Vogti iš butų – kaip į darbą

"Kitą kartą užsirakink duris", – perspėjo vagis, laiptinėje sutikęs ką tik apvogto buto šeimininkę. Tokių ir panašių situacijų netrukus užgriūsiančios Jūros šventės dienomis gali atsitikti ne viena. Nusikaltėliai džiaugiasi, kai daugiabučių namų kvartalai ištuštėja ir gyventojai ūžia spalvinguose renginiuose.

"Kitą kartą užsirakink duris", – perspėjo vagis, laiptinėje sutikęs ką tik apvogto buto šeimininkę. Tokių ir panašių situacijų netrukus užgriūsiančios Jūros šventės dienomis gali atsitikti ne viena. Nusikaltėliai džiaugiasi, kai daugiabučių namų kvartalai ištuštėja ir gyventojai ūžia spalvinguose renginiuose.

Lauždavosi kiekvieną dieną

Uostamiesčio policininkai sulaikė 40-metį ne kartą teistą vyrą, kuris vogti eidavo kaip į darbą – kasdien tuo pačiu metu. Tokių darbo dienų būta beveik mėnesio – pareigūnai suskaičiavo 23 dienas, kai vagis šlavė pietinės miesto pusės klaipėdiečių butus.

Ar bute nėra šeimininkų, jis įsitikindavo paprasčiausiai paskambinęs į duris. Jeigu šeimininkai jas atidarytų, vagis pameluotų ieškantis neegzistuojančio žmogaus.

Tad šis vyras, sutikęs ką tik apvogto buto šeimininkę, net pabarė ją. Bet padarė tai daugiau būdamas sutrikęs, kad vos neįkliuvo nusikaltimo vietoje, nes buto durys buvo užrakintos, jis pats išlaužė užraktą. Moteris galėjo jo žodžiuose įžvelgti netiesioginę prasmę – jai jau seniai buvo laikas senas medines duris pakeisti šarvuotomis.

Kaip paaiškėjo, vagis yra fenomenalios atminties. Nors vogė kasdien, detaliai prisiminė, kur aptiko kokį vertingesnį daiktą, kokios buvo buto durys, kiek laiko užtruko vogdamas ir kiek pinigų gavo už pagrobtas vertybes.

Jo nusikaltimų motyvas – banalus, vyras yra priklausomas nuo narkotikų, tad kasdien panašiu metu prasidedanti abstinencija jį vertė ieškoti naujo grobio. Juo labiau kad jį rasti buvo visiškai nesunku – visų apvogtų žmonių butai buvo medinėmis durimis, rakinamomis nesudėtingais užraktais.

Apšvarindavo miegančius

Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai demaskavo ir grupę vagių, kurie specializavosi siaubti privačius gyvenamuosius namus.

Šios gaujos įžūlumas pasireiškė tuo, jog į namus jie braudavosi naktimis, kai šeimininkai saldžiai miegodavo.

Ne vienas toks nusikaltimas buvo įvykdytas Palangoje.

Dauguma apvogtų žmonių buvo įsirengę signalizacijas, tačiau jas įjungdavo tik kur nors išvažiuodami.

Žmonės buvo įsitikinę, kad naktį, kai jie patys yra namuose, būstas saugus, tad signalizacijos nejungdavo.

Pasirodo, vagys užtrukdavo vos kelias sekundes, tyliai veikiančiu grąžtu pragręždavo tam tikrą plastikinio lango rėmo vietą ir be vargo atsidarydavo lengviausiai prieinamą langą.

Tada belikdavo tik susirinkti šeimininkų namuose laikomus pinigus, telefonus bei papuošalus. Kai kuriais atvejais nusikaltėliai pasinaudodavo rastais mašinų raktais ir pagrobdavo kieme laikomas mašinas.

Išnaudoja ir pastolius

Kelerius pastaruosius metus pirmuosiuose daugiabučių namų aukštuose gyvenantys žmonės negali jaustis saugūs nei dieną, nei naktį. Ypač pavojinga palikti net vos vos pravirą langą ar balkono duris.

Vagys puikiai išmano plastikinių langų trūkumus, pastumia rėmą ir į tarpą, kuris dažniausiai užpildomas stingstančiomis putomis, įkiša laužtuvą. O tada belieka tik staigiu judesiu truktelėti laužtuvą, ir patekti į vidų nebėra kliūčių.

Pro pravirus langus vagys patenka ir į antrojo ar net trečiojo aukšto butus. Pastaruoju metu Lietuvoje jau būta vagysčių renovuojamuose namuose, kurie apjuosti pastoliais.

Vis dėlto kol kas dažniausiai įsibraunama į butus sulaužius durų užraktą.

Saugią kaimynystę propaguojantys policijos pareigūnai tikina, kad žmonės turi apgalvoti kiekvieną detalę, galinčią apsaugoti būstą.

Net šalia laiptinių auginami krūmai gali pasitarnauti vagims. Alyvos ar kiti augalai tampa puikiausia nusikaltėlių maskuote. Pavyzdžiui, Kanadoje tokiais atvejais saugumui kenkiantys augalai nurėžiami be jokių diskusijų.

Viena veiksmingiausių apsaugos priemonių – įsirengti garsinę signalizaciją. Ji nebūtinai turi būti sujungta su saugos tarnybos pultu.

Kartą buvęs jūreivis dalijosi patirtimi. Judesio davikliai jo namuose priversdavo kaukti laivuose naudojamą sireną. Nuo tokio garso vagys kartą laiptais riste nusirito.

Apie nusikaltimą nepranešė

Uostamiesčio policijos Viešosios tvarkos biuro Prevencijos skyriaus viršininkė Rasa Bekėžienė tikino, kad draugiški kaimynai kur kas geriau apsaugo namus nei bet kurios kitos saugos priemonės.

"Geriau tegu žmonės praneša policijai apie kiekvieną įtartiną asmenį jų gyvenamojoje aplinkoje, nei būna abejingi. Jeigu policijos patruliai bus pernelyg užsiėmę patikrinti tokį pranešimą, tai padarys bendruomenių pareigūnai. Jų pareiga bendrauti su gyventojais, skleisti žinias apie saugią kaimynystę", – teigė R.Bekėžienė.

Policijos pareigūnai yra atlikę eksperimentą, kuris parodė, jog įsibrauti į butą bei jį apvogti užtenka vos poros minučių. Tas pats eksperimentas atskleidė ir kitą problemą – kaimynai dažniausiai yra abejingi greta gyvenančių žmonių saugumui.

Po vagystės inscenizavimo palikę praviras buto duris policininkai laukė, per kiek laiko kaimynai apie galimą nusikaltimą praneš pagalbos telefonu, tačiau tokio skambučio taip ir nesulaukė.

Žino, kur ieškoti grobio

Radę apvogtą butą šeimininkai paprastai griebiasi už galvos – būstas būna lyg viesulo nusiaubtas. Vagys tradiciškai pinigų ieško spintose, tarp lovos baltinių, knygose, senose rankinėse, nenešiojamų paltų kišenėse ar net gėlių vazonuose bei kruopų induose.

Viskas priklauso nuo to, kiek laiko turi vagis ir kokią yra susirinkęs informaciją apie auką.

Jeigu jiems žinoma, kad buto šeimininkai turi daug grynųjų pinigų, jų gali ieškoti net ten, kur niekam neateitų į galvą. Kartą žmonės rado supjaustytas užuolaidas, vagys pinigų slėptuvių ieškojo net jų klostėse.

Yra buvę atvejų, kai aptikę namuose seifą vagys nesivargina jį atidaryti ir išsineša kartu su visu turiniu.

Pasak pareigūnų, butų vagis galima skirstyti į kelias kategorijas.

Vieni vagia, kad galėtų nusipirkti kvaišalų. Kiti todėl, kad nemoka nieko kito daryti. Treti įsimiklina greitai įsilaužti į būstus ir taip elgiasi, kol įkliūva, nes tai – paprasčiausias būdas pelnytis.

Rečiau pasitaiko tokie, kurie ryžtasi vagystei tik tada, kai žino, kad tikrai ras gerą grobį. Jie kruopščiai ruošiasi nusikaltimui, seka šeimininkus, jų įpročius, stebi, ar languose vakarais įsižiebia šviesa, domisi kaimynų įpročiais, iš anksto susirenka visą būtiną informaciją.

Šios kategorijos nusikaltėliai pasidomi net aukų "Facebook" paskyroje skelbiama informacija. Tad noras pasipuikuoti prieš draugus ir pažįstamus apie būsimą tolimą kelionę neretai atsigręžia prieš patį tokių žinučių autorių.NAUJAUSI KOMENTARAI

konkretus

konkretus portretas
Vulai, lopas tu esi! Tampyk tas bananu dezes Ir toliau uz 400€ :D nesisuksi negyvensi

atlyginima

 atlyginima portretas
vis tiek gausi ar isaiskinsi nusikaltima ar ne,o ko cia stengtis.

Andriui

Andriui portretas
Ką gali policija eidama pėsčiomis pastebėti tavo bute? Su mašina važiuoja todėl, kad trūksta policininkų ir tie kurie dirba turi labai greitai iš vieno miesto galo atsidurti kitame. Kitu atveju tragedijos kai žudomas žmogus nesulauks policijos pusantros valandos taps kasdienybe.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių