydantis ambulatoriškai.

Gydymo ligoninėje gali prireikti ir dėl komplikacijų, taip pat tuomet, kai būtinas kelių specialistų gydymas arba kai cukrinį diabetą apsunkina kitos ligos.

Klaipėdoje cukriniu diabetu serga apie 2 tūkst. gyventojų. Iš jų apie 10 proc. nustatytas I tipo diabetas. Daugiau nei pusė jų naudoja insuliną.

Kaip sakė gydytojas, pačiam žmogui kartais sunku pasirinkti tinkamą insulino dozę. Kartais su šia bėda susiduria net gydytojai. Netinkamai parinktos insulino dozės pagreitina komplikacijų išsivystymą.

Pasak vedėjo, cukrinis diabetas pavojingas tuo, kad sergantis žmogus pakankamai gerai jaučiasi, kol nekyla komplikacijų. Tad santykinai gera savijauta kartais jas prišaukia gerokai anksčiau.

Viena dažniausių aklumo, inkstų nepakankamumo ar galūnių amputacijų priežasčių yra būtent cukrinio diabeto komplikacijos.

Tad A.Navickas tikisi, kad bus grįžta prie anksčiau taikytos praktikos, kai kartą per metus ar dažniau sergantįjį cukriniu diabetu turėdavo konsultuoti endokrinologas. Šiuo metu dalis cukrinio diabeto gydymo klausimų patikėta šeimos gydytojams.

Kreipiasi įvairūs pacientai

Nemažai daliai endokrinologinių pacientų pakanka konsultacijų Klaipėdos universitetinės ligoninės Ambulatoriniame-konsultaciniame skyriuje. Čia dirba šeši specialistai.

Didžioji dalis gydytojų endokrinologų dirba ir poliklinikoje, ir stacionare.

Kaip pastebi gydytojas endokrinologas Arūnas Pangonis, Ambulatoriniame-konsultaciniame skyriuje sulaukiama pačių įvairiausių pacientų. Kadangi ligoninė teikia ir aukščiausio – III lygio paslaugas, kreipiasi sunkūs pacientai, kuriems atliekami sudėtingi bei brangūs tyrimai.

Pacientai konsultuojami dėl skydliaukės patologijų, antinksčių ligų, reprodukcinių sutrikimų, nutukimo. Turintiems antsvorį pacientams, pasitarus su chirurgais, siūloma skrandžio mažinimo operacija.

Pasak A.Pangonio, endokrinologinės ligos tiriamos sistemiškai, tad tiriant pacientus dirbama kartu su neurochirurgais, neurologais, kardiologais ir angiochirurgais.

Daugėja skydliaukės ligų

Sergantiesiems cukriniu diabetu dauguma procedūrų, kurios įprastai prieinamos stacionare, atliekamos ambulatoriškai. Susidraugauti su šia liga padeda slaugytoja, dirbanti "Diabetinės pėdos" kabinete.

"Diabetinės pėdos ir kraujagyslių patologijos gydyme pasiekėme puikių rezultatų", – pasidžiaugė A.Pangonis.

Gydytojas priminė, kad sergantiesiems cukriniu diabetu būtina nors kartą per metus apsilankyti pas akių ligų specialistą. Apžiūrėjęs akių dugną, jis nuspręstų, ar pacientui nereikia gydymo lazeriu ar kitos chirurginės intervencijos.

Pasak A.Pangonio, specialistams nerimą kelia ne tik plintantis lyg epidemija cukrinis diabetas, bet ir dažnėjančios skydliaukės ligos. Retas lietuvis gali pasidžiaugti turintis sveiką skydliaukę – 3 iš 4 susiduria su šios srities problemomis.

Gydytojo teigimu, šioje situacijoje gelbsti gerėjanti diagnostika. Dabar dėl skydliaukės patologijų atliekama pačių įvairiausių tyrimų, padedančių patikslinti diagnozę.

Svarbus tyrimų tikslumas

A.Pangonis prisiminė, kaip po studijų Kauno medicinos universitete, atvažiavęs į uostamiestį svarstė, kokios bus ligoninės diagnostinės galimybės.

"Nepritrūko nė vieno tyrimo. Šioje ligoninėje galima padaryti viską, ko reikia", – pastebėjo endokrinologas.

Atliekamų tyrimų spektras labai platus – nuo pačių paprasčiausių iki sudėtingiausių. Kai kurie jų neatliekami net ir Kauno klinikose.

A.Pangonis atkreipė dėmesį, kad hormoniniams tyrimams ypač svarbus tikslumas, nes nuo šito priklauso diagnozė ir vaistų dozė. Pasak jo, ligoninėje atliekamais laboratorijos tyrimais jis gali visiškai pasikliauti.

"Stengiamės, kad ambulatorinė grandis dirbtų kuo efektyviau – žmogus vienoje vietoje galėtų pasidaryti reikiamus tyrimus ir kitą dieną gauti jų rezultatus. Taip pacientai išvengia nepatogumų, mažinamos gydymo išlaidos", – sakė gydytojas endokrinologas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų