Pereiti į pagrindinį turinį

Ikimokyklinio ugdymo įstaigose kalbos sutrikimų nemažėja

2015-04-02 11:34
Nauja Kauno vidurinė mokykla rengiasi startui
Nauja Kauno vidurinė mokykla rengiasi startui / Shutterstock nuotr.

Uostamiestyje buvo suorganizuota konferencija, skirta logopedinės pagalbos teikimo Klaipėdos miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigose 10 metų jubiliejui paminėti. Specialistai pastebi tendenciją, kad uostamiestyje daugėja vaikų, turinčių kalbos sutrikimų, o tie sutrikimai tampa vis sudėtingesni.

Specialistai subrendo

Susirinkusiuosius konferencijoje "Logopedo pagalba įvairių poreikių vaikams: poreikis, galimybės, siekiai" sveikino Klaipėdos pedagoginės psichologinės tarnybos direktorė Ulijana Petraitienė. Vadovė pabrėžė uostamiesčio logopedų svarbą ir dėkojo už nuoširdų bei sunkų jų darbą.

Uostamiesčio logopedų teigimu, kad nepaprastai skambios, gražios ir senos lietuvių kalbos kiekvienas garsas, žodis būtų ištariamas taisyklingai, turėjo praeiti daugiau nei šimtas metų. Anot jų, pagaliau išaušo diena, kai visoje Lietuvoje, o kartu ir Klaipėdoje išaugo ir subrendo labai gražus logopedų atžalynas, gebantis teikti kvalifikuotą pagalbą tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Specialistai pripažįsta, kad kalbos sutrikimai yra tokie seni, kaip ir kalbančių žmonių visuomenė.

Sprendimas pasitvirtino

Klaipėdoje logopedinė pagalba pradėta teikti prieš 51 metus. Pirmiausia imtasi dirbti su mokiniais.

Prieš dešimt metų, 2005-ųjų vasario mėnesį, Klaipėdos miesto savivaldybės sprendimu visuose miesto lopšeliuose-darželiuose buvo įsteigti logopedų etatai.

Tai nepaprastai didelis logopedės Vitalės Verpečinskienės indėlis į logopedinės pagalbos vystymąsi uostamiestyje. Iš visų lopšelių-darželių logopedė surinko sąrašus vaikų, kuriems reikalinga logopedinė pagalba, ir pateikė savivaldybei. Matyt, vaikų, turinčių kalbos sutrikimų, skaičius buvo išties įspūdingas, nes dabar jau dešimt metų visos ikimokyklinės Klaipėdos įstaigos turi po logopedą.

Maždaug tuo metu visoje Europoje buvo keliama ir aštri visuotinio vaikų neraštingumo problema. Aktuali ji buvo ir Lietuvai, nes šalyje vis mažiau mažųjų skaito.

Specialistai akcentavo, uostamiesčio savivaldybė laiku ir protingai nusprendė, kad reikia įsteigti logopedinius kabinetus Klaipėdos lopšeliuose-darželiuose. Šis sprendimas visiškai pasitvirtino.

Sutrikimų nemažėja

Dabar kasmet į mokyklas ateina vis daugiau taisyklingai kalbančių ir puikiai parengtų vaikų. Lieka tik viena didelė problema – vaikų, turinčių  kalbos sutrikimų, daugėja, negana to, patys sutrikimai tampa vis sunkesni.

Logopedai, kaip problemos sprendimą, mato tik visapusišką, gerai apgalvotą nėščiųjų švietimą, nes į polikliniką konsultuotis tėvai kreipiasi pavėluotai, kai pats intensyviausias kalbos vystymosi laikotarpis būna praleistas.

Šiuo metu ikimokyklinėse Klaipėdos miesto įstaigose dirba 62, o mokyklose – 48 logopedai. Iš viso jų – 110, tačiau į šį skaičių nėra įtraukti specialistai, kurie dirba gydymo įstaigose ir Ankstyvosios reabilitacijos centruose.

2014-aisiais uostamiesčio ikimokyklinėse įstaigose logopedinė pagalba buvo teikiama 1 371 vaikui.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų