Transformuojamų baldų era: inovatyvūs sprendimai mažoms miesto erdvėms

Pasaulio gyventojų skaičius miestuose sparčiai auga, o jie taip greitai nesiplečia. Butai ir namai mažėja, žmonėms tenka tilpti vis ankštesnėse erdvėse. Pasitelkus kūrybiškas idėjas, transformuojamas pertvarų sistemas ir baldus, naujas technologijas, įmanoma sukurti estetiškus, patogius namus. Šie globalūs iššūkiai atsispindi ir 2019-ųjų pasaulinėse interjero tendencijose.

Dinamiška konfigūracija

Daugiafunkcių baldų, judančių pertvarų, kitų šiuolaikiškų priemonių, kurios padeda taupyti kiekvieną centimetrą neaukojant komforto ir estetikos, pasiūla auga neregėtais tempais. Net mažoje dėžutėje miesto džiunglių viduryje gali būti gražu ir jauku, ji gali atrodyti žymiai erdvesnė, nei yra iš tiesų. Architektai sako, kad vieno kambario plote sutalpinti visą butą anksčiau buvo iššūkis, dabar tai tapo kasdienybe.

Lengvai keičiančios formą konstrukcijos, kelias funkcijas atliekantys baldai, neutralus fonas ir ryškių spalvų akcentai, minimalistinis stilius padeda sukurti įdomią, dinamišką erdvių konfigūraciją net ir nuobodžiame, stereotipiniame betoniniame rėme. Vietos trūkumo problema dažnai sprendžiama suprojektuojant centrinį modulinį baldą, kuris tampa interjero ašimi, pasirenkant stumdomas duris ir sienas.

Didelio tūrio baldas statomas būsto viduryje, į jį integruojami keli skirtingi segmentai, tarkime, iš vienos pusės – virtuvės, iš kitos – koridoriaus ar svetainės, daiktų laikymo. Kartu jis atlieka ir pertvaros vaidmenį, aplinkui formuojamos funkcinės zonos. Šiuolaikinės technologijos leidžia tą masyvų bloką ar atskiras jo dalis stumdyti, jei yra poreikis, transformuoti funkcines zonas. Dažniausiai tereikia paspausti mygtuką.

Mobiliosios pertvarų sistemos

Įprastos sienos greitai gali tapti atgyvena. Jei tik įmanoma, dizaineriai ne tik naujos statybos, bet ir senuose rekonstruojamuose būstuose išgriauna visas vidines pertvaras, kurios nėra laikančiosios konstrukcijos, ir vietoje jų montuoja mobiliąsias pertvarų sistemas. Tai gali būti slankiojantys skydai, lankstūs pastatomi moduliai, sudedamos plokštės. Jie gaminami iš įvairių medžiagų – plastiko, medžio, stiklo, tekstilės.

Pavyzdžiui, JAV bendrovė "Loftwall" siūlo lengvai montuojamas lanksčias pastatomas akustines pertvaras iš natūralaus vilnonio veltinio. Didžiausias privalumas – jas gali išlankstyti kokia nori lenkta forma. Kanadiečių dizaino studija "Molo" sulankstomas pertvarų sistemas kuria iš tekstilės ir popieriaus. Originalus produktas žavi elegancija, skulptūriškumu, stebina geometrine korio struktūra.

Prognozuojama, kad 2019-aisiais ypač populiarios bus stiklinės pertvaros juodo metalo rėmuose. Jos ne tik atskiria erdves, bet ir atlieka dekoratyvinio interjero elemento funkciją. Be to, pro jas laisvai sklinda šviesa, tad tamsiuose, niūriuose butuose ar namuose, kur trūksta langų, tai idealus sprendimas. Metalinio tinklo pertvaros – dar viena idėja modernaus ar industrinio stiliaus būstams.

Naujiena – robotiniai baldai

Statiškas patalpų planavimas – praeitis, įsitikinę Bostone įsikūrusios baldų ir interjero projektavimo įmonės "Ori" dizaineriai. Jie savo kuriamus baldus ir interjerus vadina robotiniais ir pristato visiškai naują požiūrį į būstą. Jų skaičiavimais, 95 proc. pasaulio gyventojų gyvena labai susispaudę, vos 10 proc. Žemės ploto. Taigi gyvenamoji erdvė yra per daug brangi, kad būtų statiška.

Mieste esančios erdvės turi būti universalios, lengvai pritaikomos skirtingiems poreikiams, juo labiau kad dažnai jose mes ne tik gyvename, bet ir dirbame. Naujos technologijos leidžia kiekvieną kvadratinį metrą išnaudoti daug efektyviau negu iki šiol. Nors "Ori" įkūrė inžinieriai – jų tikslas yra ne tik tobulinti funkcionalumą ir ergonomiškumą, bet ir siekti, kad jų produktai būtų elegantiški, gražūs.

Kol kas jų yra trys: sudedama drabužinė – spinta, daugiafunkcis baldas – blokas ir plaukiojanti sofa-lova. Drabužinę sudaro du slankiojantys moduliai, sumontuoti vienas priešais kitą, vidinėse jų pusėse yra lentynos, pastūmus vieną iš jų, įeini į susidariusį tarpą, susidedi daiktus ir grąžini jį į vietą. Daugiafunkciame bloke yra darbo, miegamoji ir daiktų susidėjimo vieta. Trečiasis – tai svetainė ir miegamasis kartu, ryte dvigulė lova pakeliama prie lubų, o jos vietoje netikėtai atsiranda sofa.

Vienas daiktas, kelios funkcijos

Mažoms erdvėms ir dinamiškam gyvenimo būdui pritaikytus baldus kuria daugelis dizainerių. Pavyzdžiui, Laurel Hwang iš Taivano sukurtas daugiafunkcis baldas, galintis tarnauti kaip širma, pertvara arba baras-stalas. Lengvas modernus siluetas, subtilus, bet žaismingas dekoras pritaps bet kokio stiliaus būste. Šis baldas ypač tinkamas atviro suplanavimo patalpose, tokiose kaip loftai, butai-studijos ir pan.

Kitas pavyzdys – suskleidžiamas stalas, garsaus britų dizainerio Thomo Alexanderio Heatherwicko studijos kūrinys. Jis pagamintas iš inovatyvios medžiagos, kurios pagrindas – kartonas ir guma. Stalas gali keisti formą – neištemptas yra apvalus, o prireikus prie jo susodinti didesnę kompaniją, tampa ovaliu. Lakoniška forma ir įdomi tekstūra, juoda spalva paverčia jį originaliu interjero objektu.

Iš marmuro atliekų gaminami staliukai su keliais stalviršiais užima nedaug vietos, kai jie yra vienas virš kito, o pasukus išsiskleidžia lyg vėduoklė. Natūralaus akmens grožį papildo žalvarinės arba dažyto metalo kojelės. Forma lakoniška, tačiau ekspresyvi. Be to, viršutinės dalys gali tarnauti ir kaip padėklai, nes yra su krašteliais. Tai bendras švedų ("Note design studijos") ir danų ("Norm architects") dizainerių darbas.

Žaliuojanti nešiojamoji siena

Netikėta dviejų interjero objektų samplaika – vazonėlio ir širmos virto įdomiu ir naudingu daiktu. Tai nešiojamas, transformuojamas stovas iš atskirų segmentų, kurių pagal poreikį galima nusipirkti daugiau ar mažiau namie auginamiems dekoratyviniams augalams arba žolelėms, daržovėms. Jį sukūrė Hanna Särökaari, jauna suomių dizainerė. Juodai dažyto metalo stovas – griežtų geometrinių formų, jas sušvelnina gaivi augalų žaluma. Svarbiausia, kad jo vietą lengva keisti, galima perkelti ten, kur daugiau šviesos, šilčiau ar net išnešti į lauką. Tai dar viena judančios pertvaros alternatyva, ją netgi galima pavadinti mobiliąja žaliąja siena.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių