Pereiti į pagrindinį turinį

Parodos eksponatai – KGB medžioklės trofėjai

2021-11-23 15:55
DMN inf.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualiąją parodą "KGB sulaikyti užsienio žvalgai ir jų įranga", kurioje demonstruojamas propagandiniams ir mokomiesiems tikslams KGB parengtas fotografijų ciklas apie sugautus užsienio žvalgus, iš jų atimtą įrangą ir ginklus.

Sugautas: užrašas ant nuotraukos skelbia: „Amerikiečių žvalgas – diplomatas Smitas ir jo įranga. Smitas buvo demaskuotas jam bandant nufotografuoti karinį objektą”. Sugautas: užrašas ant nuotraukos skelbia: „Amerikiečių žvalgas – diplomatas Smitas ir jo įranga. Smitas buvo demaskuotas jam bandant nufotografuoti karinį objektą”. Sugautas: užrašas ant nuotraukos skelbia: „Amerikiečių žvalgas – diplomatas Smitas ir jo įranga. Smitas buvo demaskuotas jam bandant nufotografuoti karinį objektą”.

Šnipinėjimas užsienyje

Šaltasis karas tarp Sovietų Sąjungos ir Vakarų demokratinių valstybių aktyviai reiškėsi ne tik politikos srityje, ginklavimosi varžybose, bet ir visuomenei nematomoje specialiųjų tarnybų tarpusavio kovoje. Šios tarnybos stengėsi išaiškinti varžovų paslaptis ir kartu apsaugoti savąsias.

Represijomis ir bauginimais padėjęs sovietų valdžiai kontroliuoti visuomenę, KGB aktyviai veikė ir vykdydamas žvalgybinę veiklą užsienyje bei kontržvalgybinę – šalies viduje. Sovietai tam skyrė ypač daug dėmesio ir finansų, todėl KGB tapo viena galingiausių ir žinomiausių specialiųjų tarnybų pasaulyje.

Parodos autoriai primena, kad šnipinėjimu užsienio valstybėse užsiėmė SSRS KGB Pirmoji vyriausioji valdyba – PGU. Ją sudarė daug įvairių padalinių, kurie rūpinosi žvalgybinių operacijų planavimu, techninėmis priemonėmis, agentų darbu, dokumentais, radijo ryšiu, šifravimu, gautų duomenų analize.

Atskiri skyriai buvo atsakingi už žvalgybos veiklą tam tikrose užsienio valstybėse ar regionuose, pvz.: 1-asis skyrius – JAV, Kanadoje; 2-asis – Pietų Amerikoje; 3-iasis – Didžiojoje Britanijoje, Skandinavijoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir t.t.

Sugautas: užrašas ant nuotraukos skelbia: „Amerikiečių žvalgas – diplomatas Smitas ir jo įranga. Smitas buvo demaskuotas jam bandant nufotografuoti karinį objektą“. / LGGRTC archyvo nuotr.

Patys agentai užsienyje galėjo veikti su oficialia priedanga – kaip SSRS pasiuntinybių, konsulatų, tarptautinių organizacijų atstovybių darbuotojai arba nelegaliai – užsislaptinus, neturint jokių oficialių sąsajų su SSRS, neretai gyvenant ir dirbant su netikra tapatybe, suklastotais dokumentais.

"Globojo" svečius

Antra, ne ką mažiau svarbi sovietų saugumo užduotis, buvo kova su užsienio žvalgybų veikla Sovietų Sąjungos viduje. Už kontržvalgybą buvo atsakinga KGB Antroji vyriausioji valdyba. Ji, kaip ir kiti KGB skyriai, taip pat buvo suskirstyta į daug įvairių padalinių, kurių struktūra ir pavadinimai bėgant laikui bei kintant prioritetams šiek tiek keitėsi, bet pagrindiniai uždaviniai liko tie patys.

Kaip ir Pirmojoje žvalgybos valdyboje, Antrojoje dalis skyrių buvo pasiskirstę atskiras užsienio valstybes ir regionus, atsakė už šių valstybių žvalgybų veiklos neutralizavimą šalies viduje. Daugiausia dėmesio buvo skiriama grėsmingiausioms varžovėms – JAV, Didžiajai Britanijai, Vakarų Vokietijai, Kinijai.

Siūloma susipažinti su KGB fotografijų ciklu apie sugautus užsienio žvalgybų agentus, iš jų atimtą įrangą ir ginklus.

Atskiri skyriai sekė į SSRS atvykusius užsieniečius – turistus, žurnalistus, studentus, įvairių sričių specialistus, sporto, kultūros renginių dalyvius. Į kiekvieną iš jų buvo žiūrima kaip į potencialų užsienio specialiosios tarnybos agentą. Užsieniečiams buvo skirti atskiri viešbučiai ir restoranai su paslėpta sekimo įranga ir KGB parengtu personalu, lankytis galima buvo tik leistinose teritorijose.

Nuolatos buvo stebimos kapitalistinių valstybių ambasados ir jų darbuotojai. Diplomatinis imunitetas buvo labai palanki priemonė žvalgybinei veiklai pridengti, dėl to ambasados dažnai tapdavo pagrindiniais žvalgybos centrais.

Mokymo medžiaga

Visą Šaltojo karo laikotarpį tarp Sovietų Sąjungos ir užsienio valstybių žvalgybų vykusi kova ir vienai, ir kitai pusei atnešdavo savų pergalių bei pralaimėjimų. Abiejose pusėse agentai sėkmingai ir nesėkmingai vykdė operacijas, kartais būdavo pagaunami. Sugautus agentus šalys teisdavo, kalindavo, jiems grėsdavo ir mirties bausmė. Pagautais agentais buvo keičiamasi.

Paslaptys: „Amerikiečių agento buitiniai daiktai. Spiningo ritėje jis saugojo bloknotą su šifrais ir šnipo užrašais, suomiško peilio rankenoje – instrukciją, skutimosi teptuke – slaptaraiščiui naudotas tabletes“, – teigiama KGB mokomojoje skaidrėje. / LGGRTC archyvo nuotr.

Nepaisant KGB dedamų didžiulių pastangų, kai kuriems SSRS piliečiams pavykdavo pabėgti iš šalies. Vieni sugebėdavo pasiprašyti politinio prieglobsčio kelionių į užsienį metu, kiti smarkiai rizikuodavo nelegaliai kirstami akylai saugomą SSRS sieną. Antisovietinė spauda, kontrabandinės prekės vienais ar kitais būdais prasiskverbdavo į Sovietų Sąjungą pro geležinę uždangą.

Apie savo pasiektas pergales žvalgybos nevengdavo pasigirti. Parodos žiūrovams siūloma susipažinti su KGB propagandiniams ir mokomiesiems tikslams parengtu fotografijų ciklu apie sugautus užsienio žvalgybų agentus, iš jų atimtą įrangą ir ginklus, sulaikytą kontrabandą. Paroda prieinama ČIA.

Ekspozicija suskirstyta į skyrius: "KGB sulaikyti užsienio žvalgybų agentai", "KGB konfiskuota šnipinėjimo įranga", "KGB konfiskuoti agentų ginklai", "Kontrabanda gabenta antisovietinė spauda". Parodoje panaudota medžiaga saugoma Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų