Reumatinės ligos dažnai sukelia neįgalumą Pereiti į pagrindinį turinį

Reumatinės ligos dažnai sukelia neįgalumą

2012-06-23 23:59

Klaipėdos universitetinės ligoninės Reumatologijos skyrius yra vienintelis toks Vakarų Lietuvoje. Tad kasmet sulaukiama vis daugiau pacientų ir iš aplinkinių regionų.

Ligos jaunėja

Reumatinės ligos nesusidūrusiems su jomis asocijuojasi su vyresnio amžiaus žmonėmis. Klaipėdos universitetinės ligoninės Reumatologijos skyriaus vedėja Loreta Bukauskienė paaiškino, kad šios srities specialistai dažniausiai susiduria su dviem pacientų amžiaus grupėmis.

Vienus pacientus reumatinės ligos užklumpa pačiame jėgų žydėjime – nuo 20 iki 30 metų, o kitus – perkopus 50 metų. Vedėja pastebi, kad pacientai kasmet jaunėja.

Reumatinės ligos dažniausiai būna sunkios, pažeidžiančios ne vieną organą ir sukeliančios neįgalumą. Šiomis ligomis sergantys žmonės daugiausia dienų per metus turi nedarbingumo pažymėjimus. Nemažai jų tampa neįgalūs.

Reumatinės ligos pasireiškia sąnarių skausmais, patinimais, neretai karščiavimu. Ligą išduoda ir kraujo pakitimai. Kartais skausmai būna tokie intensyvūs, kad žmogui sunku vaikščioti ir save apsitarnauti, tad jis negali išsiversti be aplinkinių pagalbos.

L.Bukauskienė pasidžiaugė, kad prieš šešerius metus ligoninėje pradėta taikyti biologinė terapija. Po šio gydymo pasiekta puikių rezultatų – nemažai daliai pacientų sustabdytas ligos progresavimas. Jie gali gyventi įprastą gyvenimą.

Paskyrus gydymą biologiniais vaistais būtina gydytojo priežiūra. Tad toks pacientas guldomas į stacionarą, kad būtų galima stebėti jo būklę.

Pasak gydytojos, kuo anksčiau paskiriamas gydymas biologiniais vaistais, tuo geresnių rezultatų sulaukiama.

Dažnai sukelia neįgalumą

Vedėja išskyrė kelias didžiausias reumatinių ligų grupes. Vienai jų priskiriamos ankilozinis spondiloartritas (Bechterevo liga), žvynelinė artropatija, reumatoidinis artritas, reaktyvusis artritas ir kitos.

Šios ligos pažeidžia stuburą, sąnarius ir dažnai sukelia neįgalumą.

Gana klastinga žvynelinė artropatija – nedideliame odos plote atsiradusi žvynelinė neretai pakenkia sąnarius, stuburą. Tad gydytoja siūlė atkreipti dėmesį į odos bėrimą lydintį sąnarių skausmą. Tokiais atvejais vertėtų pasikonsultuoti su reumatologu.

Sąnarių uždegimą gali sukelti ir lytiniu keliu plintančios bakterijos (ureaplasma, mycoplazma, chlamydia). Skandinavijoje atlikti tyrimai patvirtino, kad apie 20 proc. sveikų žmonių, turinčių HLB 27 antigeną, užsikrėtę minėtomis bakterijomis, susiduria su stuburo ir sąnarių pakenkimais.

Kitą didžiulę grupę sudaro sisteminės jungiamojo audinio ligos. Viena tokių – sisteminė raudonoji vilkligė – dažniausiai užklumpa jaunas moteris, neretai po gimdymo. Ši liga gali pažeisti daug organų: širdį, plaučius, virškinamąjį traktą, inkstus. Veide ir kitose kūno vietose atsiradęs bėrimas išopėja, krenta svoris, slenka plaukai, vargina karščiavimas, sąnarių skausmas ir tinimas.

Podagra – gurmanų liga

Prie metabolinių ligų grupės priskiriama podagra. Pastaruoju metu daugėja pacientų, kuriuos užklumpa ši su medžiagų apykaitos sutrikimu susijusi liga – sąnariuose nusėdę šlapimo rūgšties kristalai sukelia stiprų skausmą.

Iš pradžių trumpalaikius sąnario uždegimo priepuolius vėliau keičia dažnėjantys ir užsitęsiantys skausmai. Tad neretai toks pacientas guldomas į Reumatologijos skyrių išsamesniems tyrimams.

L.Bukauskienė patvirtino, kad podagra kelia grėsmę gurmanams. Ją išprovokuoja gausiai valgomi skanūs patiekalai: jūros gėrybės, kiauliena, subproduktai, liežuvis ir alus.

Kartais podagrą sukelia ir inkstų ligos, kai kurie vaistai.

Grąžina gyvenimo pilnatvę

Vedėja paaiškino, kad į stacionarą guldomi tie pacientai, kuriems liga komplikuojasi arba pažeidžia kitus organus. Prie sunkesnių bei sudėtingesnių priskiriamos sisteminės jungiamojo audinio ligos.

Daugiau laiko ligoninėje tenka praleisti pacientams, kuriems diagnozuojamas pūlingas stuburo slankstelių uždegimas.

L.Bukauskienė pasakojo, kad dėl kaulų struktūros pakenkimų – osteoporozės – pacientai guldomi pažengus ligai, kai kaulų lūžiai ir kamuojantys skausmai gerokai apkartina žmogaus gyvenimą.

Bet dabar taikomi nauji gydymo metodai padeda žmogų sugrąžinti į normalų gyvenimą.

Pasak vedėjos, daugiaprofilinės ligoninės privalumas – kituose skyriuose dirbantys kitų sričių specialistai. Mat gydant tam tikras reumatines ligas prireikia ortopedų-traumatologų ar kitų kolegų pagalbos.

Į ligoninę grįžta rečiau

L.Bukauskienė pasakojo, jog įprastai pacientui stengiamasi suteikti intensyvų gydymą, kad neprireiktų gulėti ligoninėje. Kadangi dauguma reumatinių ligų yra lėtinės, pacientai nuolat stebimi Ambulatoriniame-konsultaciniame skyriuje.

Tad dėl paskirto tinkamo gydymo ir priežiūros šie žmonės į ligoninę sugrįžta rečiau.

Anksti diagnozuoti sunkias reumatines ligas padeda kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso, kaulų scientografijos, imunologiniai tyrimai.

Pasak vedėjos, geri specialistai ir gerokai išsiplėtusios ligoninės diagnostinės galimybės pastaraisiais metais padidino pacientų srautus ir iš kitų Lietuvos regionų.

Ligoninėje dirba keturi reumatologai. Viena gydytoja pacientus nuolat konsultuoja Ambulatoriniame-konsultaciniame skyriuje. Kiti specialistai dirba ir stacionare, ir ambulatoriniame skyriuje.

Viena jų – gydytoja reumatologė Ilona Šniuolienė pasakojo, kad didžiąją pacientų dalį sudaro sergantieji sąnarių, stuburo ligomis. Pastaruoju metu dažniau nustatoma diagnozė – kaulų retėjimas bei jį lydinčios komplikacijos.

Nors anksčiau manyta, jog ši liga būdinga tik moterims, gydytoja iš praktikos pastebi, kad ji užklumpa ir vyrus.

Prognozės gerėja

Pasak I.Šniuolienės, po gydymo stacionare pacientai nukreipiami gydymui ambulatoriškai. Tad prireikus pacientas pasirodo po kelių savaičių, mėnesių ar metų priklausomai nuo ligos.

Nuolatinė stebėsena padeda užkirsti kelią galimiems ligos paūmėjimams, taip pat koreguoti gydymą, apsaugoti pacientą nuo galimų šalutinio vaistų poveikio.

"Patogu ir pacientams, ir gydytojams", – ambulatorinių konsultacijų privalumą nurodė I.Šniuolienė.

Pasak gydytojos, kadangi reumatinės ligos yra lėtinės, pacientai tampa nuolatiniais. Mat retai būna taip, kad sąnarių skausmas ar patinimas būna kaip reakcija į kitos ligos gydymą. Tad ją išgydžius, išnyksta ir sąnarių pakenkimai.

Jei paūmėjus ligai kreipiamasi į Ambulatorinį skyrių, gydytojai rūpinasi galimybe suteikti specializuotą pagalbą arba paguldyti pacientą į ligoninę.

Kai kurias degenaricines stuburo ir sąnarių ligas (osteochondrozę, osteartrozę) gydo šeimos gydytojai. I.Šniuolienė pasidžiaugė, kad kolegos nevengia tartis dėl gydymo taktikos. Taip užkertamas kelias sunkių ligų progresavimui.

Gydytoja pastebėjo, kad dabar taikant specialų gydymą ir prižiūrint specialistams nemažai reumatologinėmis ligomis sergančių žmonių sėkmingai gyvena visavertį gyvenimą. Nors anksčiau prognozės dėl jų išgyvenamumo buvo liūdnos.

I.Šniuolienė taip pat atkreipė dėmesį, kad žmonės vis labiau rūpinasi savo sveikata ir skiria tam daugiau dėmesio.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų