Kaip susitikime su Neringos gyventojais pasakojo Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) atstovai, maisto atliekų surinkimo tvarka nebus vienoda visoje Lietuvoje. Pavyzdžiui, Vilniuje maistą nurodoma rūšiuoti į oranžinės spalvos maišelius ir išmesti į komunalinių atliekų konteinerius. Klaipėdoje pastatyti atskiri konteineriai maisto atliekoms surinkti. Dar kitų savivaldybių gyventojams suteikti individualūs maisto atliekų rūšiavimo konteinerių komplektai. Todėl kai iš skirtingų Lietuvos vietovių poilsiautojai ar turistai suvažiuos į Neringą, vietiniams gyventojams teks paaiškinti, kaip maisto likučius dera tvarkyti šioje į UNESCO pasaulio paveldą įtrauktoje teritorijoje.
Rūšiavimo tvarka neringiškių namuose bus tokia pati, kaip dabar rūšiuojamos komunalinės atliekos: virtuvėje į savo talpą įsikloję plastikinį maišelį gyventojai ar poilsiautojai mes maisto likučius, o prikauptą maišą reikės sandariai užrišti ir išmesti į arčiausiai esantį viešo naudojimo konteinerį rudu dangčiu.
Pagal Neringos savivaldybės patvirtintą tvarką, 30 konteinerių maisto atliekoms visus metus bus nuolatinėse vietose, o vasaros sezono metu, kai kurortus užplūsta didžiausias poilsiautojų srautas, lankomiausiose Neringos vietose laikinai bus pastatoma dar 10 konteinerių.
Neringos gyventojai teiravosi, ar jiems bus dalinami virtuviniai kibirėliai ar maišeliai, kaip yra daroma kitose šalies savivaldybėse. Tačiau, pasak KRATC atstovų, tokia galimybė šiuo metu nenumatyta – maisto atliekas bus galima mesti į savo įsigytus bet kokius plastikinius maišelius.
Kitas gyventojus neraminęs klausimas, ar nebus nemalonių kvapų. Kaip teigia specialistai, jei į lauko konteinerį išmetamas sandariai užrištas plastikinis maišas, maisto atliekos neužteršia konteinerio ir kvapams susidaryti nėra galimybės. Dėl tos pačios priežasties nerekomenduotina maisto atliekų rūšiavimui naudoti popierinių maišų. Mat jie sudrėkę nėra nesandarūs ir maisto atliekos pasklinda po konteinerį.
Neringoje iš gyventojų surinktos maisto atliekos bus išgabenamos apdoroti į Dumpius. Ten, šalia Klaipėdos regioninio sąvartyno, yra pastatytas naujas maisto atliekų apdorojimo cechas, kur Klaipėdos mieste ir Neringoje surinktos maisto atliekos bus perrūšiuojamos, o iš maisto likučių paruošta biomasė cisternomis išvežama į pūdymo gamyklas, kur taps žaliava biometano bei derlingo komposto gamybai.
Dumpiuose pastatytas cechas su visa įranga yra finansuojami Europos Sąjungos Sanglaudos fondo ir KRATC lėšomis, vykdant projektą „Maisto atliekų apdorojimo infrastruktūros sukūrimas Klaipėdos RATC“.
Naujausi komentarai