Lino atgimimas: daugiau švelnumo, minkštumo ir jaukumo

  • Teksto dydis:

Natūralu, sveika, patvaru. Turbūt pirmiausia tokie epitetai ima suktis galvoje prakalbus apie liną. O pastaraisiais dešimtmečiais nuo seno lietuvių vertinta medžiaga įgijo ir naujų vertybių – šiuolaikinių technologijų dėka gerokai švelnesni, lengvesni, estetiškesni lininiai audiniai kūrėjus ir gamintojus įkvepia stilingiems atradimams.

Ir šildo, ir vėsina

Pastaraisiais metais sparčiai evoliucionavusi lino audinių pramonė šiandien siūlo neįtikėtiną įvairovę gaminių, pradedant aukščiausios klasės namų tekstile – prabangia patalyne, minkštais kilpiniais chalatais bei rankšluosčiais ir baigiant dizainerių sukurtais rūbais ar aksesuarais.

Nesuklysime pasakydami, jog išdidų renesansą išgyvenantis linas ambicingai konkuruoja su kitais natūralios kilmės „gentainiais“, tokiais kaip satinas, vilna ar net šilkas.

Nenuostabu – lininis audinys vertas gausybės komplimentų.

Bet kokiomis oro sąlygomis žmogaus odai leidžiantis kvėpuoti linas turi nuostabią savybę tiek vėsinti karštos vasaros metu, tiek šildyti net ir šalčiausią žiemą – šios medžiagos šilumos laidumas 5 kartus didesnis nei vilnos ir net 18 kartų – nei šilko!

Tačiau arčiausiai mūsų kūno esantys gaminiai, kaip lininė patalynė, drabužiai, vertinami ne tik dėl gebėjimo palaikyti optimalią kūno temperatūrą, bet ir savybių kvėpuoti, išgarinti prakaitą bei greitai išdžiūti.

Dar daugiau – lino audiniai pasižymi antialerginėmis bei antibakterinėmis savybėmis, lininėje patalynėje nesikaupia dulkių erkutės, taigi šis audinys puikiai tinka alergiškiems žmonėms.

Išsaugojo Egipto mumijos

Vadinamosios greitosios mados bei vartotojiškumo klestėjimo kontekste ypač aktualu ir tai, jog linas yra itin atsparus bei patvarus, jo gaminiai išlieka vartotini bei vizualiai patrauklūs ilgiau nei daugelis kitos tekstilės gaminių.

Antai ne vieną savo sukauptų istorinių drabužių kolekciją Lietuvoje pristatęs garsusis Rusijos mados istorikas bei stiliaus žinovas Aleksandras Vasiljevas atskleidė, jog būtent linas iš audinių išlieka ilgiausiai – Egipto mumijos išsaugojo lininius audinius net kelis tūkstantmečius, tuo metu trapiausias – natūralus šilkas, medvilnė – vos stipresnė už šilką, o štai vilnos didžioji bėda, jog ją mėgsta vabzdžiai.

Kaip pripažino „Dreamon“ prekės ženklo atstovė Deimantė Stankevičienė, šiandien jau daugelis žino apie gerąsias lino savybes, vis dėlto kai kurie seni mitai vis dar gajūs – esą lino gaminiai – kieti, o audinys – storas.

„Tačiau šiandien linui apdirbti naudojama daug technologijų, kurios leidžia suminkštinti siūlą. Tad audinį galima išausti itin lengvą bei ploną, o papildomai natūraliu būdu apdorojus jis ne tik tampa malonus kūnui – gaminio minkštumas, švelnumas jį naudojant tik didėja“, – paaiškino pašnekovė.

Praktiškumui suteikti estetikos

Neabejotinai vienas populiariausių šiandienos pasirinkimų, kalbant apie lininius gaminius, – patalynė.

Ekspertų teigimu, šio meto tendencijos – minimalistiniai, vienspalviai pastelinių spalvų lininės patalynės komplektai ar jų dalys. Gamintojai juos paįvairina ir tam tikrais akcentais – medžio sagomis, siuvinėjimo detalėmis, surišimo būdais ir pan.

„Norintieji daugiau žaismės gali rinktis lininį žakardą – audinį, turintį austinį raštą, kuris gaminiui suteikia elegantiškumo ir prabangos“, – patarė D.Stankevičienė.

Ekspertės pastebėjimu, tautiečiai liną atranda vis įvairesnėse gyvenimo situacijose – kad ir rengiant iškylas į gamtą.

Pastaraisiais metais ne tik augantis gamtosauginis sąmoningumas, bet ir estetinis poreikis skatina žmones atsisakyti vienkartinių indų, taros ar serviravimo priemonių. Tad plastikiniams maišeliams, popierinėms servetėlėms, rankšluosčiams puikia alternatyva tampa medžiaginiai lino tekstilės gaminiai – itin praktiški ir sykiu pasibuvimui gamtoje suteikiantys jaukumo bei šventiškumo.

Pastarojo meto tendencijas atliepia ir kiti gamintojų siūlomi funkcionalūs bei stilingi šiltojo sezono piknikų atributai, tokie kaip pledai ar apsiaustai – pastarieji permainingais orais nepamainomi ne tik iškylose, bet ir vėsų rytą terasoje ar balkone mėgaujantis rytiniu arbatos ar kavos puodeliu.

„Dreamon“ prekės ženklą valdanti bendrovė „Imlitex textile“ gamina įvairius namams skirtus tekstilės gaminius – nuo patalynės iki rankšluosčių. Daugiau informacijos apie produktus – www.dreamonhome.lt.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių