Pereiti į pagrindinį turinį

Palangoje Birutės parko dieną literatūriniai susitikimai keis vienas kitą

2013-09-05 22:36
DMN inf.
Birutės parkas Birutės parkas Birutės parkas Birutės parkas

Šeštadienį Palangos Birutės parkas pakvies į šventę – kurorte bus minima tradicinė, jau aštuntoji Birutės parko diena, kurios metu gamtos apsuptyje visą dieną šurmuliuos renginiai.

Literatūriniai susitikimai

Birutės parko diena lankytojus stebina kaskart vis kita šventės tema. Šiemetinė šventė skirta ramiems literatūriniams susitikimams – renginio organizatoriai taip nusprendė atiduoti duoklę kūrėjams, mėgusiems lankytis Palangoje, ir kuriuos kurti įkvėpė būtent šis kurortas. Tad šią dieną pagarba bus parodyta etnografui ir literatūros istorikui L. A. Jucevičiui, kompozitoriui M. K. Čiurlioniui ir S. Kymantaitei-Čiurlionienei, literatams Maironiui, A. Mickevičiui, V. Mykolaičiui-Putinui, G. Petkevičaitei-Bitei, S. Nėriai, M. Valančiui, M. Vaitkui, S. Valiūnui – garsiosios dainos „Birutė“ autoriui.
Kad literatūriniai susitikimai būtų įsimintini, visą dieną Birutės parke renginiai keis vienas kitą. Skaitymai, dainos, žaidimai, viktorinos, monospektaklis – šios ir kitos atrakcijos ne tik sužavės parko lankytojus, bet ir įtrauks juos į šventinį šurmulį.

Floristinės kompozicijos

Šventės dieną visa centrinė Birutės parko dalis bus papuošta floristinėmis kompozicijomis, kurias sukūrė Lietuvos ir Latvijos menininkai. Pastariesiems, beje, teko pasigilinti į lietuvių literatūros klodus, kad galėtų tinkamai atspindėti jiems patikėtą temą.

„Menininkai iš Latvijos kūrė kompozicijas, skirtas V. Mykolaičiui-Putinui, G. Petkevičaitei-Bitei, S. Nėriai, M. Valančiui ir S. Valiūnui. Kadangi šių autorių kūriniai nėra išversti į latvių kalbą, trumpai su mūsų literatūra menininkus iš kaimyninės šalies teko supažindinti man. Teko pasakoti ne tik kūrinių turinį, bet ir paaiškinti, kas, pavyzdžiui, yra gintaro „šniūrelis“, minimas dainoje „Ant marių krašto, Palangos miestelėj“, – juokėsi Birutės parko dienų sumanytoja ir įgyvendintoja, Palangos kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė.

Pradžia – vidurdienį

Birutės parko dienos renginiai prasidės 12 val. prie stelos, skirtos šio parko architektui, prancūzui E. F. Andre, atminti. Ši vieta šventės pradžiai pasirinkta ne atsitiktinai – tai tradicinė vieta, kur kasmet skelbiama Birutės parko dienos pradžia.
„Šventės atidarymo dalyviams išdalinsime ir lankstinukus su parko planeliais, kur bus pažymėtos renginių vietos“, – sakė A. Latoniennė. Jos teigimu, ši informacija lankytojams turėtų praversti, kad nereikėtų klaidžioti po parką ieškant vieno ar kito renginio. „Kasmet renginių vietas stengiamės parinkti naujas, kad lankytojai turėtų progos geriau susipažinti su parku. Pavyzdžiui, ne kiekvienas žino, kur parke yra Jaunimo kalnas ar Didžioji liepa“, – pridūrė A. Latonienė.

Susitikimas su kūrėjais

Susirinkusieji į Birutės parko dienų atidarymą, čia galės išvysti ir žinomus lietuvių kūrėjus – S. Nėrį, Maironį ar kitus (aktorius, įkūnijančius žinomas asmenybes), kurie visą dieną vaikščios po parką ir kurs išskirtinę, gal kiek nostalgišką nuotaiką.
„Birutės parko dienos svečiai gali netikėtai išvysti ant žolės sėdinčią S. Nėrį. Kas žino, gal kadaise, lankydamasi Palangoje, ji išties toje vietoje sėdėjo? Galbūt, susidomėję vienu ar kitu renginiu, žiūrovai pastebės ir kurį nors poetą, iš tolo stebintį tai, kas vyksta“, – Palangos kultūros centro renginių režisierė.

Žaisminga viktorina

12.30 val. žiūrovus prie Didžiosios liepos sukvies viktorina „Su Liudviku iš Pakėvio“. Jos vedėja – etnologė Gražina Kadžytė – žaismingai įtrauks visus, norinčius išbandyti savo jėgas bei pademonstruoti žinias.
„L. Jucevičius pirmasis užrašė legendą apie Jūratę ir Kastytį, beje, visai kitokią, nei įamžino Maironis“, – sakė A. Latonienė. Tad žiūrovai, norėdami daugiau sužinoti apie šią asmenybę, dar turi laiko užsukti į miesto viešąją biblioteką ir pasidomėti L. Jucevičiaus veikla. O tai padaryti verta, juo labiau kad viktorinos nugalėtojų laukia prizai.

Pokalbiai apie Maironį

Po valandos, 13.30 val., Maironio gerbėjai laukiami Gintaro muziejaus terasoje. Čia vyks jaukūs pokalbiai kamerinėje aplinkoje apie šią iškilią asmenybę. „Kas nepasakyta apie Maironį“ – taip pavadintos popietės metu dar neatskleistomis pikantiškomis paslaptimis apie šį poetą pasidalins Maironio muziejaus direktorė A. Ruseckaitė.
„Šiems pokalbiams stengsimės sukurti kuo jaukesnę aplinką, o dalyvius planuojame pavaišinti – pasiūlysime paskanauti arbatos, išvirtos iš Birutės parke augančių žolelių, o galbūt – obuolių, nes šie vaisiai Maironiui buvo labai svarbūs“, – kalbėjo A. Latonienė.

Sugrįžęs Palangos Juzė

„Sugrįžęs „Palangos Juzė“ – tokiu pavadinimu renginys 14.30 val. visus sukvies prie didžiojo tvenkinio. Palangos folkloro kolektyvas „Mėguva“ čia žaismingai pristatys specialią programą apie garsųjį M. Valančiaus siuvėją.

„Tai bus nekasdienis „Mėguvos“ kolektyvo pasirodymas su dainomis, žaidimais bei netikėtomis atrakcijomis, į kurias bus įtraukiami ir žiūrovai. Jie, be abejo, turėtų būti perkaitę „Palangos Juzę“, – sakė Birutės parko dienos organizatorė.

Privers nusišypsoti

15 val. abejingų nepaliks prie Didžiojo tvenkinio vyksiantys skaitymai-viktorina „M. Vaitkaus vasaros“, kurioje dalyvauti pakvies Palangos senosios gimnazijos mokytojai bei etnologė G. Kadžytė.

„Šio renginio metu bus skaitomos ištraukos iš M. Vaitkaus prisiminimų knygos apie žinomus Palangoje besilankiusius literatus, o žiūrovai bus kviečiami atspėti, apie kokią asmenybę kalbama“, - sakė A. Latonienė.

Jos teigimu, sudalyvauti šioje viktorinoje bus įdomu ne tik siekiantiems patikrinti savo žinias, bet ir norintiems išgirsti daug įdomių, juokingų, tačiau mažai kur skelbtų pasakojimų apie žinomus poetus. Pavyzdžiui, bus galima sužinoti, kam įsidarbinti Panevėžio gimnazijoje leidimo iš A. Smetonos parašo prašė M. Vaitkus. Arba kas, prastai matydamas, akmenukais žymėdavosi kelią link maudynių vietos, o paskui vargdavo, ieškodamas kelio atgal, nes pajuokauti linkę kolegos tuos akmenukus paslapčia nurinkdavo. Viktorinos dalyviai išgirs ir daugiau nusišypsoti priversiančių istorijų.

Žemaitiškos melodijos

16 val. ant Žemaičių kalno liaudies muzikos gerbėjus sukvies paskutinysis renginių ciklo „Ant krašto marės, Palangos miestelėj“ koncertas, pavadintas „Gražiausios žemaičių dainos“. Žemaitijos kraštui būdingas melodijas pristatys šeši folkloro kolektyvai iš įvairių miestų, tarp jų – ir šventės šeimininkai, Palangos „Mėguva“. Renginį ves etnomuzikologė Loreta Sungailienė.
Palangos kultūros centro etnologė bei kolektyvo „Mėguva“ vadovė Zita Baniulaitytė atkreipė dėmesį, jog kūriniai šiam koncertui parinkti atsižvelgiant ne į jų tematiką, o į tekstų grožį bei melodingumą.

Sukvies Gražinas

Po valandos, 17 val., Birutės kalne susirinkti bus pakviestos Gražinos. Taip Birutės parko dienų organizatoriai sumanė paminėti faktą, kad Palangoje 1824 m. lankėsi garsusis Adomas Mickevičius.

„Tuo metu Palangoje dar nebuvo Birutės parko, bet labai tikėtina, kad A. Mickevičius tikrai yra lankęsis ant Birutės kalno. Paminėdami tai, nutarėme sukviesti visas „Adomo dukteris“ (kaip pats A. Mickevičius „Gražinoje“ vadino visas moteris) – Gražinas, pasirašyti specialioje Gražinų garbės knygoje“, – kalbėjo A. Latonienė. 

S. Nėries likimas

17.30 val. Gintaro muziejuje bus pristatomas monospektaklis „Poetė“, pastatytas S. Nėries dienoraščių ir poezijos motyvais. Scenarijaus autorė ir atlikėja – Birutė Mar.
Birutės Mar monospektaklis „Poetė“ pasakoja apie ryškiausios praėjusio amžiaus lietuvių poetės Salomėjos Nėries likimą, jau virtusį universaliu XX a. menininko tragiškos lemties mitu.
Nors po S. Nėries mirties jau praėję šešiasdešimt metų, iki šiol netyla kaltinimai dėl jos politinių klaidų, neva nuvertinančių jos talentingą kūrybą.
Dienoraščiai, kuriuos S. Nėris rašė nuo keturiolikos metų, pasak B. Mar, – pats intymiausias žanras, todėl spektaklyje „Poetė“ stengiamasi išvengti bet kokio teatro. „Stengiausi per S. Nėries dienoraščius bei kūrybą suprasti, kaip ji priėjo iki „Poemos apie Staliną“. Prieš akis iškilo tragiškas menininkės gyvenimas. Ši tema pasirodė labai aktuali, todėl spektaklis „Poetė“ kalba apie menininko likimą apskritai, nebūtinai tos epochos“, – sakė B. Mar.

Literatūriniai susitikimai Birutės parke (rugsėjo 7 d.). Programa.

12 val. – atidarymo ceremonija. Prie paminklo E. F. Andre.
12.30 val. – viktorina „Su Liudviku iš Pakėvio“. Vedėja – etnologė Gražina Kadžytė. Prie didžiosios liepos.
13.30 val. – „Kas nepasakyta apie Maironį“. Dalyvauja Maironio muziejaus direktorė A. Ruseckaitė. Gintaro muziejaus terasa.
14.30 val. – „Sugrįžęs „Palangos Juzė“. Prie didžiojo tvenkinio.
15 val. – skaitymai-viktorina „M. Vaitkaus vasaros“. Dalyvauja Senosios gimnazijos mokytojai, etnologė G. Kadžytė. Prie didžiojo tvenkinio.
16 val. – „Ant krašto marės, Palangos miestelėj“. Dalyvauja Loreta Sungailienė, „Mėguva“, „Rėmole“, „Alksna“, „Žemčiūga“, „Žiogupis“. Žemaičių kalnelis.
17 val. – „Adomo dukterų“ – Gražinų susiėjimas. Ant Birutės kalno.
17.30 val. – monospektaklis „Poetė“ (S. Nėries dienoraščių ir poezijos motyvais). Scenarijaus autorė ir atlikėja – Birutė Mar. Gintaro muziejus.
Birutės parką papuoš dizaino studija „Liepzars“ (Latvija), dailininkai Edita ir Gintautas Ačai (Lietuva).
Birutės parko dieną organizuoja Palangos kultūros centras.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų