„Mes visi gyvename saugumo burbule. Tikime, kad nusikaltimas bus ištirtas, o kaltininkas – nubaustas. Tačiau ši istorija rodo priešingai“, – sakė S. Malnauskas.
Istorija apie moterį, kuri kartu su dviem mažamečiais vaikais buvo nuolat persekiojama, terorizuojama ir net fiziškai užpulta, atskleidžia nerimą keliantį vaizdą – kaip lengvai nusikaltėlis gali peržengti visas ribas.
Nukentėjusioji, sužinojusi, kad vyras turi šeimą, nusprendė su juo išsiskirti, tačiau tai išprovokavo smurtą. Nusikaltėlis, kurio biografijoje jau buvo aštuoni teistumai ir 57 administraciniai pažeidimai, pradėjo tikrinti, kiek dar gali nueiti. Jo nusikaltimai eskalavosi nuo automobilių gadinimo iki užpuolimo viešose vietose. Nepaisant akivaizdžių įrodymų – vaizdo įrašų, liudijimų ir policijos kvietimų – vyras liko laisvėje.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Gyvename saugumo burbule. Yra labai puikus pavyzdys, kai tas asmuo, būdamas 100 metrų nuo mokyklos, atvažiuoja, išsitraukia pistoletą, pro jį praeina paauglys, o jis taikosi į moters langą, vaikščioja po kiemą ir panašiai. Vėlgi niekas nekviečia policijos. Tai yra grėsmė ne tik tai moteriai, bet ir visiems aplinkiniams“, – pabrėžė S. Malinauskas.
Didžiausią šoką kelia ne tik paties nusikaltėlio veiksmai, bet ir teisėsaugos neveiklumas.
„Policininkai yra tie, kurie labiausiai rizikuoja. Tada visą informaciją jie atiduoda prokurorams, kurie turi sankcionuoti tokio asmens kardomąją priemonę: orderiai nesiartinti, namų areštas, pasižadėjimas neišvykti, sulaikymas ir taip toliau. Kol viskas suvaikšto tarp pareigūnų ir prokurorų, dalykai gali labai blogai baigtis. Pabandykite įsivaizduoti visuomenę, kurioje gali būti terorizuojamas iki tokio lygio ir nesulauki pagalbos“, – aiškino tinklaraštininkas laidoje „Bučiuoju. Rūta“.
S. Malinauskas taip pat atskleidė, kad moteris buvo labai atsakinga – įrengė vaizdo kameras, rinko įrodymus ir nuosekliai kreipėsi pagalbos. Deja, kol informacija „vaikščiojo“ tarp institucijų, jos kantrybė ir gyvenimas buvo bandomas ekstremaliomis sąlygomis – žmogus ne tik terorizavo mamą, auginančią du mažamečius vaikus, bet ir periodiškai daužė langus, naudojo smurtą – užpuolė moterį degalinėje, trenkėsi į automobilį ir pabėgo, paskui atėjo po moters langais su ginklu. Baisiausia, kad tas asmuo lygiai tą patį jau darė anksčiau.
Viešumas – didžiausia pagalba
Situacija pasikeitė tik tada, kai istorija buvo paviešinta. Nusikaltėlis buvo sulaikytas, tačiau klausimas lieka atviras: kodėl teisėsauga sureagavo tik po skandalo?
„Buvo mesti didesni resursai. Epizodai parodo paprastą dalyką – kad Lietuvoje, deja, kai kuriais atvejais saugumo klausimas, ypač kalbant apie silpnesnius asmenis, yra jų pačių reikalas“, – kalbėjo S. Malinauskas.
Kai teisėsauga neveikia, į sceną pradeda žengti kiti asmenys, kurie siūlo spręsti problemas savo būdais. S. Malinauskas pasakojo, kaip paviešinus istoriją sulaukė skambučių iš buvusių pareigūnų ir apsaugos darbuotojų, kurie saugo aukščiausius šalies vadovus.
„Jie siūlė užtikrinti moters apsaugą arba net surasti ir „pamokyti“ nusikaltėlį. Fizinę jėgą tu visada gali surasti, tačiau kas nutiktų, jei grupė žmonių tiesiogiai grasintų nusikaltėliui? Greičiausiai jie patys labai greitai sulauktų prokuratūros dėmesio“, – sakė S. Malinauskas.
(be temos)