Pirmoji kelionė – aštuonerių
Klausiama, kas ją verčia palikti patogų civilizuotą gyvenimą ir nerti į pavojų ir išbandymų kupiną nežinią, S.Marquis atsako paprastai: „Visada buvau laukinė.“ Ji užaugo kaime, Šveicarijos Jura regione, ir nuo pat vaikystės didžiąją laiko dalį praleisdavo tyrinėdama apylinkes. Laipiojo į medžius, stebėjo visa, kas gyva, – vabzdžius, paukščius, gyvūnus, augalus. Tai suformavo jos asmenybę.
Į pirmąją kelionę išsiruošė būdama vos aštuonerių. Klaidžiodama po laukus ir miškus su ištikimu palydovu savo šunimi kartą ji nutolo nuo namų toliau nei paprastai ir netikėtai aptiko didžiulį urvą, pilną šikšnosparnių. Susižavėjusi šiuo atradimu, nusprendė praleisti jame naktį. Tėvai (tėvas dirbo laikrodininku, mama buvo namų šeimininkė), iki vakaro nesulaukę pražuvėlės, kreipėsi į policiją.
Sulaukusi šešiolikos įsidarbino geležinkelių bendrovėje, kad galėtų keliauti. Po metų Sarah, sėdėdama ant arklio, kirto Turkijos Centrinės Anatolijos regioną, nors nemokėjo joti. Jos ekspedicijų sąrašas įspūdingas: 2000 m. nuėjo daugiau nei 4 tūkst. km nuo Kanados iki Meksikos sienos. 2002–2003 m. per septyniolika mėn. įveikė 14 tūkst. km Australijoje. Šioje kelionėje ji sutiko šunį, kuris keliavo kartu su ja.
2006 m. S.Marquis įveikė sudėtingą 7 tūkst. km maršrutą iš Čilės į Peru per Boliviją. Dalis jo driekėsi per Andų viršukalnes. Ekspedicija užtruko aštuonis mėnesius. 2010–2013 m. ji viena išsiruošė iš Sibiro į Australiją per Centrinę Aziją, Mongoliją, Kiniją – ypač sunkią kelionę. 2015 m. suplanavo ir įgyvendino išgyvenimo ekspediciją po laukinę, beveik negyvenamą Australijos dalį Kimberlį.
Pastaroji jos išvyka prasidėjo praėjusių metų pabaigoje ir baigėsi šių pradžioje. Šįkart garsioji keliautoja buvo užsibrėžusi ištyrinėti Tasmanijos atogrąžų miškus, kuriuose gausybė rečiausių augalų ir gyvūnų rūšių. Kaip ir visuomet, keliavo viena. Kas toliau? Sarah juokiasi, kad jos laukia dar daugybė nepažintų kraštų. Ji planuoja sugrįžti į Australiją, domina ir Madagaskaras, Sokotros sala Jemene, o kur dar Afrika!
Ten, kur veda širdis
2014 m. žurnalas „National Geographic“ S.Marquis išrinko Metų keliautoja. Šis titulas jai ypač brangus. Ir štai kodėl: keliautojos šeima nebuvo labai pasiturinti, tad vaikystėje, norėdama gauti pinigų savoms išlaidoms, turėdavo užsidirbti, pavyzdžiui, rinkti šliužus darže. Už 100 jų gaudavo vieną Šveicarijos franką. Uždarbį taupydavo ir išleisdavo ne saldainiams ar niekučiams, o „National Geographic“ žurnalams.
Vartydama ir skaitydama juos mergaitė svajojo apie tą nuostabų, nepažįstamą, viliojantį pasaulį, kuris yra taip toli ir į kurį kol kas negali patekti. Šis apdovanojimas ją sugrąžino į tuos laikus ir dar sykį priminė, kad kiekviena svajonė, kad ir kokia didelė būtų, kad ir kokia nereali atrodytų, yra įgyvendinama, jei labai to trokšti. „Tiesiog visada ėjau ten, kur vedė širdis“, – tikina žinoma moteris.
Pačioje pradžioje, kai tik pradėjo keliauti, daugelis žmonių atvirai sakydavo, kad Sarah yra išprotėjusi, nenormali. Tačiau kai vieną dieną ją staiga pradėjo kviesti į televizijos laidas, rašyti apie ją straipsnius, nuomonė iš esmės pasikeitė. „O, ji tokia kieta, ji tiesiog neįtikėtina“, – puolė komentuoti visi. „Per vieną naktį iš niekam nežinomos beprotės tapau įkvepiančia įžymybe“, – juokiasi S.Marquis.
Tik šeima – tėvai, broliai ir draugai ją visą laiką palaikė, niekada nekritikavo jos pasirinkimo, o tai jai reiškė labai daug. Didžiausia Sarah gerbėja yra jos mama. Prieš pirmąją savo ekspediciją keliautoja dirbo Šveicarijos federalinio geležinkelio tarnautoja, gyveno mažame bute Lozanoje ir taupė kiekvieną franką kelionėms. Dabar jai to daryti nebereikia, jos projektus finansuoja rėmėjai.
Be to, ji turi nedidelį savo verslą, konsultuoja kitus keliautojus, rašo knygas, skaito paskaitas apie mitybą, ekologiją, tvarų gyvenimo būdą. Tuo ji užsiima sėsliaisiais periodais, kurie paprastai užtrunka ne daugiau nei metus ar pusantrų. Tuomet ji gyvena ramiame kampelyje, Valė kantone, prie ežero. Rūšiuoja atliekas, gamina kompostą, naudoja tik vietinius maisto produktus, taupo vandenį ir dujas.
Kūnas neprotestuoja
S.Marquis ypač rūpi gamta, jos išsaugojimas. Ji mano, kad tausojantis aplinką ir resursus gyvenimo būdas šiandien yra būtinybė, ir siekia skleisti šią žinią kuo plačiau. S.Marquis nuomone, kiekvienas žmogus turi imtis asmeninės iniciatyvos, nelaukdamas, kol jį paragins valstybė, jausti atsakomybę ir suvokti, kad kiekvienas mažas žingsnelis veda į didelį bendrą tikslą. Apie tai ji kalba ir savo knygose.
„Jaučiuosi atsakinga už tai, kad prarastas mūsų ryšys su gamta būtų atkurtas, kol dar ne per vėlu“, – teigia Sarah. Ypač daug dėmesio šiai temai skiriama naujausioje jos knygoje „Gamta mano gyvenime“. Ji tiki, kad, kadangi žmonės ja žavisi, gali įkvėpti juos keistis. Kiekvienas iš mūsų širdies gilumoje jaučiame laukinio pasaulio šauksmą, tačiau jo bijome. Jį įveikus atsiveria naujų galimybių.
„Visi svajojame ištrūkti iš to mažo burbulo, kuriame gyvename, tik pritrūkstame drąsos“, – įsitikinusi keliautoja. Sulaukusi 45-erių ji jaučiasi gan stipri fiziškai, kad galėtų įveikti didžiulius atstumus pėsčiomis su sunkia kuprine ant pečių. Kūnas dar neprotestuoja, tačiau atsigauti reikia daugiau laiko. Padeda disciplina, sveikas gyvenimo būdas, kurį jau daug metų praktikuoja.
Kiekvieną naują kelionę ji kruopščiai planuoja, tai užtrunka metus ir ilgiau. Idėjos, kur vykti, kyla įvairiai. Kartą eidama į parduotuvę pamatė reklaminį skydą, kuriame buvo pavaizduota Mongolijos stepė, ir pajuto, kad turi ją pamatyti. Sarah dažnai sulaukia klausimo, kodėl keliauja pėsčiomis. Ji turi paaiškinimą: „Gimiau su dviem kojomis, taigi nusprendžiau, kad turiu jas naudoti. Manau, tam jos mums ir duotos.“
Pavojingos situacijos, į kurias teko patekti daugybę kartų, jos nesustabdo. Menkai apgyvendintoje Mongolijos stepėje ją beveik du mėnesius persekiojo būrelis vyrų raitelių. Jai teko nuo jų slapstytis, miegoti dieną, o keliauti naktimis. Laoso džiunglėse įstrigo savaitei susirgusi dengė karštine. Visą tą laiką už vienos kojos buvo prisirišusi prie medžio, kad per liūtį nebūtų nunešta į greta esančią upę ir nepaskęstų.
Gelbsti intuicija
Sarah buvo daug kartų apiplėšta ginkluotų vietinių, teko susidurti ir su plėšriais laukiniais žvėrimis – vilkais, naktį susirinkusiais prie palapinės, nuodingomis gyvatėmis, krokodilais. Gobio dykumoje, kad nemirtų iš troškulio, rinko vandens kondensatą ant plastikinio maišelio. Kai nebeturėdavo maisto, medžiodavo, žvejodavo, valgydavo laukinius augalus, o kartais alkį malšinti tekdavo ir vabzdžiais.
Ji visuomet turi navigacijos prietaisą, kuris leidžia namie likusiems artimiesiems žinoti, kad ji saugiai išgyveno dar vieną dieną. Keliaudama su žmonėmis kontaktuoja minimaliai, visą dėmesį skiria įsiklausyti į aplinką. Būdama laukinėje gamtoje stengiasi nepalikti pėdsakų nei ten, kur buvo sustojusi pasigaminti maisto, nei ten, kur nakvojo. Tai gelbsti nuo blogų žmonių ir žvėrių.
Dar viena apsaugos priemonė – keliaudama Sarah stengiasi slėpti, kad yra moteris. Visuomet dėvi kepuraitę, saulės akinius. Sutikusi nepažįstamąjį, tarsi įjungia vidinius radarus, kurie pasako, ar jis kelia pavojų. Nuojauta per tiek kelionės metų išlavinta ir neapgauna. Per didelį atstumą sugeba užuosti žmones ir gyvūnus. Tarkime, kartą eidama per dykumą, užuodė šampūno kvapą ir išties už kilometro sutiko žmogų.
Viena ji keliauja sąmoningai. „Po pusmečio galvoje nutyla triukšmas. O pradžia būna sunki – jautiesi kaip skalbyklėje, viską skauda – kūną ir sielą. Girdi šeimos, draugų balsus galvoje. Paskui pajunti ypač artimą ryšį su gamta lyg būtum gyvūnas, priartėji prie savo esmės, jauti vidinę harmoniją. Dažnai tenka peržengti ribas, limitus, išgyventi padeda instinktai, kuriais pasikliauji“, – dalijasi mintimis.
Taigi, kiekviena ekspedicija – naujas iššūkis. Bet nekeliauti S.Marquis negali. Pabuvusi namie metus ar pusantrų, pajunta, kad jau metas. Ir šeima, pastebėjusi, kad ji darosi išsiblaškiusi, kaprizinga, ima sakyti: „Tau laikas.“ Tada Sarah svetainėje įsivyrauja chaosas – visur mėtosi knygos, nuotraukos, žemėlapiai, planai. Visa tai – tik pasiruošti, kelionėse ji nesinaudoja nei žemėlapiais, nei navigacija.
S.Marquis – apie gamtos tausojimą
Jei žmonija nori išgyventi, turi suprasti gamtą daug geriau nei dabar. Mes esame priklausomi nuo Žemės, kurioje gyvename, tačiau ją skaudiname. Ieškome protingo atsakymo, kodėl keičiasi klimatas, užduodame klausimus, užuot veikę. Vis dar esame susikoncentravę ties verslu, pinigais, kurių norime uždirbti kuo daugiau. Visa tai neteks jokios prasmės, jei sunaikinsime gamtą, sutrikdysime jos pusiausvyrą. Kiekvienas turi jausti asmeninę atsakomybę ir imtis veiksmų nelaukdamas, kol paragins valstybė ar kas nors kitas.
Naujausi komentarai