Tvarus interjero dizainas – vyraujanti kryptis

Dar neseniai mūsų suvokimas apie tvarų interjerą buvo gana ribotas. Darėme prielaidą, kad jei naudojame natūralias arba ekologiškas apdailos medžiagos, iš jų pagamintus baldus, atnaujintus senus daiktus – tai ir yra tvarumas. Šiandien ribos gerokai išsiplėtė. Svarbiausiu akcentu tapo perdirbtos, iš atliekų pagamintos arba naujos natūralios, ilgaamžės medžiagos, tausojančios gamtos išteklius ir aplinką.

Žiedinės ekonomikos principas 

Mūsų planeta virsta šiukšlynu, gamtos ištekliai senka – tokia besaikio, neatsakingo vartojimo kaina. Siekiant suvaldyti šį procesą kilo idėja kurti tokius produktus, kuriems gaminti reikėtų mažiau resursų, o jiems pasenus ar sugedus būtų galima pataisyti, atnaujinti arba perdirbti ir panaudoti naujiems daiktams gaminti. Taip būtų išvengta neigiamo poveikio aplinkai, sumažėtų jos tarša. Tai ir yra žiedinės ekonomikos, veikiančios pasikartojančiais ciklais, principas. Iš čia kilo ir žiedinio dizaino terminas.

Iš tiesų perdirbti galima beveik visas atliekas: plastiką, popierių, stiklą, tekstilę, metalą, medį, panaudotą betoną, kitas statybines medžiagas. Galimybės kurti naujas medžiagas iš įvairiausių gamtinių – augalinių ir gyvūninės kilmės žaliavų, kurios iki šiol iš viso nebuvo naudojamos arba labai mažai, taip pat beveik neribotos. Dizaineriai kuria vis daugiau interjero detalių, baldų, kuriuos galima perdirbti daugybę kartų, tokiu būdu jų vartojimas tampa begaliniu su minimaliomis gamybos sąnaudomis.

Natūralios medžiagos, tokios kaip medis, oda, akmuo, vilna vertinant iš tvarumo perspektyvos yra tinkamas pasirinkimas, tačiau jas, kaip ir kitus resursus reikia naudoti atsakingai, nes jie nėra begaliniai. Todėl nemažai dizainerių renkasi alternatyvas – pavyzdžiui bambuką, o ne ąžuolą ar pušį, nes bambukas labai greitai auga. Ne natūralų akmenį, o iš įvairių jo rūšių atliekų, gamybos likučių pagamintas naujas kompozicines medžiagas. Odos pakaitalai gaminami iš ananaso žievės pluošto, grybienos, kukurūzų.

Dėmesys atsparumui ir mobilumui 

Ne mažiau svarbus yra ilgaamžiškumo aspektas. Parenkant apdailos, dekoro medžiagas, baldus, interjero detales vis daugiau dėmesio kreipiama į tai, kaip ilgai jie tarnaus. Prioritetas suteikiamas produktams, kuriuos susidėvėjus ar pasenus galima atnaujinti, perdirbti, pakeisti jų paskirtį. Dizainerių užduotis – vis dar tebefunkcionuojančius daiktus kūrybiškai pritaikyti naujame interjere, prikelti naujam gyvenimui restauruojant, o ne skubėti pirkti kitus taip tik dar labiau didinant vartojimą.

Gamintojai ir technologai deda pastangas, kad būtų sukurtos kuo atsparesnės dėvėjimuisi medžiagos – grindų danga, dažai, baldinės plokštės, gobelenas ir kt. Projektuojant tvarų interjerą nesivaikoma itin modernių sprendimų, verčiau naudojami klasikiniai, patikrinti laiko, ne taip greitai išeinantys iš mados. Paprastumas ir funkcionalumas laimi prieš puošnumą, įmantrumą. Nepraktiškų daiktų, perkamų vien dėl grožio, iš viso atsisakoma.

Tvarumas suprantamas ir kaip lankstus, universalus gyvenamųjų erdvių planavimas. Tai reiškia, kad pasikeitus gyventojams ar situacijai šeimoje, tarkime, porai susilaukus vaikų ar jiems suaugus ir išsikrausčius, nereikia griauti ir iš naujo mūryti sienų, nudaužyti senų plytelių norint pritaikyti būstą naujiems šeimininkų poreikiams. Tas pats principas taikytinas ir apdailai, ji turi būti tokia, kurią bus lengva, nebrangu pakeisti. Čia praverčia transformuojami baldai, mobiliosios pertvarų sistemos.

Panaudoti įmanoma beveik viską 

Dizainerių kuriami nauji produktai iš perdirbtų atliekų įrodo, kad panaudoti galima beveik viską, kas keliauja į sąvartynus. Pavyzdžiui, italų dizainerių tvarumo entuziastų Andrea Trimarchi ir Simone Farresin duetas "Fomafantasma" eksperimentuodamas su elektronikos atliekomis sukūrė baldines plokštes, kurių sudėtine dalimi tapo šiose atliekose esantys metalai, tarp jų ir auksas. Iš jų gaminami modernaus dizaino baldai darbo kambariams, biurams – lentynos, stalai, komodos, virtuvės baldai.

Osle įsikūrusi tarptautinė dizaino grupė "Snøhetta" kėdėms gaminti naudoja gamybines atliekas, surinktas iš vietinių žuvininkystės kompanijų. Tai seni tinklai, virvės, vamzdžiai ir pan. Jos susmulkinamos ir virsta granulėmis, o iš jų gaminama kompozicinė medžiaga. Kėdės korpusui naudojamas perdirbtas metalas. Žalsvos spalvos minimalistinio stiliaus baldas atrodo labai stilingas, naujoji medžiaga primena marmurą. Be to, šios kėdės labai tvirtos, tad tarnaus tikrai ne vienus metus.

Britų dizaineris Bethan Gray baldams gaminti naudoja kriaukles ir plunksnas. Kriauklės atkeliauja iš Filipinų žvejų bendruomenių, o plunksnos yra įvairių bendrovių gamybinės atliekos. Stalai, kėdės, lentynos išsiskiria unikaliais grafiškais raštais, subtiliais atspalviais. Guillermo Whittembury, Joriso Olde-Rikkerto, Kevino Rouffo ir Luiso Paco Bockelmanno, dizaineriai iš Londono Karališkojo meno koledžo, kuria indus iš perdirbto raudonojo molio, aliuminio pramonės atliekos.

Nebe naujiena – masinė baldų gamyba iš perdirbto plastiko, jis išgaunamas perdirbus PET plastikinius buteliukus. Ne vienas žinomas prekinis ženklas siūlo įsigyti iš šios medžiagos pagamintų virtuvės komplektų, kėdžių. Svarbiausia, kad šią medžiagą galima perdirbti neribotą kartų kiekį. Tarkime, nusidėvėjo ar atsibodo iš jos pagamintos kėdės, perdirbus pagaminamos naujos, kitokio modelio, skirtingo dizaino. Tokius baldus dizaineriai vadina amžinais, tai – naujas tvaraus dizaino terminas.

Iš to, ką sukūrė gamta 

Londone, biodizaino laboratorijoje "Faber Futures", įgyvendinamas projektas, kurio tikslas – sukurti natūralius dažus namų tekstilės gaminiams. Eksperimentuojant su dirvožemyje gyvenančiais mikroorganizmais Streptomyces coelicolor ir grybais mokslininkams pavyko nudažyti audinius rausva, melsva, žalia ir geltona spalva. Kadangi naudojamas gyvas pigmentas, nereikia daug vandens, taip taupomi jo ištekliai, nenaudojami cheminiai dažai, todėl neteršiama aplinka.

Britų dizaineriai Sebastianas Coxas ir Ninela Ivanova kuria baldus, šviestuvus ir kitus interjero elementus iš grybienos pluošto, kuris primena audinį. Tą pluoštą jie taip pat gamina patys – vieno iš dizainerių nuosavame miške, drėgnoje vietoje ant žemės iš gluosnio šakelių suformuojami moduliai, o juose iš grybų, augančių ant smulkių medienos atliekų, po kurio laiko susiformuoja naujoji medžiaga. Islandijos meno akademijos studentai iš medienos plaušų pagamino plokštę, kuri susiformuoja savaime, be klijų.

Pietų Indijoje, kokosų auginimu ir perdirbimu besiverčiančiame ūkyje gimė naujas produktas – alternatyva gyvūninės kilmės odai. Jis išgaunamas fermentacijos proceso metu, kai celiuliozės sluoksnis sumaišomas su kokosų riešutų vandenyje gyvenančiomis bakterijomis. Per mėnesį celiuliozė virsta drebučiais, o dar po kurio laiko sukietėja ir tampa panaši į odą, patvari ir ilgaamžė medžiaga, kuri niekada netaps atlieka, teršiančia aplinką, nes natūraliai suyra gamtoje.

Neatsilieka ir lietuviai

Neseniai ekologinio dizaino asociacija "Ekoda" pristatė unikalų projektą – bendromis 15 Lietuvos dizainerių pastangomis sukurtas tvaraus namų interjero pavyzdys "Eko Room".

Jame galima pamatyti įvairius interjero elementus iš perdirbtų atliekų, antrinių žaliavų, naujam gyvenimui atnaujintus senus daiktus. Pavyzdžiui, šviestuvų iš perdirbto laikraštinio popieriaus seriją, lentynas ir dėžutes iš sulūžusių riedlenčių, pagalvėles ir antklodes iš senų džinsų, senus restauruotus baldus, indus iš medžio žievės, keramikos gaminių (plytelių, indų), glazūruotų iš pramoninių metalo atliekų pagaminta glazūra ir kt. Šio projekto idėja – propaguoti gamtos išteklius ir aplinką tausojančius sprendimus, paskatinti susimąstyti apie tvarumo principus ir ugdyti ekologišką požiūrį.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Interjero aksesuarai: nėra negražių daiktų, yra tik nederantys
  Interjero aksesuarai: nėra negražių daiktų, yra tik nederantys

  Šių metų interjero dekoro elementai turėtų šildyti net ir vasarai pasibaigus. Pavasarį įsibėgėjusi tropikų tema nesitraukia: ananasai, papūgos, kaktusai, flamingai. Bet ar būtinai? Ar kita tema ir ją atspindintys daiktai nebus gra...

 • Mėgstate augalus, tačiau jiems trūksta vietos? Kauniečiai siūlo originalią išeitį
  Mėgstate augalus, tačiau jiems trūksta vietos? Kauniečiai siūlo originalią išeitį

  Moksliniais tyrimais įrodyta – kambariniai augalai, kuriais dekoruojame savo namus, balkonus, terasas ar darbinę aplinką ne tik pagerina estetinį vaizdą ir suteikia jaukumo, bet ir palankiai veikia žmogų bei pačios erdvės energetiką. ...

 • Kaip greitai ir nebrangiai atnaujinti vaiko kambarį?
  Kaip greitai ir nebrangiai atnaujinti vaiko kambarį?

  Artėjant mokslo metų pradžiai, tėvai skuba atnaujinti ne tik vaikų mokyklinių prekių krepšelį, bet ir mokymosi erdvę – vaiko kambarį. Pokyčiams daug išlaidų nereikia: kartais užtenka vos perdažyti sienas, patiesti naują kilim...

 • Trobelė miške: romantiškas prieglobstis dviem
  Trobelė miške: romantiškas prieglobstis dviem

  Žmogui reikia visai nedaug, kad jaustųsi patogiai ir jaukiai. Tokia mintis atklysta žvelgiant į architektės Emos Butrimavičiūtės suprojektuotą mažytį vasarnamį. Gražiame gamtos kampelyje iškilęs statinys – vos 14 kv. m ploto, maždau...

  3
 • Patarimai, kad derlius ilgiau džiugintų
  Patarimai, kad derlius ilgiau džiugintų

  Jei sulaukėte gausaus daržo derliaus, tai – ne tik džiaugsmas. Net ir apdovanojus gimines, draugus ir kaimynus, tenka pasukti galvą, ką toliau su visu tuo gėriu daryti. Gal pravers keli išbandyti patarimai. ...

 • Kokie ženklai rodo, kad atėjo laikas įsigyti naują šaldytuvą
  Kokie ženklai rodo, kad atėjo laikas įsigyti naują šaldytuvą

  Paprastai buitinę techniką keičiame nauja tada, kai ji nepataisomai sugenda. Vienas ilgiausiai naudojamų buities prietaisų yra šaldytuvas. Jis retai kada pats duoda aiškų signalą apie artėjantį laiką jį remontuoti arba apskritai pakeis...

 • Tarsi jūra banguojantys želdynai – stilingai aplinkai
  Tarsi jūra banguojantys želdynai – stilingai aplinkai

  Šie augalai – tarsi atkeliavę iš pievų ar pajūrio kopų. Kai kas juos vadina dekoratyvinėmis žolėmis ar smilginiais augalais, bet, pasak Juragių medelyno vadovo Donato Venckevičiaus, teisingiausia būtų sakyti – varpiniai aug...

  1
 • Dažydami sienas galvokite ir apie sveikatą
  Dažydami sienas galvokite ir apie sveikatą

  Namuose užsiimant remonto darbais, dažnai svarstoma apie sienų spalvas, stilių, grožį. Tačiau ne visi sienų dažai yra vienodi: esama tokių, kurie gali padėti išvengti ligų. ...

 • Ką verta žinoti nuomojant būstą?
  Ką verta žinoti nuomojant būstą?

  Nekilnojamasis turtas nuo seno laikomas pelninga investicija. O būsto kainoms tik augant, butas, perkamas nuomai, jokia staigmena. Į kokį objektą vis dėlto reikėtų atkreipti dėmesį? Ir kokie svarbiausi elementai padės greičiau išnuomoti norim...

 • Svajonių namus susikūrę kauniečiai atostogauja savo kieme
  Svajonių namus susikūrę kauniečiai atostogauja savo kieme

  Kai visi uoliai krauna atostogų lagaminus, planuoja savaitgalius pajūryje ar kaimo turizmo sodyboje, Asta ir Gintaras Žiliai neketina kojos kelti iš namų. "Geriausios atostogos – namuose", – šypsosi Asta, buvusi Kauno mu...

  24
Daugiau straipsnių