Svyrančių augalų girliandos – spalvinga puošmena

Gegužės pabaiga – geriausias metas balkonus, namų palanges ir aplinką papuošti dekoratyviomis svyrančių augalų kompozicijomis. Ką daryti, kad jos būtų gražios, vešėtų ir ilgai džiugintų šeimininkus, pataria gėlininkė Vaida Stonkienė.

Grožis ir racionalumas

Pasak ne vienus metus savo ūkyje daigus ir gėles auginančios V.Stonkienės, svyrantys augalai vis labiau populiarėja. Daugiabučių namų gyventojai turi galimybę kasdien džiaugtis nuosavu gėlynu ar darželiu: loveliuose, vazonuose tarp gėlių galima auginti prieskoninių augalų, kai kurie pasisodina ir svyrančių braškių, žemuogių.

Gėlių auginimu induose žavisi ir nuosavų namų šeimininkai, svyrančių gėlių girliandomis dekoruojantys terasas, pavėsines, namą supančią erdvę ir jo fasadą. Loveliuose ir vazonuose augančius augalus lengviau prižiūrėti – ravėti, laistyti. Kūrybingi ir mėgstantys eksperimentuoti žmonės vertina mobilumo galimybę: vazoną su gėlėmis galima perkelti į kitą vietą, grupuoti kelis vazonus, juos derinti su gėlyne ar sode pasodintais augalais.

Komponavimo pagrindai

Pasak gėlininkės, vis dažniau vazonines augalų kompozicijas žmonės bando kurti patys. Tai ne tik malonus, bet ir atsakingas darbas – reikia išmanyti, kuriuos augalus tinka kartu sodinti, kuriuos – ne, kaip juos gražiai sukomponuoti vazone ar lovelyje.

"Labai svarbu, kad augalų augimo sąlygos būtų panašios: mėgstančių saulę nesodinkite su gerai augančiais pavėsyje, saikingai laistomų nemaišykite su reikliais drėgmei, – pataria gėlininkė. – Pasistenkite, kad kompozicijoje augalai vienas kito neužgožtų spalvomis ir aukščiu, prisiminkite saiką – retai kada įvairiaspalvis margumynas atrodo gražiai."

Įprastai į balkonams, palangėms, pavėsinėms ar terasoms puošti skirtus lovelius pakaitomis sodinami 2–3 skirtingi augalai, 5 pastatomus vidutinio dydžio vazonus – 3–4 augalai. Jei vazonas kabinamas, gražu, kai visi augalai svyrantys, o tarp žydinčių atsiras ir vienas originalios formos, tekstūros ar spalvos lapais.

"Šie augalai dar vadinami foniniais. Jų vešli lapija – idealus fonas žydinčioms gėlėms. Jei žiedai neutralių, pastelinių spalvų – balti, kreminiai, gelsvi ar vienos ryškios spalvos, foninio augalo lapai turėtų tai spalvingi – tokie, kokius turi, pavyzdžiui, margeniai. Tai bus kompozicijos akcentas, – sako gėlininkė. – Su gausiai žydinčiomis gėlėmis dera įvairios lengvumo įspūdį kuriančios smilgos ir varpiniai augalai, šlamučiai, dichondros, cimžiedos, tramažolė."

Dekoratyvi kompozicija turėtų būti dinamiška ne tik spalvomis, bet ir forma. Pastatomame vazone būtinai turėtų atsirasti skirtingo aukščio augalai. Kur sodinti aukštus augalus, priklauso nuo vietos, kurioje stovės indas – prie kažko šliesis ar bus matomas iš visų pusių. Pirmu atveju į aukštį augančius augalus sodinkite antrame plane, žemesnius, pusiau svyrančius ir labai svyrančius – pirmame, antru atveju – aukščiausiems palikite centrą, o žemesnius, šliaužiančius išdėstykite aplinkui, labai svyrančius – arčiau krašto.

Vienos populiariausių

Pastaruoju metu tarp žydinčių, svyrančių gėlių populiarumu neaplenkiamos surfinijos – šios gėlės stebina nuostabių spalvų žiedais ir jų gausa. Nors augalas reiklus – labai mėgsta drėgmę, tinkamai prižiūrint, džiugina iki pat šalnų.

Šią vasarą labai madingos, bet kiek brangesnės už surfinijas, vijoklius primenančios sundavilės. Jos puikiai jaučiasi saulės atokaitoje, pakančios vėjui ir lietui, o štai spriges ir begonijas reikėtų saugoti nuo pietinės saulės – vazoną geriau laikyti rytinėje ar vakarinėje pusėje, nelaistyti saulei šviečiant. Pavėsingoje ir pusiau pavėsingoje pusėje tinka auginti svyrančias, originaliais žiedais kerinčias svyrančias fuksijas. Kompozicijose itin dekoratyviai atrodo verbenų žiedynai: laikomos saulėtoje vietoje, gausiai laistomos ir tręšiamos jos suformuoja gražų ir didelį svyrantį krūmą, žydi iki vėlyvo rudens.

"Balkonams apželdinti labai tinka pelargonijos. Jos žavi spalvų ir atspalvių įvairove, nelepios – atsparios karščiams, nereiklios drėgmei, tiesa, jei gėles laistysite itin retai, jos augs sunkiai, mažai žydės, – perspėja V.Stonkienė. – Pelargonijų yra daug veislių. Svyrančių gėlių kompozicijoms tinka juostuotosios ar laiptuotosios pelargonijos."

Stambiažiedes, ryškių spalvų gėles labai gražu derinti su kuklesniais, smulkiais žiedeliais žydinčiais augalais: bakopomis, diascijomis, lobelijomis, jau minėtais šlamučiais, cimžiedomis, tramažolėmis, lakišiais, batatiniais sukučiais – smulkių žiedelių kilimas kompozicijai suteiks išbaigtumo, vientisumo įspūdį.

Sodinimas ir priežiūra

Dekoratyviuose pastatomuose ar pakabinamuose vazonuose, balkonams apželdinti skirtuose loveliuose galima sodinti tiek daigus, tiek jau gerai įsišaknijusius, suvešėjusius ir žydinčius augalus.

"Pirkdami daigus atkreipkite dėmesį į jų kokybę: rinkitės tvirtesnius, nepažeistus ligų, nenudžiūvusiais, nenušviesėjusiais lapais, – pastebi V.Stonkienė. – Daigai žymiai pigesni nei jau paaugę augalai, tačiau kol kompozicija virs ištaiginga, akį savo spalvomis ir vešinčia lapija traukiančia puokšte, teks laukti gana ilgai. Ne visada šis taupesnis variantas pasiteisina: daigai gali neprigyti, dėl blogų oro sąlygų ar netinkamai prižiūrimi skursti, nežydėti. Geriausia sodinti sveikus, jau sutvirtėjusius augalus. Be to, šiuo atveju tiksliai žinosite, kokios formos, spalvos dominuos jūsų kompozicijoje, kokia maždaug bus jos apimtis."

Vazonuose ir loveliuose auginami augalai reikalauja didesnio dėmesio nei auginami gėlyne. Sodinti skirtas indas turi turėti angą vandeniui nutekėti, jame būtina įrengti patikimą drenažo sistemą – jei drenažo nebus, gėlių šaknys pradės pūti, augalai nudžius. Tam tikslui ant dugno paberkite 2–3 cm storio pūstų molio granulių sluoksnį, augalus sodinkite į purų, universalių durpių substratą, šaknų plote įmaišykite ilgo poveikio trąšų.

"Trąšos gali būti dvejopos: skirtos 2–3 mėn. arba 5–6 mėn. Patarčiau rinktis pastarąsias – jos bus veiklios iki pat šalnų. Kad gėlės gausiai žydėtų, kerotųsi, jas būtina papildomai tręšti ir viso augimo metu. Dažnumas priklauso nuo augalo: pavyzdžiui, surfinijoms, pelargonijoms trąšų įmaišykite į vandenį kiekvieno laistymo metu, sundavilėms – laistant kas du tris kartus", – sako pašnekovė.

Sodindami gėlių į žemę giliai neįkaskite, šaknų labai neužspauskite – augalas geriau ir greičiau įsišaknys orui laidžioje terpėje, būtinai paliekite.

Dekoratyviuose induose auginamų augalų labai tankiai sodinti nereikėtų – kuo daugiau jie turės vietos šaknims, tuo bus didesni jų krūmeliai, gausiau žydės.

"Dažnai vazone augančią gėlę ar kompoziciją iš kelių augalų įsigijęs žmogus pastato, pakabina ir, nors kruopščiai prižiūri, augalai, ypač surfinijos, svyrančios petunijos, po kelių savaičių ima nykti. Taip nutinka dėl to, kad gėlių šaknys stokoja erdvės plėtotis. Gėles būtina persodinti į kuo didesnį indą", – įspėja V.Stonkienė.

Prašmatni gėlių kompozicija džiugins akį tik tada, jei ją puoselėsite: nuolat rūpestingai pašalinsite visus nužydėjusius ar kaitrios saulės nudegintus, lietaus iškapotus žiedus, lapus, nudžiuvusias šakeles, neleisite žemei išdžiūti – kuo augalas vešlesnis, gausiau žydi, tuo daugiau vandens jis išgarina, tad jį reikia kur kas dažniau laistyti.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių