Klaipėdos universitetui – 30: sieks tapti Baltijos regiono aukštojo mokslo lyderiu

 • Teksto dydis:

Šiandien LR Seimo Konstitucijos salėje iškilmingai paminėta data, davusi oficialią pradžią Klaipėdos universiteto istorijai. Lygiai prieš 30 metų, 1990 m. spalio 5-ąją, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis pasirašė Aukščiausiosios Tarybos nutarimą Nr. 1-640 nuo 1991 m. sausio mėn. 1 d. įsteigti Klaipėdos universitetą.

Į iškilmingą posėdį, skirtą jubiliejinei sukakčiai, šiandien rinkosi žmonės, buvę istorinio sprendimo liudytojais – politikai, valstybės institucijų bei šalies aukštojo mokslo bendruomenės atstovai. Į jį atvyko ir nemaža Klaipėdos universiteto bendruomenės delegacija – žmonės, kūrę ir šiandien kuriantys šią mokslo įstaigą.

KU bendruomenę sveikino Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas akad. E. Jovaiša, Švietimo, mokslo ir sporto ministras A. Monkevičius. Susirinkusiuosius sveikinimo ir palaikymo žodžiu pagerbė ir tuometis Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas, KU garbės daktaras prof. V. Landsbergis, pabrėžęs begalinę šios mokslo įstaigos svarbą Lietuvai. Jis prisiminė, jog prieš tris dešimtmečius pagrindiniu stimulu, paskatinusiu valstybės vadovus pritarti KU steigimo idėjai buvo supratimas, jog Lietuva – jūrinė valstybė. Ir veikti įtvirtinant valstybės jūriškumą reikėjo negaištant, kad visko galutinai nesugriautų besaikio godumo virusas, sužlugdęs tarpokeaninį Lietuvos žvejybinį laivyną bei kitus projektus, galėjusius pakeisti valstybės vaizdą.

„Klaipėdos universitetas yra pašauktas ne tik papildyti geografinę šalies aukštojo mokslo panoramą, bet edukacine prasme užpildyti tam tikrą Lietuvos mokslo panoramos dalį. Klaipėdos universitetas yra begaliniai svarbus Lietuvai. Tegul tik jam sekasi, tegul tik jis nenuleidžia rankų įgyvendinant savo tikslus“, –linkėjo KU Garbės daktaras.

Prof. Vytautas Landsbergis / Klaipėdos universiteto nuotr.

Renginio pranešimuose žvilgsnis ne kartą krypo į trijų dešimtmečių senumo istoriją, iš esmės pakeitusią uostamiesčio veidą. Tuometis Klaipėdos miesto tarybos pirmininkas dr. Vytautas Čepas, buvęs vienas iš Universiteto steigimo iniciatorių ir istorinio posėdžio liudytojų, minėjo, jog to laikmečio miesto vadovai turėjo išspręsti daug tarpinstitucinių nesutarimų bei suderinti daugybę interesų tiek Klaipėdoje, tiek Vilniuje, bet jų pastangų rezultatas – į ketvirtąjį gyvavimo dešimtmetį žengiantis Klaipėdos universitetas, šiandien keliantis pasididžiavimo jausmą.

Per 30 gyvavimo metų Universitetas į gyvenimą išleido daugiau nei 38 tūkst. absolventų, mokslo įstaigoje dirba 550 dėstytojų ir mokslininkų, moksliniai tyrimai vyksta 60 laboratorijų, veikia vienuolika doktorantūros studijų programų, šiuo metu studijuoja pustrečio tūkstančio studentų.

„Tačiau ne skaičiai svarbiausia, kur kas svarbiau pasikeitusi miesto dvasia, kuri dabar pripildyta ne tik jūros dvelksmo, laivų sirenų ūbavimo, bet ir visiškai laisvos ir nepriklausomos akademinės dvasios, laisvo kalbėjimo, ryškių spalvų, jaunatviško klegesio, visko kas per tris dešimtis metų pakeitė miestą, apgaubė jį žavia ir nepakartojama aura, kokios nerasi jokiame kitame Lietuvos mieste. Klaipėda iki universiteto ir po jo – du skirtingi miestai“, – sakė dr. V. Čepas.

Klaipėdos universiteto nuotr.

Sveikindamas susirinkusiuosius Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas šios mokslo įstaigos sėkmės vardikliais pavadino du elementus – platų Baltijos jūros ir viso jos regiono studijų lauką bei tarptautiškumą.

„Esame išskirtinė aukštojo mokslo įstaiga su išskirtine misija – įvairiais aspektais tyrinėti Baltijos jūrą ir visą regioną – gamtinę, istorinę, kultūrinę aplinką. Ar kalbant apie išskirtinumą dar reikia priminti, jog Klaipėdos universitetas yra vienintelis, turintis ir savo laivyną, kuris yra tiek mokymosi bazės studentams, tiek tarptautinių mokslinių ekspedicijų priemonės?“, – sakė KU vadovas.

 

Klaipėdos universiteto nuotr.

Kitas uostamiesčio Alma Mater reikšmingas pastarųjų metų pokytis, anot rektoriaus, Universiteto įsiliejimas į Europos Sąjungos projektą, kuriantį naujos kartos Europos universitetus. Europos Komisijos sprendimu, 2019 m. Klaipėdos universitetas kartu su partneriais Prancūzijoje, Ispanijoje, Kroatijoje, Rumunijoje ir Graikijoje kuria aljansą EU-CONEXUS (European University for Smart Urban Coastal Sustainability). Šio aljanso ambicijos – tapti pasauliniu aukštojo mokslo ir mokslinių tyrimų lyderiu išmaniųjų pakrančių miestų tvariai plėtrai, Klaipėdos universiteto ambicija – būti Baltijos regiono aukštojo mokslo lyderiu.

Klaipėdos universiteto nuotr.

Renginyje pristatyta Klaipėdos universiteto įsteigimo 30-mečiui dedikuota knyga „Klaipėdos universitetas. Senųjų pastatų istorijos“, vaizdžiai pasakojanti buvusių kareivinių istoriją ir jų virsmą į taikų mokslo centrą.NAUJAUSI KOMENTARAI

Vytautas

Vytautas portretas
Po velnių, ar jūs turite bent lašelį paprasto žmogiško gerumo. Per tokius kaip jūs pagieža, pavydu ir pykčiu persisunkusius visos pasaulio bėdos. Ir kas jus tokius pagimdė? Nejaugi motinos?

AK

AK portretas
LCC koledžas ruošia vidutinės grandies vadybininkus, suteikia jiems elementariausius pagrindus praktinei veiklai. Visai neblogai atlieka savo funkciją. Visgi, akademiniu įdirbiu toks išsilavinimas savaime nelaikytinas, ir istorija apie vadovo giminaitę, nusipelniusią gauti aukštą mokslinį laipsnį KU, yra pastarąją įstaigą diskredituojanti iškart keliais lygmenimis. Nėra taip, kad mūsų krašte nebūtų talentų doresniam Universitetui, bet čia kartelės turi būti keliamos, o ne leidžiamos - tas visiškai aišku.

jis

jis portretas
Klaipėdos universitetas yra tiek, kiek buvo ir yra jūrinis fakultetas įkurtas dar KPI nuo 1955 metų. Tada schema buvo paprasta- mokykla - politechnikumas - universitetas, ruošdavo gerus tikrai specialistus. Visa kita- prielipos. Atleiskite, bet menų fakultetas, pedagoginis... ką jūs ruošiate šiais laikais, kas per programos? Aš labai norėčiau, kad mano mieste būtų tikrai tvirtas ir geras universitetas, gražūs pastatai, bet dabar turime tik gražius pastatus ir krūvą intrigų dėl studentų trūkumo ir prastų programų, kurios pritaikytos "universaliai" bet kam, todėl išėję abiturientai net nežino kas jie tokie yra. Deja, bet daug įtakos turi gilios tokios įstaigos šaknys, o Klaipėdoje jos nelabai gilios...
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių