Pereiti į pagrindinį turinį

Pedofilai dar turi laiko

2024-11-06 15:10

Įsigalioję Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos su nepilnamečiais negali dirbti asmenys, teisti už seksualinius nusikaltimus, taip pat dėl kitų sunkių veikų, kol kas – tik formalumas.

Regimanto Zakšensko nuotr.

Negalės dirbti bet kas

Nuo šių metų lapkričio 1 d. visi asmenys, dirbantys su vaikais (atlikdami praktiką, stažuotę, teikdami paslaugas, užsiimdami savanoriška veikla ar dirbdami pagal darbo sutartį), privalės turėti įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro duomenų pagrindu suformuotą galiojantį teisėto darbo su vaikais kodą (vadinamąjį QR kodą).

Įdarbindami naujus darbuotojus, darbdaviai įpareigoti reikalauti QR kodo, įrodančio, kad asmuo nėra teistas už seksualinius nusikaltimus, taip pat dėl kitų tyčinių sunkių ar labai sunkių nusikaltimų.

Darbdaviai QR kodo galiojimą turės tikrinti periodiškai, bet ne rečiau kaip kartą per kalendorinius metus.

Vaikų tėvai taip pat galės reikalauti pateikti QR kodą iš samdomų individualiai dirbančių korepetitorių, auklių, būrelių vadovų ar kitų asmenų, teikiančių paslaugas vaikams.

Už nepaisymą – baudos

Patvirtintos penkios organizacijos, kurios pasirinktinai tikrins ugdymo įstaigas, ar tinkamai įgyvendinamos su QR kodu susijusios įstatymo nuostatos praktikoje.

Viena šių institucijų – Valstybinė darbo inspekcija (VDI).

VDI pagal atitinkamą kontrolinį klausimyną turės atlikti įstatyme nurodytų reikalavimų įgyvendinimo kontrolę ir prevenciją.

Šiems tikslams pasiekti planuojami ir elektroniniai inspektavimai.

Būtina bet kurioje srityje tikrinti visus, kurie dirba su vaikais.

Už nustatytų pareigų nevykdymą numatyta administracinė atsakomybė, kuri diferencijuojama atsižvelgiant į situacijos pavojingumą.

Už QR kodo nepatikrinimą prieš priimant į darbą ar kartą per metus bus skiriama nuo 300 iki 500 eurų bauda, o už pakartotinį pažeidimą – nuo 500 iki 1 tūkst. eurų.

Dar didesnė bauda numatyta tais atvejais, jeigu nustatoma, kad veiklą vykdo teistas asmuo.

Tuomet bauda sieks nuo 3 tūkst. iki 5 tūkst. eurų, o jei toks atvejis bus nustatytas pakartotinai, darbdaviai bus baudžiami nuo 5 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.

Kol kas – formalumas

Klaipėdos bendrojo lavinimo mokyklose su vaikais dirba 2,4 tūkst. mokytojų, ikimokyklinėse įstaigose – dar beveik 1,5 tūkst., taip pat darbuojasi 1 338 neformaliojo ugdymo mokytojai ir sporto treneriai, dar yra ir laisvai samdomų korepetitorių bei savanorių.

Klaipėdos savivaldybės Sveikatos ir šeimos skyriaus tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Edita Kučinskienė teigė, kad per savo darbo praktiką nėra susidūrusi su atvejais, kad būtų nustatyta, jog su vaikais dirbo už seksualinius ar kitus tyčinius sunkius nusikaltimus teisti asmenys.

Prieš du mėnesius Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje buvo pristatytos naujovės apie besikeičiančius teisės aktus ir ką reikia žinoti visų įstaigų vadovams.

Tačiau nuo lapkričio 1-osios, kai įsigaliojo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimai, pedagogai ir kiti asmenys, dirbantys su vaikais, tų QR kodų vis dar neturi.

„Visi darbuotojai turi gauti QR kodus iki sausio 31 d. Iki kovo 31 d. visi darbdaviai turi patikrinti, ar jų darbuotojai turi QR kodus“, – patvirtino E. Kučinskienė.

Dienraščio žiniomis, QR kodų sistemos dar nėra sugeneruotos ir parengtos, kad būtų galima laikytis šio įstatymo pakeitimo.

„Įstatymo pakeitimo pristatyme konkrečios statistikos dėl anksčiau nusikaltusių asmenų, dirbančių su vaikais, nebuvo pateikta. Tik pabrėžta, kad neretai su vaikais ateina dirbti ir teisti žmonės, todėl būtina bet kurioje srityje tikrinti visus, kurie dirba su vaikais“, – pabrėžė E. Kučinskienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Kira

Na taip, paprasčiau nubausti darbdavį, negu kastruoti pedofilą.
3
-1
Gal

Viskas priklausys nuo vadovų. Ar jie į tai žiūrės rimtai su tikra atjauta vaikams.
3
0
Visi komentarai (2)

Daugiau naujienų