Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdos regione krematoriumai bus du

2017-01-26 03:00

Dar nenutilus triukšmui dėl ketinimų uostamiestyje statyti krematoriumą, paaiškėjo, kad toks pat objektas planuojamas ir Klaipėdos rajone, šalia Lėbartų kapinių. Remiantis rinkos logika akivaizdu, kad dviejų tokių objektų regionui yra per daug, tačiau verslininkai savo ketinimų atsisakyti nežada.

Konkurencija: aiškėja, kad keliolikos kilometrų spinduliu pajūryje artimiausiu metu turėtų atsirasti net du krematoriumai, skirti mirusiųjų deginimui. Konkurencija: aiškėja, kad keliolikos kilometrų spinduliu pajūryje artimiausiu metu turėtų atsirasti net du krematoriumai, skirti mirusiųjų deginimui. Konkurencija: aiškėja, kad keliolikos kilometrų spinduliu pajūryje artimiausiu metu turėtų atsirasti net du krematoriumai, skirti mirusiųjų deginimui.

Rajonas neketina atsilikti

Vos pasklidus žiniai, kad Klaipėdos verslininkai šalia Joniškės kapinių planuoja krematoriumo statybas, paaiškėjo, kad analogiškas objektas jau kitąmet turėtų atsirasti už kelių kilometrų nuo uostamiesčio, Klaipėdos rajone.

"Nuošaliai nuo gyventojų, miško teritorijoje, Toleikių kaime Dovilų seniūnijoje, projektuojamas krematoriumas, kurio veiklos ėmėsi Klaipėdoje įsikūrusi bendrovė "Rūteda". Rajono gyventojams atsiras galimybė velionį kremuoti arčiau namų, atsisveikinti bus galima ten pat įkurtose 3 salėse. Veiklą planuojama pradėti kitąmet. Projekto rengėjai konkuruoti žada ne tik teikiamų paslaugų kokybe, bet ir išskirtine aplinka. Pamiškėje ruošiamo statyti krematoriumo kaimynystėje – už kilometro esančios Lėbartų kapinės, šalia gyventojų nėra, tad veikla neturėtų niekam trukdyti", – šia žinia savo socialinio tinklalapio profilyje "Facebook" pasidalijo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas.

Šalia gyventojų nėra, tad veikla neturėtų niekam trukdyti.

"Jeigu visuomenės prieštaravimo nebus ir verslininkai suderins visus dokumentus, nematau jokios priežasties ir reikalo prieštarauti krematoriumo atsiradimui. Juk ten, mano žiniomis, aplinkui gyventojų nėra", – dienraščiui teigė S.Karbauskas.

Rinkoje – dar vieni konkurentai

Klaipėdos rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Gytis Kasperavičius patvirtino, kad dabar kaip tik yra būsimo krematoriumo projektinių pasiūlymų rengimo etapas.

"Pagal procedūras verslininkai turi paskelbti viešo susirinkimo datą ir paviešinti projektinius pasiūlymus, kad visuomenė galėtų susipažinti, ką jie projektuoja ir ką numato. Toje teritorijoje jokio detaliojo plano nėra parengta, pagal įstatymus taip galima, jei bendrasis planas leidžia. O bendrasis planas šiuo atveju šitoje vietoje komercinę veiklą leidžia. Tad šiuo metu vyksta projektinių pasiūlymų rengimo etapas", – teigė G.Kasperavičius.

Krematoriumo veiklai dar reikės aplinkosaugininkų pritarimo, sanitarinė zona tokiam objektui yra 200 metrų.

"Toje vietoje netoliese yra kapinės. Ten koncentruojasi ritualinių paslaugų verslai. O verslininkai, jei mato galimybes konkuruoti su kitomis panašia veikla užsiimančiomis įmonėmis, tai čia jų reikalas. Svarbiausia, kad nebūtų neigiamo poveikio gretimybėms", – pabrėžė G.Kasperavičius.

Tad per pastarąsias savaites paaiškėjo, kad pajūrio regione keliolikos kilometrų spinduliu jau kitais metais veiklą turėtų pradėti net du krematoriumai – vieną, nepaisant kai kurių klaipėdiečių pasipriešinimo, ketinama statyti šalia Joniškės, kitą – šalia Lėbartų kapinių.

Esą šis objektas bus pastatytas miško apsuptyje ir pravažiuojantiesiems plentu net nebus matomas.

Iki šiol gabeno krovinius

Krematoriumą rajone ketinanti statyti bendrovė "Rūteda", remiantis internete pateikta informacija, užsiima tarptautiniais pervežimais.

Bendrovės direktorė Rūta Gumuliauskaitė neslėpė, kad imtis naujos verslo srities privertė susidariusi situacija pervežimų rinkoje.

"Transporto verslui dabar – ne geriausi laikai. O tą sklypą rajone mes nusipirkome dar prieš 10 metų. Pradžioje ten planavome statyti biotrąšų fabrikėlį, bet prasidėjo ekonominė krizė. Teko keisti planus. Idėją krematoriumui pasiūlė bičiuliai iš Vilniaus prieš metus. Šiame regione tokios veiklos nebuvo, todėl apsisprendėme to imtis mes", – kalbėjo R.Gumuliauskaitė.

Esą Lietuvoje didžiuliai plotai nusėti kapinėmis ir jos tik plečiasi, tad "Rūteda" galvojo ne tik apie kremavimo paslaugas, bet ir apie kolumbariumo statybą.

"Suprantu, kad dviejų krematoriumų čia bus per daug. "Aterna" lyg ir pirmieji pradėjo, bet mūsų privalumas yra vieta, čia – ne miesto centras, esame toli nuo gyvenviečių, šalia kapinių ir nuo kelio nesimatys, tačiau savo planų keisti neketiname ir manau, kad jau kitų metų pradžioje pradėsime veiklą", – teigė R.Gumuliauskaitė.

Pakanka ir vieno objekto?

Klaipėdoje krematoriumą ketinančios statyti bendrovės "Aterna" vadovė Vitalija Rumbaitienė tikino nieko negirdėjusi apie kažkieno planus statyti dar vieną krematoriumą Klaipėdos rajone.

"Mano požiūriu, dviejų tokių objektų tokioje mažoje teritorijoje tikrai nereikia. Lietuvoje žmonių patogumui užtektų trijų krematoriumų. Vieno – šiame regione, kitas jau veikia centrinėje šalies dalyje, dar vieno galbūt reikėtų rytinėje Lietuvos pusėje. Koncentruoti vienoje vietoje kelis krematoriumus – beprasmiška, nors kremacijų skaičius kasmet ir didėja", – dienraščiui sakė V.Rumbaitienė.

Tiesa, šioje srityje Lietuva dar negali lygintis su Vakarų Europa.

Didžiojoje Britanijoje kremuojama apie 80 proc. mirusiųjų, o mūsų šalyje – 10 kartų mažiau, vos 8 proc.

Europoje ir JAV kremuojama 30–40 proc. visų palaikų.

Kremavimas ypač populiarus Skandinavijos šalyse. Esą kremavimo metu per kelias valandas įvyksta tai, kas žemėje vyksta 20 metų.

Katalikų Bažnyčia neprieštarauja žmonių palaikų kremavimui, tačiau jų pelenai negali būti barstomi bet kur. Jie turėtų būti laidojami pašventintoje žemėje – kapinėse.

Taip dar pernai nurodė Romos popiežius.

Laukia įdomi kova

Susidariusi situacija ritualinių paslaugų versle primena kitus atvejus, kai konkuruojančios bendrovės viena šalia kitos stato degalines arba prekybos centrus.

Verslo logika tokia, esą klientų vis tiek turi pakakti, tačiau krematoriumų atvejui tai ne visai tinka.

"Susidaro įspūdis, kad visi ritualinių paslaugų teikėjai ne visada yra konkurentai. Jie neretais atvejais artimai tarpusavyje bendrauja, žino kainodarą, žino visas kitas verslo subtilybes ir tuo dalijasi. Tas pats būdinga ir vaistininkams. Ir šiuo atveju rinka tarsi lieka šone, juolab ateina visokie europinių fondų pinigai inovacijoms. Nujaučiu, kad dviejų krematoriumų atsiradimas regione gali būti verslininkų susitarimas. O technologinė objekto įranga labai nesudėtinga ir tikrai ne tokia brangi, kaip deklaruojama", – teigė vienas viešumo nepanoręs rinkodaros specialistas.

Valstybė nesuinteresuota ilgu pensininkų gyvenimu ir jų gerove, nes pensijas reikia mokėti.

Neoficialiais duomenimis, verslininkai veikiausiai tikisi, kad jų paslaugomis naudosis ir kaliningradiečiai, ne tik Lietuvos gyventojai.

"Ekonominiu požiūriu krematoriumai – perspektyvus verslas, nes rinka ideali, žmonės sensta, miršta. Vaistai, kuriuos jie vartoja, yra labai brangūs, bet ne visais atvejais – efektyvūs. Be to, ir valstybė nesuinteresuota ilgu pensininkų gyvenimu ir jų gerove, nes pensijas reikia mokėti, o "Sodros" biudžetas sunkiai surenkamas. Todėl dviejų krematoriumų atsiradimas regione yra logiškas žingsnis", – mano pašnekovas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų