Klaipėdiečiai pensininkai laimėjo bylą prieš Sodrą Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdiečiai pensininkai laimėjo bylą prieš Sodrą

2014-12-18 08:48

Ilgiau nei dešimtmetį dėl negaunamos pensijos kovoję sutuoktiniai Merkulovai laimėjo bylą.

Klaipėdiečiai pensininkai laimėjo bylą prieš Sodrą
Klaipėdiečiai pensininkai laimėjo bylą prieš Sodrą / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Ilgiau nei dešimtmetį dėl negaunamos pensijos kovoję sutuoktiniai Merkulovai laimėjo bylą.

Jeigu šis Klaipėdos apygardos administracinio teismo sprendimas nebus apskųstas ir pakeistas, garbaus amžiaus klaipėdiečių pora pagaliau galės pasidžiaugti sočia senatve.

Ketvirtadienį iš ryto teismas paskelbė, kad naikina Sodros Klaipėdos skyriaus sprendimus atsisakyti skirti Merkulovams senatvės pensiją. Be to, Sodros skyrius įpareigotas per 30 dienų nuo šio sprendimo įsiteisėjimo dienos priimti sprendimą skirti sutuoktiniams valstybinę socialinio draudimo senatvės pensiją.

Ala ir Georgijus Merkulovai į Klaipėdą atvyko būdami jauni, visą gyvenimą sąžiningai dirbo: žmona – galvaninių elementų gamykloje „Sirijus“, o vyras plaukė į jūrą. Abu yra Lietuvos Respublikos piliečiai.

1992 metais A.Merkulova sulaukė pensinio amžiaus, o po metų ir jos sutuoktinis išėjo užtarnauto poilsio. Kiek vėliau pasiligojo G.Merkulovo mama, gyvenusi Ukrainoje, todėl pora nusprendė važiuoti jos slaugyti.

Sutuoktiniai susitvarkė formalumus dėl pensijų. Tuo metu galiojo Lietuvos Respublikos ir Ukrainos vyriausybių susitarimas "Dėl bendradarbiavimo pensinio aprūpinimo srityje". Vadovaujantis juo, išvykusiems į Ukrainą gyventi A. ir G.Merkulovams pensijų mokėjimas Lietuvoje buvo nutrauktas, jas pradėjo mokėti Ukraina.

G.Merkulovo mama neilgai trukus mirė, o pora nebeprigijo tėvų šalyje ir grįžo į Lietuvą, kur gyveno beveik visą savo gyvenimą, juo labiau, kad pilietybės nebuvo atsisakę. 2003 m. sutuoktiniai grįžo į Lietuvą ir sužinojo, kad lietuviškos pensijos nebegaus. Mat nuo 2002 m. vasario įsigaliojo nauja Lietuvos ir Ukrainos sutartis dėl socialinės apsaugos, pagal kurią pensijų mokėjimą turi tęsti jas paskyrusi valstybė, tai yra Ukraina.

Ja vadovaujantis pensininkai turėjo išgyventi iš 21 JAV dolerio dydžio išmokų per mėnesį vietoje keliasdešimt kartų didesnės jiems priklausančios lietuviškos pensijos. Nuo to laiko klaipėdiečiai varstė teismų duris.

Remdamasis Konstitucinio teismo praktika, Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nuostatomis Teismas konstatavo, kad pareigą pareiškėjais rūpintis ir senatvės pensiją mokėti įgijo ne Ukraina, o Lietuva.

Šis sprendimas nėra įsiteisėjęs ir gali būti skundžiamas per 14 dienų nuo jo paskelbimo dienos Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra