Pereiti į pagrindinį turinį

Sveikatos mokslų studijos – užtikrinta karjeros perspektyva

2016-06-15 09:06
DMN inf.

„Sveikame kūne sveika siela“ – sakė Antikos laikais. Gera savijauta ir šiandien yra vienas iš pagrindinių sėkmingo gyvenimo veiksnių. Sveikatos nenusipirksi, todėl ir turtingiausias, bet ligų palaužtas žmogus nebus laimingas.

Artūras Razbadauskas
Artūras Razbadauskas / DMN nuotr.

Šiuolaikinio žmogaus organizmui tampa sunku „atlaikyti“ itin greitą gyvenimo ir darbo ritmą. Jį alina ir nereguliari mityba, didelis psichinis krūvis ar stresas. Todėl rūpintis savo sveikata tiesiog būtina. Pakanka apsižvalgyti aplink, kad suprastum, kiek daug dėmesio skiriama sveikatai gerinti – internetas, televizija, spauda mirga nuo siūlomų maisto papildų, dietų, mankštų ir kitų sveikatai stiprinti skirtų dalykų. Visame pasaulyje sveikata yra tapusi bene svarbiausia tema. O tai atveria didžiules perspektyvas sveikatos specialistams – žmonėms, kurie rūpinasi kitų sveikata.

Apie tokių specialistų rengimą kalbamės su Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanu, prof. Artūru Razbadausku.

– Kur stoti, kokią profesiją pasirinkti – tokį galvosūkį šiuo metu sprendžia ne vienas abiturientas. Pasirinkimas Lietuvoje didžiulis, o galimybė rinkti ir studijas užsienyje galvosūkį tik dar labiau pasunkina. Kaip Jūs pats pasirinkote mediko kelią?

– Laužyti galvos pasirenkant profesiją man neteko. Būti gydytoju norėjau nuo pat vaikystės. Lankiau muzikos mokyklą, žaidžiau futbolą - buvau “prasimušęs” iki “Atlanto” dublerių. Buvau kandidatas į lengvosios atletikos sporto meistrus. Tačiau nei sportas, nei muzika neužgožė vaikystės svajonės. Nesudaužė jos ir ankstyvas susidūrimas su medicinos realybe - dar būdamas moksleiviu, dirbau Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos tarnyboje. Studijuodamas Vilniaus universitete Medicinos fakultete dirbau psichiatrijos ligoninėje, vėliau – kitos ligoninės intensyvios terapijos skyriuje.

Gerb. profesoriau, kas leidžia teigti, kad pasirinkusieji sveikatos mokslus turi kone garantuotas ir itin geras karjeros perspektyvas?

– Pagal pasaulines tendencijas, su sveikatos specifika susijusios specialybės jau kurį laiką įvardijamos kaip vienos perspektyviausių. Keičiasi sveikatinimo filosofija – didžiulis dėmesys skiriamas sveikai gyvensenai. Pripažįstama, kad sveikata net 90 proc. priklauso nuo gyvenimo būdo ir tik 10 proc. nuo medicinos – taigi ligoninė, pagal šiuolaikinę sveikatos filosofiją, yra paskutinė stotelė gerai savijautai atgauti.

Sveikatos mokslų specialistai didžiules perspektyvas turi tiek Lietuvos, tiek užsienio rinkose. O Klaipėdos regionui tai ypač aktualu. Pajūris yra kurortinė zona, vis daugiau turizmo, kurortinių paslaugų siejama su sveikatinimu – retas viešbutis nesiūlo SPA ar kineziterapijos paslaugų.

Nepamirškim ir su sveikata susijusių technologijų – sveikatos mokslų specialistų trūksta ne tik paslaugų, bet ir gamybos verslo šakoms.

Dažnai Lietuvoje suvokiama, kad sveikatos mokslų specialistai yra tik gydytojai ir slaugytojai. Bet, Jūsų teigimu – tai daug platesnė sfera?

– Kaip minėjau, sveikatos filosofija kardinaliai kinta – gydymą keičia prevencija, sveika gyvensena. Apsižvalgykime aplink - internetas, socialiniai tinklai pilni aplikacijų, siūlančių rinktis vitaminus, dietas, mankštas, mitybos programas ir kita. Turim įvairius nešiojamus įrenginius, kurie gali atlikti mūsų sveikatos monitoringą – kad ir programėlės, skaičiuojančios nueitus žingsnius, ar dviračiu nuvažiuotus kilometrus. Žmonės nori pirkti sveikus maisto produktus, todėl dedama labai daug pastangų, kaip tą maistą padaryti sveiku - kuriami specialūs produktai, maisto papildai, vitaminai. O tai reiškia, kad maisto pramonė tampa tiesiogiai priklausoma nuo sveikatos pramonės. Su sveikatos industrija susiję ir biotechnologijų pramonė, kur kuriami vaistai ir įvairiausi vaistiniai preparatai. Susijusi ir su elektronika, inžinerija, kur kuriami medicinos įrenginiai, prietaisai ir kitos technologijos. Plėstis turbūt būtų galima iki begalybės – sveikata tampa makrokompeksine šaka.

Kaip šios šiuolaikinės tendencijos atsispindi Sveikatos mokslų fakulteto siūlomose studijų programose?

– Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultete yra 6-ios katedros, siūlančios bent po kelias studijų programas.

Medicinos technologijų katedra rengia biomedicinos inžinierius ir radiologijos technologus. Šios bakalauro programos atliepia Klaipėdos regiono poreikius, jas baigę studentai įgyja supratimą apie šiuolaikines medicinines technologijas, geba prisidėti prie platesnio jų panaudojimo moksle ir praktinėje veikloje. Beje, Radiologijos bakalauro programa yra pirma ir vienintelė universitetinių radiologijos bakalauro studijų programa Lietuvoje.

Reabilitacijos katedra siūlo kineziterapijos ir ergoterapijos studijų programas. Kineziterapija – gydymas judesiu – jau dabar yra viena populiariausių specialybių Klaipėdos universitete. Ergoterapijos specialistai - tai žmonės, kurie itin sunkiai sergantiems, atsigaunantiems po traumų, padeda išmokti vėl gyventi savarankiškai, kiek įmanoma pačiam patenkinti kasdieninius poreikius ir norus. Tokių specialistų Lietuvoje ypač trūksta. Teigiama, kad Danijoje 100 000 gyventojų jų tenka 74, Belgijoje – 49, o Lietuvoje – vos 3.

Mokslai studijų procese Rekreacijos ir turizmo katedroje siejami su originaliomis, kitur nedėstomomis studijų programomis, kurios atspindi šios srities specialistų poreikius Lietuvoje ir ypač Vakarų Lietuvos regione, pajūrio kurortuose, vystančiuose poilsio ir sveikatingumo infrastruktūrą. Įgyvendinant studijų programas, dalyvaujant tiriamuosiuose darbuose, bendradarbiaujama su regiono ir šalies atsakingomis institucijomis, Anglijos, Olandijos universitetais.

Dar viena itin populiari studijų programa yra Slauga. Turbūt nesuklysiu sakydamas, kad kol kas tik sunkiai susirgęs, ar tokį ligonį slaugęs žmogus gali realiai įvertinti slaugytojo indėlį, suvokti kiek svarbi yra ne tik fizinė bet ir psichinė ligonio priežiūra. Slaugos mokslas – vienas jauniausių ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Istoriškai tai apibūdinama kaip altruistinė globa ir priežiūra, kuri išsivystė į savarankišką mokslo sritį – profesiją, turinčią savo mokymo ir profesionalų ruošimo sistemą bei įstatymus. Klaipėdos universiteto Slaugos katedroje rengiami aukštos kvalifikacijos slaugos specialistai, įsitvirtinantys Lietuvos ir Europos sveikatos priežiūros įstaigų rinkoje.

Socialinio darbo katedros vykdoma Socialinio darbo studijų programa yra labai gerai įvertinta tarptautinių ekspertų. O žurnalas “Reitingai“ 2015 ir 2016 metais ją įvertino kaip vieną iš geriausių šios krypties programų Lietuvoje.

Visuomenės sveikatos katedra - viena pirmųjų Sveikatos mokslų fakultete, įsteigta dar 1999m. Vienas svarbiausių šiuo metu įgyvendinamos Lietuvos sveikatos priežiūros reformos komponentų ir yra Visuomenės sveikatos sistemos pertvarka. Atsirandant vis naujoms diagnostikos ir gydymo galimybėms ilgėja žmonių gyvenimo trukmė. Tačiau - daugėja sergančiųjų lėtinėmis ligomis. Jiems gydyti ir socialiai prižiūrėti  reikia vis daugiau lėšų. Todėl aktualesnė tampa ligų prevencija, jos strategijų diegimas. Plėtojami savivaldybių visuomenės sveikatos biurai, mokyklų slaugytojas keičia visuomenės sveikatos specialistai. O tam vėlgi reikia kvalifikuotų specialistų.

Beveik visose katedrose siūlomos ne tik bakalauro, bet ir magistrantūros studijų programos.

Teigiate, kad susirasti darbą pabaigus Sveikatos mokslų studijas nebus sudėtinga. O kokias galimybes ir perspektyvas turi norintieji tęsti mokslinę veiklą?

– Kaip tik tam Klaipėdos universitete ir buvo įkurtas Sveikatos tyrimų ir inovacijų mokslo centras. Jame atliekami aukšto lygio fundamentiniai ir taikomieji moksliniai tyrimai, eksperimentinės plėtros darbai tokiose kryptyse, kaip - visuomenės sveikatos, sveikatos ugdymo, pirminės sveikatos priežiūros organizavimo ir vadybos, slaugos kokybės gerinimo, saugaus maisto, sveikos mitybos, aplinkos poveikio sveikatai, biotechnologijų, medicinos inžinerijos, papildomos ir alternatyvios medicinos, balneologijos ir kitose.

Pasirinkusiems mokslininko kelią karjeros perspektyvos taip pat didelės. Sveikatos industrija šiuo metu vystosi itin sparčiai. Mokslininkų išradimus verslas tiesiog graibsto – paklausa sveikatą gerinančioms naujovėms didelė. Visuomenė gana sparčiai senėja, todėl paklausūs ir senėjimą lengvinantys sprendimai. Verslo įmonės karštligiškai ieško mokslininkų, galinčių daryti išradimus šiose srityse - o tai reiškia gerai apmokamą karjeros perspektyvą. Ir tai ne tik Lietuvos, bet pasaulinės tendencijos.

Ir pabaigai – kodėl, Jūsų nuomone, studijas verta rinktis būtent Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultete?

– Sveikatos mokslų studijų Klaipėdoje idėją jau praėjusio šimtmečio pradžioje aktyviai propagavo čia gyvenęs ir dirbęs Vilhelmas Storosta Vydūnas – didysis lietuvių tautos šauklys į nepriklausomą, skaidrią ir sveiką mūsų tautos būtį. Jis sukūrė sveikos gyvensenos ideologiją, parašė keletą svarbių monografijų ir straipsnių – tai buvo puikus pagrindas sveikatos mokslų studijoms.

Dabar šešiose Sveikatos mokslų fakulteto katedrose pagal keturiolika studijų programų jau studijuoja daugiau kaip 1000 studentų. Patirtį jiems perduoda daugiau nei 100 fakultete dirbančių profesorių, docentų, lektorių ir mokslininkų. Pagrindinis fakulteto siekis – rengti aukščiausios kvalifikacijos specialistus, galinčius tenkinti asmens ir visuomenės sveikatą stiprinančių paslaugų poreikius, teikti šias paslaugas bei vykdyti mokslo tiriamąją veiklą, siekiant stiprinti ir saugoti žmonių sveikatą.

Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultete parengiami specialistai lengvai įsitvirtina Lietuvos ir užsienio sveikatos įstaigose ar sveikatos verslo įmonėse. Itin reikalingi jie ir Vakarų Lietuvos regionui. Jūra, jos suformuotas klimatas ir gamta čia sukūrė išskirtines sąlygas poilsiui bei sveikatai susigrąžinti. Tai leidžia aktyviai plėtoti poilsio ir sveikatos stiprinimo veiklą. O tam neabejotinai reikia daug aukštos kvalifikacijos specialistų.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų