Pereiti į pagrindinį turinį

Moksleiviams – apie Baltijos delfiną: prie mūsų krantų šis svečias yra itin retas

2022-05-18 13:00

Tarptautinės jūros kiaulės dienos kasmet nepraleidžiantis Lietuvos jūrų muziejus pakvietė jaunuosius klaipėdiečius susipažinti su šiuo retu gyvūnu, dar vadinamu Baltijos delfinu arba banginuku, kuris, deja, beveik išnykęs dėl labai didelio jūros užterštumo.

Retenybė: Lietuvos jūrų muziejaus biologo S.Karaliaus teigimu, delfinus primenantys Baltijos gyvūnai – vadinamosios jūros kiaulės, šiuo metu itin retas svečias prie mūsų krantų.
Retenybė: Lietuvos jūrų muziejaus biologo S.Karaliaus teigimu, delfinus primenantys Baltijos gyvūnai – vadinamosios jūros kiaulės, šiuo metu itin retas svečias prie mūsų krantų. / A. Mažūno nuotr.

Sensacingas pranešimas

Jūros kiaulės paplitusios daugiausia Šiaurės jūroje ir vakarinėje Baltijos dalyje, tačiau praeityje jos buvo įprastos ir prie mūsų krantų.

Tarpukariu jų neretai pakliūdavo į žvejų tinklus, būdavo stebimos nuo Palangos tilto.

Deja, vėliau, iki pat 2001 m., jūros kiaulės tarsi kažkur prapuolė, apie jas nieko nebuvo žinoma.

"Ir štai 2001 metų balandžio 29 dieną gautas sensacingas pranešimas, kad Melnragėje žvejai sugavo nedidelį delfinuką. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo 22 kg svėręs jaunas jūros kiaulės patinukas, naktį pakliuvęs ir žuvęs tinkluose. 2003 metų vasario 22 dieną Lietuvos ekonominėje zonoje, 70 m gylyje, traluojant buvo sugauta stambi jūros kiaulės patelė, svėrusi net 60 kilogramų", – pasakojo Lietuvos jūrų muziejaus Akvariumo skyriaus vedėjas, biologas Saulius Karalius.

Šie gyvūnai tapo retenybe, todėl nekeista, kad Tarptautinę jūros kiaulės dieną skiriamas dėmesys šių Baltijos delfinų problemoms.

Išsaugoti mažuosius delfinus

Baltijos jūros kiaulės diena buvo pradėta minėti Lietuvos jūrų muziejui įsitraukus į Tarptautinę ASCOBANS organizaciją, kurios tikslas – išsaugoti mažuosius banginius Baltijos ir Šiaurės jūrose.

Pasak S.Karaliaus, aktualiausia problema ir grėsmė – jūros kiaulių skaičiaus mažėjimas.

"Šiam mažėjimui didelę įtaką turi Baltijos jūroje esantys Antrojo pasaulinio karo ginklai, taip pat mažėjantis žuvų kiekis, žvejų tinklai ir vis didėjanti jūros tarša šiukšlėmis, kurių didžiausia dalis yra plastikas", – tikino biologas.

Plastikas apskritai yra dažniausias taršos šaltinis visame pasaulyje.

Nuo šios taršos kiekvienais metais žūva apie 100 tūkst. vien jūrų gyvūnų.

Ne išimtis ir Baltija, kuri jau dabar yra viena labiausiai užterštų jūrų pasaulyje.

Kiekvienais metais į Baltijos jūrą išleidžiama net 40 tonų mikroplastiko.

Diena be plastiko

Minint Jūros kiaulės dieną, uostamiesčio moksleiviai buvo pakviesti į muziejų, kur ir išgirdo Baltijos delfinuko-banginuko problemas.

Renginio organizatoriai pabrėžė tokių renginių svarbą vaikams.

Nors esą sunku ilgai išlaikyti moksleivių dėmesį kalbant tokiomis svarbiomis temomis, tačiau pasitelkus vaizduotę ir originalumą, visokiausiais žaidimais įmanoma perduoti aktualią, su ekologija susijusią žinią jaunajai kartai.

Šiame renginyje vaikai gavo žinių, kurios yra būtinos visų mūsų ateičiai, siekiant tausoti gamtą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų