Cheminis kaminų valymas efektyviausias, kai cheminės priemonės naudojamos esant nedideliam kamino užterštumui
Didėjantis gaisrų skaičius kelia nerimą. Viena iš priežasčių, kodėl dažniausiai užsiliepsnoja gyvenamasis būstas netvarkingi, nevalomi arba blogai išvalyti kaminai.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Visuomenės informavimo skyriaus viršininko pavaduotojas Donatas Gurevičius tvirtino, kad dėl krosnių įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimų 2004 m. kilo 871, 2005 m. 889, 2006 m. 993, o per devynis šių metų mėnesius 557 gaisrai.
Būtent dėl šios priežasties kilus gaisrams šiemet jau žuvo 9 žmonės, iš jų 2 vaikai, teigė D.Gurevičius.
Ne visada veiksminga
Norint gyventi saugiau, prieš kiekvieną šildymo sezoną patariama kaminą išvalyti. Bendrovės Ugnista komercijos direktorius Andrius Songaila teigė, kad mechaniškai kaminą valyti patartina dukart per sezoną. Tačiau tokia procedūra yra gana brangi, o neretai ir sunkiai įgyvendinama. Taigi cheminis valymas ypač pravartus, kai dėl konstrukcijos ypatumų kamino neįmanoma išvalyti mechaniškai.
Cheminės valymo priemonės, skirtos kaminams, židiniams, krosnelėms ar kieto kuro katilams valyti, turi būti naudojamos reguliariai, kaip rekomenduoja gamintojas. Tada griebtis mechaninio valymo tenka itin retai, teigė A.Songaila.
Bendrovės Schiedel technologo eksperto Artūro Eigmino teigimu, cheminis valymas yra labiau profilaktinis, tarsi pagalbinė priemonė po išvalius mechaniškai.
Kūrenant kietu kuru, būtina valyti kaminą kas ketvirtį ir, svarbiausia, prieš kūrenimo sezono pradžią reikia atlikti mechaninį valymą. Po to profilaktiškai valyti cheminėmis priemonėmis, tvirtino A.Eigminas.
Bendrovės Vilpra atstovė Angelė Valionienė tvirtino, kad tokios priemonės yra veiksmingiausios, kai naudojamos esant nedideliam kamino užterštumui.
Paprastai cheminės kaminų valymo priemonės būna milteliai, tabletės arba granulės. Jos turi būti deginamos kartu su kuru. Atsiradus traukai, šių medžiagų dalelės patenka į kaminą ir nusėda ant suodžiais padengto vidinio kamino paviršiaus. Taip išdžiovinami suodžiai, jie nubyra ir vėliau pašalinami per išvalymo angą ir per patį kaminą, aiškino A.Eigminas.
Nesudėtingas procesas
A.Songaila tikino, jog chemiškai galima valyti bet kokius kaminus, juolab kad tokiems darbams atlikti nereikia specialių įgūdžių. Svarbiausia atidžiai perskaityti priemonės naudojimo instrukciją ar gaminio aprašymą. Valymas vyksta katalizės metodu, temperatūra kamine nekyla, todėl jo struktūra nepažeidžiama. Pavyzdžiui, užsidegus suodžiams, temperatūra tampa gerokai didesnė nei darbinė, dėl to kaminas yra, pasakojo Ugnistos atstovas.
Cheminiam kaminų valymui skirtos specialios priemonės, dažniausiai milteliai. Jų kaina priklauso nuo kiekio, efektyvumo. Mūsų rekomenduojamo gaminio savaitės išeiga 1 valgomasis šaukštas. Priemonės, parduodamos pakuotėse po 900 g, kaina 45 litai, sakė A.Songaila.
Pasak specialisto, tokio kiekio užtenka visam sezonui. Ši išeiga gali truputį koreguotis, atsižvelgiant į naudojamų malkų drėgnumą, medžio rūšį.
A.Valionienės teigimu, kaminams valyti skirti milteliai vadinami suodžių deginimo katalizatoriumi. Mūsų siūlomas preparatas tai žalios spalvos milteliai, neorganinių druskų mišinys. Juos patogu naudoti, nes nereikia lipti ant stogo, milteliai pilami į katilo pakurą. Pirmą kartą šio preparato įpilama į pakurą ant kuo didesnio kiekio žarijų, kad iš kamino rūktų balti dūmai, aiškino A.Valionienė.
Tarkime, jei per parą sudeginama 100 kg malkų, miltelių reikia apie 100200 g, atsižvelgiant į kuro rūšį. Šiuos miltelius galima naudoti kūrenant malkas, pjuvenas, anglį, durpes, organines atliekas.
Tokie milteliai gerina degimo procesą, todėl apsaugo kaminą ir katilo vidinius paviršius nuo užsiteršimo, išvalo nuo suodžių, gerina degimo procesą, sumažina atmosferos užterštumą suodžiais, katilo metalinių konstrukcijų koroziją, tikimybę, kad kamine užsidegs suodžiai, privalumus vardijo A.Valionienė.
Jos teigimu, 3 kg tokių miltelių pakuotė kainuoja 33 litus.
Modernizavo senus valymo būdus
A.Eigminas pabrėžė, jog tokios cheminės priemonės yra modernizuoti protėvių kaminų valymo būdai. Anksčiau, norint išvalyti kamine susikaupusius suodžius, būdavo deginamos vienokios ar kitokios medienos malkos, pasižyminčios panašiomis savybėmis, kaip ir dabartinės cheminės medžiagos. Tik jas deginti reikėdavo ilgiau kelias dienas.
Kaminams valyti iki šiol deginamos ir bulvių lupenos.
Naujausi komentarai