Klaipėdos tarybos sukaktis: 35 metai laisvės Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdos tarybos sukaktis: 35 metai laisvės

2025-04-13 16:04

Sekmadienį sukanka lygiai 35 metai, kai į pirmąjį posėdį susirinko Klaipėdos miesto Liaudies deputatų taryba – pirmoji atkūrus Nepriklausomybę. Šiems jau nepriklausomos šalies politikams teko misija kuriant laisvą ir demokratišką Lietuvą. Ta proga pirmosios tarybos politikai pakviesti į renginį „35 metai laisvės“.

Lygiai prieš 35 metus, balandžio 13-ąją, po pietų į pirmąjį posėdį susirinko Klaipėdos miesto Liaudies deputatų taryba, dirbusi 1990–1995 m.

Tarybą sudarė 55 deputatai – 54 sąjūdininkai ir vienintelis Rimantas Taraškevičius – ne Sąjūdžio, bet šio judėjimo remiamas deputatas.

Miesto tarybos pirmininko kandidatūra didelių viešų diskusijų tuomet nekėlė, į šias pareigas pasiūlytas buvęs SSRS liaudies deputatas, Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio Seimo narys Vytautas Čepas.

Meru išrinktas Povilas Vasiliauskas.

Praėjus vos penkioms dienoms po pirmojo naujai išrinktos miesto tarybos posėdžio, Sovietų Sąjunga Lietuvai paskelbė blokadą.

Naujieji Klaipėdos politikai šiuo sudėtingu laikotarpiu tvarkėsi gana sumaniai.

Būtent pirmajai tarybai teko sudėtingi politiniai išmėginimai – Sausio 13-osios dienomis.

Ne visi klaipėdiečiai ir žino, kad didžiosios šių žmonių dalies dėka Klaipėdoje nebuvo pralietas kraujas, nors sovietų armijos daliniai buvo pasiruošę koviniams veiksmams.

Tarybai teko atlaikyti ir nuolatinius antivalstybinės „Jedinstvo“ organizacijos išpuolius bei spaudimą, atsikratyti sovietinių simbolių – V. Lenino statulos ir sovietinę karinę jėgą simbolizuojančios patrankos dabartinėje Lietuvininkų aikštėje.

Tarybai teko išgyventi nemenką įtampą per Maskvos pučą, kai įvykiai Lietuvoje ir Klaipėdoje galėjo pakrypti mūsų šaliai nenaudinga linkme.

Per visą kadenciją vienintelėje Klaipėdoje nepasikeitė miesto vadovai – tarybos pirmininkas V. Čepas ir jo pavaduotoja Nijolė Požarskienė. Tai esą turėjo itin svarbią reikšmę miesto valdymui.

Sekmadienį į iškilmingą posėdį simbolinėje vietoje – Klaipėdos piliavietėje – miesto širdyje, kuri miestiečiams kaip tik ir buvo atverta prieš tris dešimtmečius, susirinko pirmosios tarybos deputatai.

Astos Dykovienės nuotr.

Nepaprastai svarbiu metu miestui ir šaliai dirbę klaipėdiečiai turėjo, ką prisiminti ir kuo pasidžiaugti.

Per jų kadenciją buvo pabaigta statyti Jūrininkų ligoninė, pabaigtas įrengti Lietuvos jūrų muziejus, įsteigtas Klaipėdos universitetas, LCC tarptautinis universitetas, įkurtas Kalvystės muziejus.

Tuomet į Klaipėdos miesto tarybos pirmininko kėdę sėdęs V. Čepas, kaip pats teigė, dar nežinojo, kokie sunkūs išbandymai laukia, neįtarė, kad netrukus teks laviruoti prie bedugnės krašto, jaudintis dėl savo ir artimųjų gyvybių. Tai prisiminta, minint 35 laisvės metus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Tauta

Prekybos centrų ir parkomatų pristatė ant kiekvieno kampo. Va tai nuopelnas... :D
3
-1
fu,

pirmame plane tas šlykštynė Taraškevičius :(
4
-1
Stagnacija

Ar visi "susitvarkė" gyvenimus?
8
-3
Visi komentarai (8)

Daugiau naujienų