Klaipėdos miesto apylinkės teismo sprendimas nebausti klaipėdiečių, į Vasario 16-osios eiseną atsinešusių plakatus su senovinėmis svastikomis, papiktino Simono Vyzentalio biuro Jeruzalėje direktorių Efraimą Zuroffą.
Oficialiai pranešama, kad Klaipėdos apylinkės teismo sprendimas, kuriuo plakatai su svastikomis įvertinti ne kaip nacistinės Vokietijos simboliai, o kaip Lietuvos istorijos paveldas, įžeidžia holokausto aukas. Tokią poziciją viešai išreiškė Simono Vyzentalio biuro Jeruzalėje direktorius Efraimas Zuroffas.
Pasak jo, šis sprendimas „tikrai paskatins Lietuvos fašistus plėsti savo veiklą šalyje“.
„Leidimas naudoti svastiką nuo nacių nukentėjusiems vietos gyventojams siunčia aiškią žinią, kad jie nebepageidaujami savo gimtojoje šalyje. Lietuvos teisėjai vėl parodo savo akivaizdų šališkumą užtardami Holokausto nusikaltimų vykdytojus, o ne jų aukas. Mes raginame Lietuvos teismus pakeisti šį įžeidžiantį sprendimą“, - S.Vyzentalio centro pranešime cituojamas nacių medžiotoju vadinamas E.Zuroffas.
Jaunuolius, Lietuvos valstybės atkūrimo dieną šventinėje eisenoje ketinusius demonstruoti plakatus su svastikomis bei tokius pat plakatus atsinešusius į teismą palaikantis Milvydas Juškauskas aiškino, kad tai nėra nacių simboliai.
„Taip teigti gali tik tas, kas neišmano istorijos. Nacių ženklai - visiškai kitokie. Šitos svastikos pagamintos mūsų protėvių prieš šimtus ir tūkstančius metų tada, kai niekas net nesapnavo apie nacizmą. Tai vertingi baltų kultūros paveldo simboliai - senieji mūsų protėvių ženklai, kuriuos vėliau iš mūsų protėvių pasisavino ir įžūliai suklastojo kitos tautos. Jie simbolizuoja ne fašizmą, o visatos sąrangą“, - ne kartą aiškino M.Juškauskas.
Tačiau profesionalūs istorikai įvykius vertino kiek kitaip. Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas Vacys Vaivada dar Vasario 16-ąją buvo linkęs ieškoti priežasčių, kodėl jauni klaipėdiečiai staiga sumanė viešai demonstruoti svastikas.
Neneigdamas, kad plakatuose vaizduojami archeologiniai radiniai, mokslininkas prognozavo, kad pasaulyje šis faktas bus sutiktas kitaip, nei aiškina M.Juškauskas.
„Gyvename 21-ajame amžiuje, kai dar gyvi 20–ojo amžiaus vidurio įvykiai, kai svastikos tapatinamos su nacizmu ir holokaustu. Todėl pasaulyje tai yra labai jautri tema. Galima tik bandyti spėlioti, kokie yra tikrieji tikslai tų, kas manipuliuoja tais jaunais žmonėmis. Greičiausiai taip norima sukelti neigiamą reakciją mūsų valstybės atžvilgiu“, - svarstė V.Vaivada.
Lietuviškos svastikos priešais Klaipėdos policijos komisariatą:
Efraimas Zuroffas su CNN televizijos žurnalistais lankėsi Lietuvoje:
Naujausi komentarai