Neeilinėje premjeroje kviečia praverti M. Liuterio tikėjimo duris Pereiti į pagrindinį turinį

Neeilinėje premjeroje kviečia praverti M. Liuterio tikėjimo duris

2017-11-24 07:33 klaipeda.diena.lt inf.

Reformacijos 500 metų jubiliejumi paženklinti 2017-ieji bus palydėti neeiline premjera: ką tik sostinėje pristatyta gruodį į Kauną atkeliaus kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus pagal Herkaus Kunčiaus libretą sukurta tezių opera "Liuterio durys".

Liudas Mikalauskas Liudas Mikalauskas Liudas Mikalauskas Liudas Mikalauskas

Modernus ir įtraukiantis kūrinys kviečia per teatrą pažvelgti į Reformacijos herojaus Martyno Liuterio gyvenimo fragmentus ir jo skelbtas naująsias tiesas – tezes, sukėlusias revoliuciją krikščionybėje ir lėmusias didelius Europos kultūros pokyčius.

Kaip prieš 500 metų M.Liuteris vertė bažnyčią apsivalyti nuo purvo – įsišaknijusio melo, prekybos indulgencijomis, nereikalingos prabangos ir tuštybės, taip dabar, spektaklio statytojų nuomone, mums tinkamas laikas permąstyti savųjų gyvenimų tezes ir apsivalyti nuo bereikšmių kasdienybės smulkmenų, pertekliaus ir išgryninti savo mintis. Kartu tai – nebylus raginimas nelikti abejingiems regint neteisybes, būti pilietiškiems, nebijoti peržengti jaukaus ir patogaus gyvenimo ribų, nes tik už jų vyksta didieji pokyčiai.

Liuteroniškojo tikėjimo vertybės, kuklumas ir dėmesys žmogui spektaklyje dera su asketišku pastatymu ir kameriškumu. Operoms įprastą didingą orkestrą "Liuterio duryse" pakeis nedidelis modernios sudėties instrumentinis ansamblis (gitara, akordeonas, violončelė, klavišiniai, mušamieji), dėmesį sutelkiant į žmogaus balso didybę atskleisiančius solistus ir chorą.

Spektaklio režisierius Gytis Padegimas istorinės operos kūrimą yra pavadinęs dideliu iššūkiu, kuris šiuo atveju esąs dvigubas. "Nesame protestantiška šalis, bet esame tolerantiška šalis. Todėl norisi, kad po šio spektaklio daugybė žmonių, kurie vaikšto į katalikų bažnyčią ir yra krikščionys, pamąstytų, kuo Liuteris ir protestantizmas papildė mūsų tikėjimą ir mentalitetą", – sako režisierius G.Padegimas.

Perkėlus į pasauliečių gyvenimą, pasakyčiau – M.Liuteris išmokė analizuoti. Gal todėl ir giesmes kūrė, ir liepė mokytis, mažiau melstis, daugiau dirbti.

M.Liuterio vaidmuo patikėtas Liudui Mikalauskui (bosas), Kateriną von Borą vaidina Viktorija Miškūnaitė (sopranas), Tecelį – Rafailas Karpis (tenoras), Vienuolis Rudasis – Tomas Pavilionis (tenoras), Vienuolis Juodasis – Eugenijus Chrebtovas (baritonas), Saksonijos valdovas – Žygimantas Jasiūnas (baritonas), Miestietė – Vilija Mikštaitė (mecosopranas). Aukštuomenės damos, Tecelio pagalbininkai, vienuolės – choro "Vilnius" dainininkai.

"Tikiu, Europoje yra užtektinai durų, ant kurių vėl kas nors kada nors ką nors paskelbs, kaip prieš 500 metų buvo paskelbtos garsiosios Liuterio tezės", – premjeros išvakarėse sakė operos muzikos kūrėjas kompozitorius prof. G.Kuprevičius.

Anot jo, M.Liuteris savo iššūkiais sukėlė daug sumaišties net ramiuose protuose, ką jau kalbėti apie minią, kuri visuomet keistai inertiška. "Tačiau vienuolis savo pasiekė – privertė aiškintis ne tikėjimo, o jį aptarnaujančiųjų elgseną. Perkėlus į pasauliečių gyvenimą, pasakyčiau – M.Liuteris išmokė analizuoti. Gal todėl ir giesmes kūrė, ir liepė mokytis, mažiau melstis, daugiau dirbti. Mažiau peštis ir daugiau bendrauti, sakydamas, kad gerus darbus Dievas tikrai mato", – sakė kompozitorius.

Kas: Tezių opera "Liuterio durys".

Kur: Nacionaliniame Kauno dramos teatre.

Kada: Gruodžio 12 d. 19 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra