Už politikavimą moka verslas ir gyventojai: kur išbandymų riba?

Prognozuojant artimiausias Klaipėdos verslo perspektyvas, tarp pačių verslininkų – nuotaikos skirtingos. Kai kuriuose sektoriuose vyrauja tam tikras optimizmas ir numatoma plėtra, kiti patiria verslo sulėtėjimą, kai kurie skundžiasi specialistų trūkumu. Nemenką šoką sukėlė energetinių resursų kainų šuolis. Tačiau didžiausias verslininkų prašymas šalies valdžiai šiuo metu – vengti neprotingų sprendimų.

Pasigenda valdžios nuoseklumo

Klaipėdos verslininkas, spaustuvininkas ir leidėjas Saulius Jokužys jau ne sykį pabrėžė, kad politikų kišimasis į ekonomiką yra bloga praktika, dažniausiai verslams labiau kenksminga nei naudinga.

"Tokia jau susiklostė tradicija, kad nuolatos yra išmėginamas verslo stiprumas. Prieš tai buvo pandemija, dabar – geopolitinės problemos, kurios paliečia visas įmones – nuo didelių iki mažiausių. Ir kai kam pasiseka išgyventi, kai kam ne. Pastarieji keleri metai – išskirtinių iššūkių laikas. Po pandemijos ekonomika nusistovėjo, jau tarsi pradėjo kilti, o vasarį, toks simbolinis sutapimas, per Knygų mugę, išgirdome apie prasidėjusius baisius dalykus Ukrainoje", – kalbėjo S.Jokužys.

Visa tai, be abejo, palietė ir Lietuvos verslą, ir, pasak pašnekovo, šioje situacijoje verslininkai ypač pasigenda valdžios nuoširdumo ir nuoseklumo.

"Valdžia ne visada pasako teisybę, kuri svarbi, nors galbūt tai išgąsdintų ir juos pačius, ir mus visus. Vis dėlto valdžios veiksmuose norėtųsi racionalumo ir protingumo. Norėtųsi priminti buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo posakį – "Amerika – pirmiausia". Perfrazavus, tai labai tiktų ir mums. Kalbant apie Lietuvos užsienio politiką, mes esame nuoseklūs gėrio gynėjai. Dėl viso to apie Lietuvą išgirdo pasaulis. Gėrio gynimas yra mūsų šalies prekinis ženklas, bet kas už jį mokės? Mes visi už tai mokame, pirmiausia – verslai", – dėstė S.Jokužys.

Kur išbandymų riba?

S.Jokužys neslėpė, kad visada didžiausias krūvis tenka mokesčius mokantiems verslams.

Šiandien vėl klausiama, kiek dar turi resursų verslai ir kur ta jų išbandymų riba?

"Pats žodis "verslas" turi sąsajų su sąvoka "verstis". Šiuo atveju verslai niekur nedings, nes teks verstis per galvą ar per užpakalį. Tik kiek tai gali tęstis, sunku pasakyti, juolab ne visiems verslams pas mus yra blogai. Pavyzdžiui, tie, kurie pardavinėja elektrą, jiems nėra negerai. Bet mažoms ar vidutinėms įmonėms, tiesiogiai susijusioms su energetiniais ištekliais, su žaliavomis, kurias dar stipriai veikia ir įvairūs draudimai, labai sunku", – pabrėžė S.Jokužys.

Įžvalgos: Klaipėdos verslininko S.Jokužio manymu, viena didžiausių blogybių verslams – pernelyg didelis politikų kišimasis į ekonomiką. Vytauto Liaudanskio nuotr.

Verslininkas pasidžiaugė, kad jo įmonė produkciją eksportuoja, dirba su stabiliomis rinkomis Skandinavijoje ir Beniliukso valstybėmis, todėl didelės įtampos kol kas nejaučia.

"Beje, nei su rusais, nei su baltarusiais niekada nedirbome, nes per daug buvo rizikinga ir pernelyg mums nesuprantama. Ilgą kelią teko nueiti, kol "pramušėme ledus" į Skandinaviją, kur ilgainiui užsitarnavome pagarbą. Bet tiems, kurie dirbo su Rytų rinkomis, bus sunku, jiems reikia iš esmės persiorientuoti", – įsitikinęs verslininkas.

Gėrio gynimas yra mūsų šalies prekinis ženklas, bet kas už jį mokės? Mes visi už tai mokame, pirmiausia – verslai.

Nuoširdus veterano prašymas

Spaustuvininkas savo paties pavyzdžiu patyrė, kaip nelengva įsitvirtinti Vakaruose.

Verslininkas šiuo atveju pripažįsta būtinybę, kad ir pati valstybė neliktų nuošalyje ir padėtų verslams, užuot dar labiau smaugusi.

S.Jokužys su apmaudu pastebėjo, kad dabar girdimi tik lozungai ir politinė savireklama, užuot padėjus tiems, kurie suneša didžiąją dalį mokesčių į valstybės iždą.

"Apmaudu, kad politikai dažniausiai žaidžia savo asmeninę, o ne Lietuvos valstybės šachmatų partiją. Ant jų marškinėlių užrašytas jų vardas ir pavardė, o ne žodis "Lietuva". Nesinori per daug pesimizmo, ne pirmą kartą įmonės žlunga ir vėl atsikelia. Mes tikrai pasiryžę aukotis dėl taikos Ukrainoje, bet dar labiau esame pasiryžę dėl pačios Lietuvos. Svarbiausia, kad mūsų nežlugdytų neprotingais sprendimais. Tai yra mano, verslo karo veterano, nuoširdus prašymas", – pabrėžė S.Jokužys.

Komentaras

Vytautas Juščius, ekonomistas:

Ekonomika ir politika buvo susietos visuomet todėl, kad nemaža dalis ekonominių dalykų priklauso nuo politinių sprendimų, pradedant įmonės steigimo reikalais, akcinių bendrovių įstatymu ar mokesčiais. Taigi iš esmės jokios ekonomikos nėra, yra grynai politiniai sprendimai, po kurių jau vyksta procesai ekonomikoje.

Pastaruoju metu tai ypač ryšku, nes visas ekonomikos vystymasis priklauso nuo valstybės, kuri pradeda kištis į ekonomiką, kas dabar ypač ryšku vienose šalyse mažiau, kitose – daugiau.

Šiandien pasaulio ekonomiką valdo trys dalykai – laisvoji rinka, kurios iš esmės nėra, valstybės ir stambiosios monopolistinės kompanijos. Pavyzdžiui, nuo ko šiandien priklauso naftos ir dujų kainos? Tai yra grynai monopolistų susitarimas, sumažinant ar padidinant gavybą, o tai turi įtakos produkto kainoms pasaulyje.

Kalbant apie Lietuvos Vyriausybę, jei atvirai, jų klaidų nematau, nes vargu ar šiandien Lietuva pasauliniame kontekste gali daryti kokią nors didesnę ekonominę įtaką net ir savo pačios šalies viduje. Dabar viską lemia tai, kas vyksta globaliame pasaulyje, kur realiai mes mažai ką galime nuspręsti.

Kalbant apie tą pačią ekonomiką, kiek pas mus gamybos susieta su Lietuva ir kiek lieka produkcijos Lietuvoje? Nuo ko šiandien priklauso pas mus pieno, mėsos kainos? Tikrai ne nuo Lietuvos sprendimų. Dešimtys mūsų šalies kompanijų orientuotos į tarptautinę rinką, juk po visą Europą ir pasaulį iškeliauja lietuviški sūriai, sviestas, grūdai. Dar neseniai rankas trynė ir malkų gamintojai, kurie biokurą pardavinėjo į Vokietiją ir Skandinaviją, tačiau dabar pasigirdo, kad urėdijos nebegalės parduoti medienos, skirtos kurui, svetur. Čia jau vėl prasideda politika, kišimasis į rinkos mechanizmą ir jo reguliavimą.

Tas pats ir dėl elektros kainų. Ką čia gali aiškinti, jei tai yra susitarimai tarp valstybių grupių? Prisijungėme prie vadinamojo "Nord Pool", o ten yra nustatytos tokios taisyklės, kurios yra palankiausios stipriausiems. Ten turi pirkti už didžiausią pasiūlytą kainą, už mažiausią pirkti negalima. Sukurtas toks dirbtinis mechanizmas, kur mažos šalys yra skriaudžiamos. Ar turėjome galimybės neprisijungti prie "Nord Pool", sunkus klausimas, tuomet nereikėjo uždaryti Ignalinos AE, reikėjo galvoti apie alternatyvas ne dujų pagrindu, bet referendume prieš 10 metų nubalsuota, kad to nereikia. Dabar elektros kainas gali atpiginti tik savos energijos generavimas ir gamyba, nes šiandien jos perkame 70 proc. Gerai bent, kad turime suskystintų gamtinių dujų terminalą. Pradžioje dėl jo mus visi keikė, kad per brangu, kad terminalo pajėgumai per dideli, bet dabartinėje situacijoje, kurios niekas negalėjo prognozuoti, mes laimėjome. Ir to numatyti niekas negalėjo. Kad ir kaip būtų, ekonomikos mokslas šiuo metu tapo neprognozuotinas netgi įmonės lygiu.NAUJAUSI KOMENTARAI

>II

>II portretas
ko čia rypauji, ko ragini drasiau? Kol neveiks teisėsauga toks sudas ir bus. Kam niekšams bijot mitingų ir kitokių ,,sukilimų"? Ką tas duoda? Ogi nieko. Šimašius jeigu ką tai net leidimo neduos.Reikėtų pradėt kaip reikalas jiems vėl langus daužyt, bet pamėgink tik pasijudit - bus ,,geriau" kaip prie ruso.Ne tik kaip mokytoją Astrauskaitę(katra nieeko nepadarė,o tik pravedė mitingą) sukiš protestuotojus į durnynus bet ir įsuks šiknon bylą kaip tiem vaikiam, kurie kažkada seimo langą išdaužė.Pasidomėk. Taigi sugadino gyvenimus ir priteisė šimtus tūkstančių.Turbūt iki dabar moka..Ar eitum protestuot dėl tokios neteisybės ir gelbėt specialiai ,,dorojamus" žmones kurie dryso akmenį į valdžiagyvių langą paleist? Manau tikrai ne.

ll

ll portretas
O garsūs Lietuvos napoleonai,džiaugiasi kad Lietuva demokratijos smaigalyje,tik kokia nauda iš to Lietuvos piliečia.ms tyli,Stoja įmonės,bus bedarbiai bet Lansbergiui,Povilioniui,Maldeikiui,Armonaitei ir visoms užsienio ekspertams kaip Šakalienė vienodai rodo,Tai kur jų šaikos ryšiai ir pagalba su kitomis rinkomis,nes lengviausia griauti,stabdyti o kurti nėra kam,Kodėl turtinga Amerika ir toliau prekiauja su Kinija,o ubagų Lietuva ne?

Anonimas

Anonimas portretas
Mylima valdzia, jus galit net po kelis baudziauninkus i diena zudyti juos. Baudziauninkai tyles subines itrauke ir skaiciuos kada ateis ju eile stipti. DRASIAU. Ko bijot? Cia tokia tauta kad jeigu duosit koki palengvinima tai greitai atsiras tokiu kurie apsiims patys zudyti kaimynus vien tik del to kad bus nukelta JU PACIU likvidavimo data. Taigi NEBUKIT apsisike kaip baudziauninkai. Jusu eile utilizacijai DAR TOLI. DZIAUKITES.
VISI KOMENTARAI 26

Galerijos

 • Klaipėdos ugdymo įstaigose brangs prailgintos dienos grupių paslaugos
  Klaipėdos ugdymo įstaigose brangs prailgintos dienos grupių paslaugos

  Klaipėdos taryba po diskusijų pritarė ugdymo įstaigose veikiančių pailgintos dienos grupių paslaugos kainos didinimui. ...

 • Ekonomikos komitetas pritarė rusiškų SGD krovos draudimui Lietuvoje
  Ekonomikos komitetas pritarė rusiškų SGD krovos draudimui Lietuvoje

  Seimo Ekonomikos komitetas pritarė siūlymui uždrausti rusiškų suskystintų gamtinių dujų (SGD) krovą ir išdujinimą Klaipėdos SGD terminale ir kituose įrenginiuose Lietuvoje.  ...

  1
 • Klaipėdos baseine – išskirtinės galimybės norintiems prisijaukinti vandenį
  Klaipėdos baseine – išskirtinės galimybės norintiems prisijaukinti vandenį

  „Plaukimas labai stipriai pakeitė mano gyvenimą“, – tikina Klaipėdos baseine gelbėtoju dirbantis Daivoras, išmokęs plaukti vyresniame amžiuje. Gyvenimo be vandens treniruočių dabar neįsivaizduoja ir penkiasdešimtmetį p...

  3
 • Pacientai sugrįžo į jūrą
  Pacientai sugrįžo į jūrą

  Šiemet Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre išgelbėti 16 ruoniukų jau du mėnesius gyvena Baltijos jūroje. Kaip jiems sekasi? Tai leidžia sužinoti specialūs siųstuvai, o apie kitus ruonių jauniklius, likusius reabilitacijos cent...

 • Klaipėda ruošiasi mokytojų streikui
  Klaipėda ruošiasi mokytojų streikui

  Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Klaipėdos susivienijimo vadovė Laima Juknienė patvirtino, kad prie pedagogų streiko, kuris prasidės jau rytoj, prisijungia 33 uostamiesčio ugdymo įstaigos – 13 darželių ir 20 bendrojo la...

  3
 • Klaipėdoje – unikali krepšinio atvirukų paroda
  Klaipėdoje – unikali krepšinio atvirukų paroda

  Lietuvos krepšinis švenčia 2003 metų Europos krepšinio čempionato „auksinio“ žygio Švedijoje dvidešimtmetį, o Klaipėdos sportininkų namai ruošiasi pristatyti unikalią krepšinio atvirukų paro...

  2
 • Ventės rago ornitologai sužiedavo 46 tūkst. paukščių
  Ventės rago ornitologai sužiedavo 46 tūkst. paukščių

  Ventės rago ornitologai jau spėjo sužieduoti 46 tūkst. paukščių. Per dieną sužieduojama nuo tūkstančio iki kelių tūkstančių sparnuočių. Ornitologai pripažįsta, kad paukščių migracija jau įsibėgėjusi, tačiau kol šilt...

 • Kitąmet uostamiestyje – daugiau kačių namelių
  Kitąmet uostamiestyje – daugiau kačių namelių

  Kitąmet uostamiestyje atsiras daugiau kačių namelių, o senieji bus pakeisti naujais. Dalis gyventojų vis dar skundžiasi šalia daugiabučių pastatytais nameliais, kuriuose maitinamos beglobės katės, kita dalis noriai jomis rūpinasi, už savo l...

  18
 • Turizmo dieną – užsiėmimai uostamiestyje
  Turizmo dieną – užsiėmimai uostamiestyje

  Rugsėjo 27-ąją minint Pasaulinę turizmo dieną, uostamiestyje visą savaitę vyks įvairios ekskursijos, pažintinės edukacijos, apsilankymai muziejuose, o vaikams – tapybos užsiėmimai. Dalyvavimas visuose renginiuose – nemokamas, tačiau b...

 • Šildymo sezono paramai – daugiau lėšų
  Šildymo sezono paramai – daugiau lėšų

  Šių metų šildymo sezono parama, kuri bus skiriama nepasiturinčių klaipėdiečių kompensacijoms už kietąjį ar kitokį kurą, išaugo šešis kartus. Šeimų, kurioms buvo teikiamos šios kompensacijos, skaiči...

  1
Daugiau straipsnių