Į mokyklą atžalas išleidę tėvai net neįtaria, kuo ten yra maitinami jų vaikai. Situacija kai kuriose uostamiesčio mokymo įstaigų valgyklose – taip pat nepavydėtina. Tai atskleidė tik ką atlikti patikrinimai. Virtuvėse reikia remonto, moksleiviams maistas verdamas uždraustuose aliumininio puoduose, prekiaujama produktais, kuriuose yra skonio stipriklio E621.
Sulaukė penkių skundų
Klaipėdoje iš viso yra 38 bendrojo lavinimo mokyklos. Jų valgyklas tikrino Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Tokie patikrinimai atliekami periodiškai.
Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Antanas Bauža teigė, kad visose įstaigose yra sudarytos sąlygos vaikams pavalgyti šilto maisto.
16 mokyklų maitinimą organizuoja privačios įmonės. Į tris įstaigas karšti patiekalai atvežami termosuose. Likusiose mokinių maitinimo organizavimu rūpinasi pačios mokyklos.
Šiemet mokyklų valgyklose atlikti 34 patikrinimai. 5 iš jų vyko dėl vartotojų skundų. Buvo skųstasi dėl produktų tinkamumo vartoti terminų, atšalusio maisto, patiekalų kokybės.
Nustatyta, kad 6 įstaigų – „Ąžuolyno“, „Varpo“, E.Balsio menų gimnazijose, „Vyturio“, „Pajūrio“ pagrindinėje mokyklose, Tauralaukio progimnazijoje – valgykloms būtinas remontas.
Iš pagrindų reikia suremontuoti grindis, sienas, atnaujinti ventiliacijos ir santechnikos įrangą.
Atsinaujina ne visi
A.Baužos teigimu, ne visos privačios įmonės, kurios laimi konkursus ir organizuoja maitinimą mokyklų valgyklose, atnaujina pasenusią šaldymo ir kitą įrangą.
Paslaugos teikėjas visiškai įrengimus atnaujino „Vėtrungės“, „Ąžuolyno“ gimnazijose, „Vyturio“ pagrindinėje mokykloje. Pakeisti įrenginiai karštiems patiekalams laikyti, šaldytuvai, įrengtos indaplovės ir kitas inventorius.
„Vyturio“ pagrindinėje mokykloje sumontuota net moderni bandelių kepimo įranga.
Įrenginiai atnaujinti ir „Žaliakalnio“, H.Zudermano, iš dalies – „Aukuro“ gimnazijose.
Patikrinimų metu nustatyta, kad 10 įstaigų: „Žemynos“, E.Balsio menų gimnazijose, Tauralaukio progimnazijoje, Vydūno vidurinėje, „Saulėtekio“, M.Gorkio, Vitės, A.Rubliovo, I.Simonaitytės, „Santarvės“ pagrindinėse mokyklose iki šiol nėra konvekcinių krosnelių.
Anot A.Baužos, pastarosios yra būtinos, nes jos užtikrina kokybišką ir saugų karštų patiekalų paruošimą.
Įstaigose trūksta indaplovių
Patikrinimų metu taip pat nustatyta, kad Tauralaukio, S.Dacho, „Sendvario“, „Verdenės“ progimnazijose, Vydūno vidurinėje, Baltijos, „Žemynos“ gimnazijose, „Saulėtekio“, S.Dacho, Vitės, A.Rubliovo, "Santarvės", „Pajūrio“ pagrindinėse mokyklose net nėra indaplovių.
„Indai plaunami rankomis, neužtikrinant higienos reikalavimų. Dažnai jie nėra perskalaujami tekančiu vandeniu“, – aiškino viršininkas.
7 įstaigose – Vydūno vidurinėje, M.Gorkio, S.Dacho pagrindinėse, „Medeinės“ mokykloje, Baltijos gimnazijoje, „Verdenės“ ir „Smeltės“ progimnazijose – patiekalų gamybai naudojami aliuminio puodai.
A.Bauža pabrėžė, kad tai yra draudžiama, remiantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu.
Anot viršininko, nors daugelyje mokyklų yra įrengtos naujos ventiliacijos sistemos, tačiau jos, taupant elektrą, nėra įjungiamos. Valgyklų patalpose jaučiamas stiprus gaminamų patiekalų ir riebalų kvapas.
Siūlo silkės su skonio stiprikliu
Pernai liepą įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro įsakymas, pagal kurį mokyklų valgyklose draudžiama prekiauti tam tikrais maisto produktais, naudoti juos gaminant patiekalus.
Patikrinimų metu nustatyti atvejai, kai buvo prekiaujama draudžiamais gaminiais.
„Aitvaro“ gimnazijos valgykloje rasta sausainių su vanilės kremu, sūdytų žemės riešutų, lazdynų riešutų skonio vaflių su kakavos glaistu, sūrio lazdelių. Pastarųjų aptikta ir „Saulėtekio“ pagrindinėje mokykloje.
Užfiksuoti ir šeši atvejai, kada valgyklose buvo aptikta produktų, kurių sudėtyje yra uždraustų maisto priedų.
„Aitvaro“ gimnazijoje aptikta silkių filė su oda, kurios sudėtyje yra skonio stipriklio E621, konservantų – kalio sorbato E202, natrio benzoato E211.
M.Gorkio pagrindinėje mokykloje surasta džiovintų slyvų. Jų sudėtyje taip pat yra konservanto – kalio sorbato E202.
Draudžiami priedai – ir meduoliuose
„Verdenės“ progimnazijoje rasta lazdelių su svogūnais ir sūriu, kurių sudėtyje yra aromato ir skonio stipriklio E621.
Vitės pagrindinėje mokykloje surasta negazuoto persikų-alavijų skonio gaiviojo gėrimo, į kurio sudėtį dedama konservantų – kalio sorbato E202 ir natrio benzoato E211.
Pastarieji patenka ir į negazuoto, citrinų skonio gaiviojo gėrimo, kurio rasta „Žemynos“ gimnazijoje, sudėtį.
„Medeinės“ mokykloje aptikta meduolių su vyšnių įdaru, kurio sudėtyje yra konservanto kalio sorbato E202.
A.Bauža atkreipė dėmesį, kad mokyklų valgyklų atsakingi darbuotojai daugiau turėtų bendradarbiauti su maisto produktų tiekėjais, kurie pristatytų vien tik leistinus maisto produktus.
Jis pabrėžė, kad šiemet Klaipėdos mokyklų valgyklose neužregistruotas nė vienas žarnyno užkrečiamųjų ligų protrūkio atvejis.
Komentarai
Violeta Gembutienė
Klaipėdos savivaldybės Socialinės infrastruktūros priežiūros skyriaus vedėja
Situaciją, kurių mokyklų valgykloms reikia remonto, žinome. Lėšas tam planuojame, bet pinigų neskiriama tiek, kiek reikia. Šiemet suremontavome vaikų lopšelio-darželio „Dobiliukas“ virtuvėlę. Mūsų galimybės tik tokios. Kiek gausime kitais metais lėšų, neaišku. Planuojame suremontuoti Baltijos ir „Ąžuolyno“ gimnazijų virtuves.
Jolanta Ceplienė
Klaipėdos savivaldybės Švietimo įstaigų administravimo poskyrio vedėja
Naujų puodų švietimo įstaigos tikrai gali nusipirkti iš savo lėšų. Tai nėra problema. Tačiau techniką, kuri kainuoja 10 tūkst. litų, įsigyti sudėtinga. Kasmet prašoma lėšų jai atnaujinti, bet pinigų neskiriama. Tai priklauso nuo miesto tarybos. Kitiems metams prašome 100 tūkst. litų. Tačiau, nežinau, ar tų pinigų užtektų. Paskutinį kartą lėšų mokyklų virtuvių technikai atnaujinti buvo skirta prieš 8 metus. Aišku, kad šią problemą reikia spręsti, bet tai ne nuo mūsų priklauso.
Užfiksuoti ir šeši atvejai, kai valgyklose buvo aptikta produktų, kurių sudėtyje yra uždraustų maisto priedų.
Naujausi komentarai