Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdiečius mokė pasigaminti inkilus

2014-04-07 10:14

Savaitgalį Pajūrio regioniniame parke viešėjo Lietuvos ornitologijos draugijos nariai Gediminas Petkus ir Darius Musteikis. Jie atvyko klaipėdiečiams parodyti, kaip taisyklingai pagaminti inkilus, kad į savo sodybas jie pritrauktų paukščius giesmininkus.

Paprastai žmonės esą nusiperka inkilėlius prekybos centruose. Pajūrio regioninio parko ekologas Erlandas Paplauskis tvirtino, kad kiekvienais metais siekia paaiškinti žmonėms, kas yra tik spąstai paukščiams, bet ne inkilas.

„Dažniausiai tas prekybos centruose pirktas dėžutes mes pasiūlome sudeginti, nes jos niekur netinka. Tai – tik pasityčiojimas iš paukščio, o ne inkilai“, – sakė E.Paplauskis.

Pasak ekologo, prekybos centruose paukščiams tinkamų inkilų nebūna. Esą jie pagaminti nemokšiškai. Vienas iš pavyzdžių – laktelė prie landos, gamintojai mano, kad ji skirta inkile gyvenančiam paukščiui atsitūpti, ornitologų įsitikinimu, tokia lakta paukščiui visiškai nereikalinga, ja naudojasi tik plėšrūnai, kuris atskridę turi, kur atsitūpti ir lengviau ištraukia jauniklius iš lizdo, kad juos surytų.

„Prekybos centruose pirkti inkilai per metus ištyžta. Dažniausiai iškrenta dugnas su visais kiaušiniais, nes būna pritvirtintas ne taip, kaip reikia. Angos per mažos, matmenys neatitinka. Paukščiai nesutelpa. Kai visą tai daro mėgėjai, jie mano, kad iš akies gali padaryti namelį paukščiui, tiks bet koks. Tačiau praktiškai 9 atvejais iš 10 jie sukuria nesąmones“, – teigė E.Paplauskis.

Ekologo įsitikinimu, ypač kenksmingos būna masinės inkilų kėlimo akcijos. Tai esą ne tik naudos neduoda, bet ir daro žalą gamtai.

Ornitologai G.Petkus ir D.Musteikis savaitgalį atsivežė daugybę inkilų, paaiškino, kaip juos pasigaminti. Esą yra svarbios tvirtino detalės, reikia žinoti, kad medieną būtina impregnuoti specialiu skysčiu, svarbu gerai įtvirtinti dugną, kad nenukristų, apskardinti landą nuo genių, kurie mėgsta smaguriauti svetimais paukščiukais.

„Su varnėnais problemos nėra, bet labai trūksta inkilų paprastosioms raudomuodegėms, margasparnėms musinukėms, zylėms, bukučiams, lipučiams“, – pasakojo E.Paplauskis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų