Juodojo A.Čechovo deimanto šlifavimas

Po legenda tapusio 1986 m. Eimunto Nekrošiaus pastatymo pjesė "Dėdė Vania" užima išskirtinę vietą lietuvių teatre. Šįvakar žiūrovai galės įvertinti naują šio kūrinio interpretaciją.

Originaliai prancūzų režisieriaus Erico Lacascade'o pastatytu spektakliu "Dėdė Vania" prasidės jubiliejinis Vilniaus miesto Oskaro Koršunovo teatro (OKT) festivalis.

Tarptautinę premjerą pristatantis E. Lacasade'as daugiau kaip dešimt metų vadovavo Prancūzijos Normandijos dramos centrui, o jo spektakliai visuomet tapdavo ryškiais teatro įvykiais Prancūzijoje ir garsiausiuose tarptautiniuose festivaliuose. Itin didelį susidomėjimą teatro pasaulyje sukėlė jo statytos klasikinės pjesės – spektakliai pagal Sofoklio, Jeano Racine'o, ypač pagal A.Čechovo darbus (pavyzdžiui, trilogija "Ivanovas", "Trys seserys", "Žuvėdra"). Naujausias režisieriaus iššūkis – pjesė "Dėdė Vania", kurią jis vadina A.Čechovo šedevru.

"Niekada nebuvau užsimojęs pastatyti visų A.Čechovo pjesių. Aš pasirenku kūrinį tada, kai jis mane sujaudina, sukrečia, taip atsitiko ir su šia pjese. "Dėdė Vania" – labai graži pjesė. Joje daug humaniškumo, kančios, o kančia duoda daug žmogiškumo, be to, tai puiki medžiaga aktoriams – jie turi būti kūrybiški. Vaidindami Čechovą, jie turi daug atiduoti, atverti labai daug savęs paties", – pasakojo E.Lacascade'as.

Lietuvos publikai skirtas spektaklis nebus tik pjesės "Dėdė Vania" pastatymas. Savąją A.Čechovo interpretaciją E.Lacascade'as kuria iš dviejų jo pjesių – "Dėdė Vania" ir "Miškinis". Režisierius parašė originalią kūrinio adaptaciją, kuriai vietoj septynių aktorių, vaidinančių pjesėje "Dėdė Vania", reikia jau vienuolikos.

"Sunku pasakyti, kodėl įtraukėme ir "Miškinį". Man ši pjesė taip pat labai patiko. "Dėdė Vania" yra tarsi juodas deimantas – labai tamsi pjesė, o "Miškinis" – lengvesnė ir šviesesnė. Man kilo mintis sujungti šiuos du kūrinius ir padaryti eksperimentą. Bet galbūt kada nors pastatysiu ir originalią "Dėdės Vanios" versiją", – šypsojosi E.Lacascade'as.

Būsimojoje premjeroje vaidins 11 Lietuvos aktorių iš OKT trupės, Vilniaus mažojo teatro, Rimo Tumino kurso. Pagrindinį – dėdės Vanios – vaidmenį spektaklyje atliks Vaidotas Martinaitis. Jo kolegos – Dainius Gavenonis, Rasa Samuolytė, Gediminas Girdvainis, Arvydas Dapšys, Aurelija Tamulytė, Airida Gintautaitė ir keletas jaunų aktorių: Jonas Verseckas, Paulius Tamolė, Irina Lavrinovič ir Tomas Rinkūnas.

Tokią netikėtą spektaklio aktorių sudėtį režisierius irgi aiškina noru eksperimentuoti. Anot jo, teatras yra bendruomenė ir dalijimosi tarpusavyje vaisius. "Kuo daugiau aktorių, tuo smagiau dirbti. Bent taip galvojau atvažiuodamas čia", – juokavo E.Lacascade'as. O aktoriai tvirtino iš tiesų pasijutę eksperimento dalyviais. Mat režisieriaus darbo metodas – leisti visiems aktoriams interpretuoti visus be išimties vaidmenis ir taip atrasti tarpusavio supratimą. R.Samuolytė juokėsi prisiminusi, kaip jai teko vaidinti dėdę Vanią, o V.Martinaitis pasakojo, kaip stengėsi įsijausti į moterų vaidmenis.

E.Lacascade'as sakė, kad būti režisieriumi Lietuvoje yra gerokai sunkiau nei Prancūzijoje. Ne todėl, kad aktoriai čia ne tokie talentingi – tiesiog stengdamiesi išgyventi ir užsiimdami pašaliniais projektais, jie mažiau laiko turi atsidėti vaidybai ir vienam spektakliui. "Daugelis aktorių Lietuvoje dirba iškart keliuose projektuose, televizijoje, kine ar teatre. Prancūzijoje aktoriai tris mėnesius gali visą savo dėmesį ir energiją skirti vieninteliam spektakliui. Aktorius nėra kekšė, kuri gali aptarnauti penkis šešis klientus per dieną. Jam reikalinga darbo kokybė ir bent minimalus susikoncentravimas", – apie šalių skirtumus kalbėjo E. Lacascade'as.

Spektaklio "Dėdė Vania" premjera bus rodoma Rusų dramos teatre balandžio 7 ir 8 d., o gegužės 11 ir 12 d. persikels į naująją Teatro areną (Olimpiečių g. 3).


VIETA: Lietuvos rusų dramos teatras, J. Basanavičiaus g. 13.

LAIKAS: balandžio 7 ir 8 d. 19 val.

KAINA: 40–60 litų.NAUJAUSI KOMENTARAI

rima

rima portretas
Spektaklis prastas. Išrankesniam žiūrovui siūlyčiau verciau negaišti laiko, o toms 3 valandoms, kurias trunka vaidinimas, susirasti geresni užsiėmimą, pvz., tiesiog paskaityti Čechovą:).
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių