Keistuoliai R.E.M neketina sustoti Pereiti į pagrindinį turinį

Keistuoliai R.E.M neketina sustoti

2008-09-12 09:00

Amerikiečių žvaigždės nusprendė grįžti prie ištakų – sostinėje jie pristatys energingą roko albumą "Accelerate".

Komercinė sėkmė ir vadinamasis pogrindžio stilius grupę R.E. M. lydi nuo pirmo albumo. 80-aisiais jaunieji scenos dievukai atsitiktinai susitiko koledže. Studentų kompanija greit suprato: meilė muzikai didesnė už norą trinti koledžo suolą. Būsimosios žvaigždės ilgai nesuko galvos, kaip turėtų skambėti grupės pavadinimas. Sudėliojo pirmas pasitaikiusias raides, kurios ilgainiui tapo magišku vardu. Melodingą roką su "folk" ir kantri muzikos prieskoniais grojusį kvartetą pirmiausia pastebėjo studentai ir intelektualai.

Tiesa, po 17 metų susirgo ir kompaniją paliko Bilas Berry. Tačiau muzikantai nesustojo. "Lipčiau nuo scenos, jei R.E.M išleistų prastą albumą", – viename interviu prisipažino grupės lyderis Michaelas Stipe'as. Kol kas sėkmė nenusigręžė.

Dabar trijulės kolekcijoje puikuojasi trys "Grammy" statulėlės ir 70 mln. parduotų albumų kopijų. Po 30 metų scenoje 14-asis albumas "Accelerate" – dar vienas įrodymas, kad R.E.M variklis energingai sukasi.

– Kuo ypatingas albumas "Accelerate"?

– Michaelas Stipe'as: Visada stengėmės groti "gyvai". Nuo tada, kai grupę paliko Billas (Berry), vengiame elektrinių gitarų. Naujausio albumo "Around The Sun" dainas buvo smagu groti "gyvai", klausytis – ne. Prieš keletą metų per vieną turą išsitraukėme gitaras ir vėl pasijutome roko grupe. Neabejojome – pats laikas sukurti roko įrašą. Todėl su Peteriu ir Mike'u sutarėme groti tik elektroninėmis gitaromis. Tai pakeitė mūsų dainų esmę – jos tapo energingesnės. Tai rodo ir albumo pavadinimas. "Accelerate" neišgirsite nei pianino, nei akustinės gitaros.

– Dešimtmečius gyvuojančios grupės išliko vien todėl, kad sugeba keistis. R.E.M – ne išimtis. Kaip jums tai pavyksta?

– Mike'as Millsas: Muzikos verslas keičiasi, ypač technologijos. Internetas yra ir bus svarbi muzikos kūrimo ir platinimo erdvė. Nenuostabu, kad į priekį judame ir mes. Kadaise buvo radijas, vėliau MTV, dabar – internetas. Muzika niekur nedingo, tiesiog žmonės turi galimybę ją išgirsti, pamatyti ir atrasti kitaip. Mes nevengiame eksperimetuoti. Pirmiausia galvojame ne apie komercinę sėkmę, o apie muziką.
– Gyvenimas ant lagaminų vargina daugelį grupių. Ar dar nepradėjote jo keikti?
– M. S.: Mano darbas – nuostabiausias pasaulyje. Žinoma, jis turi ir neigiamų pusių. Negaliu rodytis pavargęs, negražus ir prastos nuotaikos. Prieš pozuodamas fotografams turiu nusiskusti (šypteli). Žmonės net neįsivaizduoja, kad kai keliaujame, daugelis dalykų tampa sudėtingesni. Bet toks mano darbas, jau trisdešimt metų (juokiasi).

– Bet kuriuo atveju esate sėkmės pavyzdys. Daugelis šiuolaikinių grupių užaugo su jūsų muzika.

– M.S.: Buvo žmonės, kurie mus įkvėpė. Vėliau su jais šėlome vienoje scenoje, su kai kuriais teko bendradarbiauti. Tarkime, "Radiohead", "Coldplay" vyrukai scenoje pasirodė gerokai vėliau už mus, bet šie kūrybingi žmonės mus įkvepia.

– Michaelai, ilgai slėpėte savo seksualinę orientaciją. Ar kūrybai ir įkvėpimui netrukdė nuolatinės apkalbos?

– M.S.: 80-aisiais pasakyti tiesą buvo sunku. Buvau atviras su grupe, šeima, draugais ir, žinoma, mylimais žmonėmis. Maniau, visi aplink ir taip žino tiesą. Be to, niekada neturėjau tokių santykių, kad galėčiau tvirtai pasakyti: "Čia mano vaikinas". Dabar suprantu, kad klydau. Viešos kalbos ir visuomenės nuomonė apie homoseksualizmą padeda kai kuriems paaugliams apsispręsti.

R.E.M nariai

Michaelas Stipe'as. Grupės lyderis gimė 1960 m. sausio 4 d. Jis kuria dainas, prodiusuoja filmus ir kuria R.E.M vaizdo klipus. Turi savo filmų kompaniją C-IOO. Universitete studijavo fotografiją ir tapybą. Vegetaras. Bičiuliauja su dainininke ir aktore Courtney Love, "Radiohead" muzikantu Thomu Yorke'u, manekene Helena Christensen.
Mike'as Millsas. Kompanijos bosistas šių metų gruodžio 17-ąją švęs savo 50 metų jubiliejų. Taip pat groja pianinu, klavišiniais, perkusija. Jo tėvas buvo operos tenoras, motina – pianistė. Dalyvauja džiazo projektuose, kuria garso takelius kino filmams. Turi devyniolikmetį sūnų Julianą.

Peteris Buckas. Gimė 1956 m. gruodžio 6 d. Kalifornijoje. Groja gitara, mandolina, klavišiniais. Geras muzikos pasaulio žinovas, 1999-aisiais jo vinilo plokštelių kolekcijoje puikavosi 25 tūkst. egzempliorių. 2001 m. Peteris buvo kaltinamas už agresyvias šeliones lėktuve. Teismas gitaristą išteisino.

Svarbiausios datos

1980-aisiais susikūrė viena įdomiausių XX a. grupių. Roko radijo stotyse pradėjo skambėti pirmosios R.E.M dainos.

1983-aisiais išleistą debiutinį albumą "Murmur" kritikai įvertino kaip vieną geriausių indie-rock muzikos pavyzdžių.

1991-aisiais, grupei įrašius hitą "Loosing My Religion", apie R.E.M išgirdo visas pasaulis.

1996-aisiais grupė pasirašė lig tol brangiausią įrašų sutartį muzikos verslo istorijoje. "Warner Bros. Records" jiems pasiūlė 80 mln. JAV dolerių vertės kontraktą.

2008-aisiais išleistas albumas "Accelerate" Didžiojoje Britanijoje iškopė į pirmą, o JAV – į antrą populiariausių albumų dešimtuko vietą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų