Patalpa – tualeto dydžio?
Pasak senolės giminaitės Jadvygos, Žalgirio gatvėje įsikūrusiuose Klaipėdos globos namuose tvarkos netrūksta, tačiau apgyvendinimo sąlygos – stulbinančios.
"Pirmą kartą lankėmės šioje įstaigoje. Globos namai – tvarkingi, vidaus ir išorės aplinka – prižiūrėta, seneliais rūpinamasi. Visgi, išvydusi, kur gyvena giminaitė, likau šokiruota. Patalpos dydis siekia ne daugiau 5 kvadratinius metrus. Tokio ploto yra daugiabučiuose vonios ir tualetai. O čia juk žmogus gyvena. Atstumas nuo lovos iki televizoriaus siekia ne daugiau kaip 70 centimetrų. Kaliniai Lietuvos kalėjimuose gyvena apartamentuose, palyginti su tuo, ką šiandien turi šie seneliai", – teigė moteris.
Anot pašnekovės, senolės kaimynystėje panašiame kambaryje gyvena ir kita moteris.
Kaliniai Lietuvos kalėjimuose gyvena apartamentuose, palyginti su tuo, ką šiandien turi šie seneliai.
Jos abi naudojasi bendru tualetu.
Priežiūrai – nemenkos sumos
Klaipėdietės teigimu, giminaitė už priežiūrą per mėnesį globos namams esą atseikėja beveik 700 eurų.
"Prieš apsigyvendama globos namuose, teta turėjo dviejų kambarių butą. Kas mėnesį gaudavo beveik 300 eurų siekiančią pensiją. Už šią sumą ji sugebėjo prasimaitinti, nusipirkti vaistų, sumokėti už komunalines paslaugas. Šiuo metu globos namams ji atiduoda kone dvigubai didesnę sumą, tačiau gyvena tarsi urve. Tikras paradoksas", – liejo pyktį moteris.
Senolė globos namuose apsigyveno dėl liūdnai susiklosčiusių gyvenimo aplinkybių.
Moters vaikai jau kurį laiką gyvena ir dirba užsienyje, tad gyvenimo saulėlydį ji priversta pasitikti viena.
Dėl sušlubavusios sveikatos jos globoti neturi galimybės ir giminaičiai.
Laukia dienų pabaigos
Anot pašnekovės Jadvygos, garbaus amžiaus moteris jau spėjo susitaikyti su savo likimu.
"Senutė yra aiškaus proto, supranta, kad kitos perspektyvos neturi. Gyvena ir laukia dievo malonės. Skaičiuoja paskutines gyvenimo dienas. Kad galėtų patekti į globos namus, ji pardavė ar išnuomojo butą. Tiksliai atsakyti negaliu. Senutė supranta, kad kelio atgal nebėra", – pasakojo moteris.
Moteriai sunku suvokti, kodėl kiekvieną mėnesį už paslaugas mokant šimtus eurų, nepasirūpinama oresne žmogaus aplinka.
Globėjais tampa ir svetimi
Siekdami užsitikrinti sočią ir nerūpestingą senatvę, kai kurie vyresnio amžiaus žmonės ieško įvairių išeičių.
Neretai, norėdami aplenkti globos namus, senoliai nesibaimina patekti ir į nepažįstamųjų rankas.
"Mūsų šeimos draugai gyvena soduose, turi įsirengę dviejų aukštų namą. Neseniai parsivežė namo globoti senyvo amžiaus moterį. Savo akimis regėjau, kad ji gyvena kaip inkstas taukuose – aprūpinta, pamaitinta. Kodėl šios globos neįteisinus įstatymais ir finansiškai nerėmus tokių globėjų?" – klausė Jadvyga.
Anot Klaipėdos savivaldybės Socialinio paramos skyriaus vedėjos Audronės Liesytės, tokia paramos forma gali kelti abejonių.
"Seneliai gauna pensiją, pagal sveikatos būklę jiems skiriama slauga ir priežiūra. Jeigu seneliams reikalinga socialinė pagalba, valstybė skiria ir socialinius darbuotojus. Likimo valiai žmonės nėra paliekami. Jokių papildomų išmokų globėjams valstybė netaiko. Verslo iš senelių globos daryti nereikia", – komentavo A.Liesytė.
Globos namai – tarsi privilegija
Pasak skyriaus vedėjos, norinčiųjų patekti į globos namus šiuo metu – eilės.
"Uostamiesčio globos namuose trūksta vietų, tad seneliai nukreipiami į visoje Lietuvoje veikiančias globos įstaigas", – tikino vedėja.
Klaipėdos savivaldybės Socialinės paramos skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vyriausiosios specialistės Jolantos Vendzelienės teigimu, nusiskundimų dėl prastų gyvenimo sąlygų šiuose globos namuose iki šiol nesulaukta.
"Skundų kol kas neturime. Šiuo metu vietos Klaipėdos globos namuose laukia net 73 senjorai. Pasitaiko atvejų, jog žmonės iš kitų globos namų teikia prašymus persikelti būtent į šią įstaigą", – pasakojo J.Vendzelienė.
Plotas – pagal įstatymą
Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakyme dėl reikalavimų stacionariems socialinės globos įstaigoms patvirtinta, jog minimalus bendras gyvenamasis plotas vienam globos įstaigos gyventojui – suaugusiajam turi būti ne mažesnis kaip 9 kv. m, o vaikui – ne mažesnis kaip 11 kv. m.
Bendrą gyvenamąjį plotą sudaro miegamųjų ir užsiėmimo kambarių, gyventojų maldos kambarių, koridorių, holų, vestibiulių plotai bei rūkomųjų patalpų plotai.
Minimalus miegamojo kambario plotas vienam globos įstaigos gyventojui turi būti ne mažesnis kaip 5 kv. m.
Klaipėdietė stebisi: kodėl visą gyvenimą dirbę ir dabar pinigus už priežiūrą mokantys žmonės, valdininkų manymu, nusipelnė senatvę praleisti mažesnėse nei įkalinimo įstaigų kamera patalpose?
Mat kai kuriose šalies įkalinimo įstaigose kameros erdvesnės kone dvigubai.
Pavyzdžiui, Pravieniškių pataisos namuose vienam asmeniui tenka 9,7 kv. m gyvenamojo ploto.
Sąlygos teisių nepažeidžia?
Įstaigos "Klaipėdos miesto globos namai" metų veiklos ataskaitoje numatyta, jog globos namų teritorijos, bendros naudojimo patalpos, gyvenamieji kambariai atitinka technines, sanitarines, higienines, darbų ir priešgaisrinės saugos normas bei reikalavimus.
Globos namuose iš viso įrengta 12 vienviečių kambarių, 18 dviviečių kambarių, 11 triviečių kambarių ir 1 keturių vietų kambarys bei procedūrų ir laisvalaikio leidimo patalpos.
Vienam gyventojui turėtų tekti 26,1 kv. m bendro naudingo arba 13,83 kv. m pagalbinio naudingo ir 7,71 kv. m miegamo ploto.
Komentaras
Ginter Harner
Įstaigos "Klaipėdos miesto globos namai" direktorius
Tokius nusiskundimus girdžiu pirmą kartą. Šioje įstaigoje visiems senoliams suteikiami kambariai, atitinkantys teisės aktuose nurodytą minimalų, ne mažesnį nei 5 kv. m plotą. Jeigu artimieji kuo nors nepatenkinti, visada kviečiame kreiptis tiesiogiai išsakyti savo nuogąstavimus. Kiekvienas žmogus, prieš atsikeldamas gyventi į šią įstaigą, turi teisę ateiti apžiūrėti patalpas ir per mėnesį nuspręsti. Jeigu asmens netenkina sąlygos, jis visada gali pasirinkti kitą globos įstaigą. Šiuo atveju nesuprantu giminaičių pretenzijų. Per metus beveik 500 klaipėdiečių čia negali patekti ir yra priversti važiuoti į kituose miestuose esančius globos namus. Mūsų įstaigoje įrengtos 82 vietos ir visos jos seniai užpildytos. Taip pat noriu pabrėžti, kad giminaičių minėtų kainų įstaigoje niekada nebuvo. Senyvo amžiaus asmeniui, suaugusiam asmeniui su negalia mokestis siekia 545,35 euro. Žmogui, turinčiam sunkią negalią, taikomas nustatytas 644,4 euro mokestis. Tai turbūt mažiausias mokestis už tokias paslaugas visoje Lietuvoje.
Naujausi komentarai