Pereiti į pagrindinį turinį

H. Daktarui nepavyko išreikalauti lengvatų

2018-05-22 07:59

Iki gyvos galvos už sunkius nusikaltimus įkalintam nusikalstamo pasaulio autoritetui Henrikui Daktarui nepavyko išsireikalauti lengvesnės dalios. Nuteistasis, remdamasis Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT)  išaiškinimu, mėgino įrodyti, jog net ir žiauriausi nusikaltėliai turi turėti viltį išpirkti savo kaltes.

Skundai: H.Daktaras siekia įrodyti, kad net jis turi turėti teisę į viltį, jog kada nors išvys laisvę.
Skundai: H.Daktaras siekia įrodyti, kad net jis turi turėti teisę į viltį, jog kada nors išvys laisvę. / Vytauto Petriko nuotr.

Į Klaipėdos apygardos teismą kreipėsi H.Daktaro advokatas Vytautas Sirvydis su prašymu palengvinti nuteistojo iki gyvos galvos teisinę padėtį.

Gynėjas prašo sušvelninti Klaipėdos apygardos teismo 2013 m. birželio 14 d. apkaltinamuoju nuosprendžiu baudžiamojoje byloje paskirtąją bausmę, parenkant terminuotą laisvės atėmimą ar kitą bausmės rūšį.

Skundas remiamas EŽTT išaiškinimu kitoje byloje "Matiošaitis ir kiti prieš Lietuvą".

Šioje byloje EŽTT konstatuoja, jog "net tie labiausiai pasibjaurėtinus ir baisiausius nusikaltimus įvykdę asmenys vis tiek išsaugo savo esminį žmogiškumą ir gebėjimą keistis. Nors jų laisvės atėmimo bausmės yra ilgos ir pelnytos, jie išsaugo teisę turėti viltį, kad vieną dieną išpirks savo kaltes. Šios vilties iš jų negalima visai atimti. Atėmus iš jų viltį, būtų paneigtas esminis jų žmogiškumo aspektas, ir tai prilygtų pažeminimui".

Taigi EŽTT sprendime konstatuota, jog nacionalinis reguliavimas, kuriame nenumatyta laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės peržiūra, pažeidžia Konvencijos 3 straipsnio reikalavimus.

Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija neprieštaravo tokiam EŽTT išaiškinimui, tačiau konstatuota, jog Seimas dar tik birželį nagrinės Baudžiamojo kodekso 51 ir 97 straipsnių siūlomas pataisas, kuriomis siekiama įgyvendinti EŽTT sprendimą ir sudaryti teisines sąlygas asmenims, kurie nuteisti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausme ir atitinka įstatyme nustatytus kriterijus, kreiptis į teismą dėl laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo į terminuotą laisvės atėmimo bausmę.

Todėl teisėjų kolegija savo sprendime pažymėjo, kad teisinių spragų pašalinimo procesas vyksta.

Be to, akivaizdu, jog turi būti nustatytas bausmės nuteistajam, kuriam paskirtas laisvės atėmimas iki gyvos galvos, peržiūrėjimo institutas, t. y. įstatyme turi būti aiškiai įtvirtinti kriterijai, kuriais remiantis būtų sprendžiama, ar keisti paskirtąją laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę, tačiau nekalbama tiesiog apie bausmės pakeitimą kitos rūšies bausme vykdymo proceso metu.

Teisėjų kolegija atmetė H.Daktaro advokato skundą. Sprendimas nėra įsiteisėjęs, jis gali būti skundžiamas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra