Jūrų muziejuje – Baltijos jūros kiaulės diena

Jau aštunti metai trečiąjį gegužės sekmadienį Jūrų muziejus pažymi Tarptautinę Baltijos jūros kiaulės dieną, kviesdamas visuomenę susipažinti su nuostabiais mažaisiais banginiais ir dalyvauti jiems skirtuose  renginiuose.

Šiandien Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume vyko mažųjų dailininkų pleneras „Aš piešiu Baltijos jūros kiaulę“. Klaipėdos „Vydūno“ vidurinės mokyklos 1-4 klasių moksleiviai dalyvavo edukacinėje paskaitoje apie Baltijos jūros banginuką - jūros kiaulę, o paskui patys eksperimentuodami piešė juos ant popieriaus lapų.

Pasak muziejaus direktorės Olgos Žalienės, geriausiai pažinti pasaulį padeda žinių ir vaizduotės sąjunga. Moksleiviai peržiūrėję filmuotą medžiagą, susipažinę su Baltijos jūrų kiaulės „sesėmis“ - Juodosios jūros afalinomis, gyvenančiomis delfinariume, galėjo įsivaizduoti, kaip realiai atrodo šie paslaptingi ir Lietuvos pakrantėje reti gyvūnai. Įsivaizduoti Baltijos jūros kiaules padėjo ir piešimo metu skambėję šių gyvūnų balsų įrašai.

Gegužės 17 dieną, sekmadienį, muziejuje rengiama nuotaikinga akcija: „Surask 10 skirtumų tarp Jūrų kiaulės ir paprastos kiaulės“. Kasoje pateikus savo kiaulės nuotrauką, bus išduodamas vienas nemokamas bilietas į Jūrų muziejų. Apžiūrint muziejuje eksponuojamą Jūrų kiaulės atlieją, bus galima lengvai rasti skirtumus. Pernai buvo kviečiama atnešti jūros kiaulytės nuotrauką. Jų sulaukta buvo apie pusė šimto.

Visos kiaulių nuotraukos bus eksponuojamos delfinariume. Originaliausios nuotraukos autoriaus laukia prizas. Priimamos tik geros kokybės, ne mažesnio nei 10x15 cm foto nuotraukos. Kitoje nuotraukos pusėje nepamirškite nurodyti savo ir kiaulaitės vardo, telefono numerio.

Jūrų kaulės paplitusios daugiausia Šiaurės jūroje ir vakarinėje Baltijos dalyje, tačiau praeityje buvo įprastos ir prie mūsų krantų. Tarpukario metais jūrų kiaulės neretai pakliūdavo į žvejų tinklus, būdavo stebimos nuo Palangos tilto. „Deja, vėliau, iki pat 2001 metų, apie jas nieko nebuvo žinoma - sakė muziejaus biologas Saulius Karalius. - Ir štai 2001 metų balandžio 29 dieną gautas sensacingas pranešimas, kad Melnragėje žvejai sugavo nedidelį delfinuką. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo 22 kg svėręs jaunas jūrų kiaulės patinukas, naktį pakliuvęs ir žuvęs tinkluose. 2003 metų vasario 22 dieną Lietuvos ekonominėje zonoje 70 m gylyje, traluojant buvo sugauta stambi jūrų kiaulės patelė, svėrusi net 60 kg.“

Biologo teigimu, šie du vienas po kito sekę faktai liudija, kad  jūrų kiaulės galbūt grįžta  prie mūsų krantų ir gal netolimoje ateityje matysime jas dažniau. Tik gaila, kad apie jų egzistavimą mes sužinome tik pagal pakliuvusius į tinklus ir juose žuvusius gyvūnus. Dar labiau gaila, kad tokie atvejai - daugiau taisyklė nei išimtis. Mokslininkai suskaičiavo, kad vien Šiaurės jūroje, kur šių delfinų dar gana daug, per metus į žvejų tinklus pakliūva net apie 4000. Šios ir kitos priežastys lemia, kad pastaraisiais dešimtmečiais jūrų kiaulių populiacija Šiaurės ir Baltijos jūrose labai sumažėjo.

Norint nustatyti šių gyvūnų nykimo priežastis ir surasti efektyvius apsaugos būdus, 1994 metais  Baltijos ir Šiaurės jūros šalys susibūrė į mažųjų banginių apsaugos asociaciją ASCOBANS. Šios konvencijos nare yra ir Lietuva.


Šiame straipsnyje: Jūrų muziejus

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių