Ką tik iš kelionės po Luaros slėnio pilis grįžusi avalynės dizainerė Rūta Rimšelienė šypsosi: prieš dešimt metų girdėtos prancūzų kalbos pamokos nenuėjo perniek.
Kur praleisti šią vasarą, moteris nesvarstė. „Žiemą, kai pigesni bilietai, bičiulė padovanojo kelionę į Briuselį ir pasakė, kad ruoščiausi. Tai buvo puiki vasaros atostogų dovana. Iš Briuselio leidomės į didelį Luaros pilių turą. Keliavome nuomotu automobiliu, jame įtaisytas navigatorius neleido paklysti. Vengėme greitkelių ir labiausiai turistų atakuojamų maršrutų", - apie dviejų su puse savaičių atostogų nuotykius Prancūzijoje kalbėjo dizainerė.
Stebino atoslūgiai
R.Rimšelienė netvėrė begaliniu noru pamatyti Atlanto vandenyną. Tai buvo vienas svarbiausių kelionės tikslų.
„Iki tol nebuvau mačiusi nieko panašaus", - su nuostaba veide apie potvynius ir atoslūgius kurortiniame La Rošelio miestelyje kalbėjo pašnekovė.
„Per valandą, nusekus vandeniui, visi puldavo vėžiauti. Tik tokiomis akimirkomis gali pamatyti, kiek gilių duobių slepia vanduo ir koks pavojus tyko maudantis", - matytą vaizdą žodžiais piešė keliautoja. Dviračiais, baltutėlaitėmis jachtomis ir ramiu atostogų ritmu alsuojantis La Rošelio miestelis atvykėlius maloniai nustebino žemiau vandenyno lygio įrengtu akvariumu, kuriame nardo gausybė margaspalvių žuvyčių, jūros arkliukų. „Tiesa, vaikams jis priminė siaubo kambarį, ypač tomis akimirkomis, kai, regis, į tave plaukia ryklys", - juokėsi R.Rimšelienė.
Aplankyti Luaros slėnio pilių ir pasimėgauti laisvu laiku R.Rimšelienė į Prancūziją išsiruošė su sūnumi Ąžuolu, vyru Valdu ir dviem bičiuliais. Įveikę kelio ruožą nuo Belgijos iki Prancūzijos miesto Bordo lietuviai pradėjo pažintį su garsiausiomis šio regiono pilimis.
Sužavėjo šernų pilis
Luaros slėnis užburia senosiomis, Prancūzijos istoriją menančiomis pilimis. Prie įdomesnių architektūros statinių lietuviai stabtelėdavo kelioms valandoms. Ypač didelį įspūdį paliko vandenyje stūksanti unikali Azė le Rido pilis. Keliauninkai užsuko ir į legendinę Usė pilį, kurią garsusis pasakininkas Charlesas Perrault įkūnijo savo kūriniuose. Šioje pilyje R.Rimšelienė su šeima ir draugais turėjo progą pasigėrėti XVII-XVIII a. kostiumų paroda. Vis dėlto didžiausią įspūdį Rūtos kompanijai paliko vadinamoji šernų pilis. „Atvažiavę į šią pilį radome atvirą visiems teritoriją. Toks grožis, tokia vertė ir visiems pasiekiama", - stebėjosi lietuvė.
Lankydamiesi pilyse už bilietus lietuviai mokėjo 6-12 eurų. Kai kurias jų galima apžiūrėti ir neįėjus į vidų, tačiau dažna jų įsilieja kraštovaizdį ir pasislepia įstabioje panoramoje. R.Rimšelienė pasakojo, kad gražesnių sodų už karališkuosius Prancūzijos retai kur pamatysi: „Gėlės ir krūmai auginami ir prižiūrimi laikantis senųjų parkų ir sodų meno, kuriuo visame pasaulyje garsėja prancūzai, tradicijų", - regėto grožio prisiminimais dalijosi Rūta.
„Maniau, kad viešėdami prie Atlanto deginsimės ir maudysimės. O mes beveik visą laiką lankėme XV-XVIII a. pilis", - atradimu dalijosi moteris. Ne mažiau lietuvius sudomino Ekso ir Olerono salos. Maždaug 40 km nuo minėtų salų apsistoję lietuviai kas vakarą grįždavo į Tonė Butonė miestuke įsikūrusį XIX a. dvarą. Šis juos priglausdavo nakvynei.
Patyrė netikėtų keblumų
Važiuodami mažiau turistų pramintais keliais lietuviai patyrė ir šiokių tokių nepatogumų. Vidurio Prancūzijoje nusprendę užkąsti, valgiaraštį rado tik prancūzų kalba. „Vos ne iš akies turėjome spėti, ką valgysime". Prancūzų virtuvę kraštiečiai gyrė už nepaprastai skanius desertus, kiek mažiau jų simpatijų sulaukė picos ir šernienos kepsniai.
Tai smulkmena, palyginti su tuo, kas dar laukė. Prancūzijoje dažnas keliautojas patiria sunkumų norėdamas pasipildyti degalų atsargas. „Už pinigus benzino neįsipilsi. Tam reikia specialios kortelės, kurios taip pat negali nusipirkti kioske. Sukdamiesi iš padėties mokėdavome žmonėms grynuosius ir prašydavome, kad įpiltų degalų naudodamiesi savo kortele", - sakė R.Rimšelienė.
Tačiau daugausia keblumų lietuviams suteikė Prancūzijos medicinos sistema. „Ąžuolui virš danties iškilo pūlinukas, ligoninėje duoti vaistai nuo skausmo negelbėjo. Budinčio odontologo nebuvo. Kitoje klinikoje pasiūlė užmigdyti vaiką ir atlikti operaciją. Svetimoje šalyje tokiam žingsniui nesiryžau. Galiausiai pasiekėme trečią medicinos įstaigą, kurioje padarė danties nuotrauką ir sužinojome diagnozę", - buvusius rūpesčius prisiminė moteris.
Prancūzai pakerėjo paslaugumu
Nepaisant per atostogas koją pakišusių rūpesčių, visą Prancūzijoje praleistą laiką R.Rimšelienė vadino nepaprastu. Prancūzai paliko paslaugių ir geranoriškų žmonių įspūdį.
„Sustabdyti gatvėje jie galėdavo valandų valandas aiškinti, kaip pasiekti reikiamą vietą. Tiesa, į juos kreiptis geriausia jų gimtąja kalba. Užkalbinti angliškai jie šnekėti nelinkę", - atviravo kūrėja. Lietuviai prancūzų dėmesį pelnydavo keliomis mandagiomis prancūziškomis frazėmis, o klausdavo angliškai.
Aplankę Luaros slėnio pilis keliautojai nepamiršo ir Paryžiaus. Apžiūrėję parodą Pompidu kultūros ir meno centre, lietuviai plaukė Senos upe.
Paskutines dvi dienas R.Rimšelienės kompanija praleido Belgijoje, Vakarų Flandrijos mieste Briugėje, gerėdamasi vingiuotomis senamiesčio gatvelėmis, kanalais ir tiltais. Šis miestas viduramžiais buvo vienas didžiausių Europoje amatų ir tarptautinės prekybos centrų, jo senamiestis yra Pasaulio kultūros paveldo objektas.
Nemalonių akimirkų kraštiečiams paliko naujieji belgai. Jie lietuviams pasirodė gana atgrasūs. Rūta piktinosi belgų aptarnavimo kultūra: „Paprašiusi parodyti antpirščius, išgirdau atsakymą: kai pirksiu, tada ir parodys. Aš juos renku, todėl nurijusi nemalonų atsakymą, paprašiau dar kartą", - paskutiniais kelionės fragmentais dalijosi pašnekovė.
Naujausi komentarai