Lietuvio gliaudyklių kolekcija – didžiausia pasaulyje

10 tūkst. gliaudyklių – tokio dydžio kolekcija, priklausanti „Arimex“ vadovui, kolekcininkui Arnui Jurskiui, pripažinta didžiausia pasaulyje ir pirmą kartą įrašyta į Guinnesso rekordus. Šiam tikslui pasiekti kolekcininkui prireikė 20 metų.

A.Jurskio surinkta kolekcija išsiskiria ne tik eksponatų skaičiumi, bet ir ypatinga istorine verte: kolekcijoje – vienos seniausių pasaulyje datuotų gliaudyklių.

„Didžiausią pasaulyje gliaudyklių kolekciją šiandien sudaro daugiau nei 10 tūkst. riešutų gliaudyklių, atkeliavusių iš 47 skirtingų pasaulio šalių. Visos jos skiriasi savo medžiaga, mechanizmais ir paskirtimi“, – apie išskirtinę kolekciją pasakoja A.Jurskis.

„Kolekcijoje galima rasti ir vienas seniausių pasaulyje datuotų gliaudyklių, iš kurių istoriškai vertingiausias eksponatas – 1572 m. medinė figūrinė gliaudyklė. Seniausioms medinėms gliaudyklėms buvo atlikti specialūs radioanglies tyrimai amžiui nustatyti, tokias gliaudykles surasti nepaprasta, jos priklauso vos keletui kolekcininkų visame pasaulyje“, – ypatingą istorinę vertę turinčius eksponatus vardija kolekcininkas.

Pasak A.Jurskio, užregistruoti tokio dydžio kolekciją Guinnesso rekorduose tapo nemenku iššūkiu – tam prireikė ištisų mėnesių. Kiekvieną gliaudyklę reikėjo aprašyti, nufotografuoti, informaciją sukeltai į Guinnesso rekordų sistemą kartu su nešališkų stebėtojų parodymais. Atsakymo iš Guinnesso rekordų teko laukti beveik pusmetį.

Kai gliaudyklių sukaupiau tiek, kad šios ėmė nebetilpti namuose, supratau, kad šį pomėgį reikia įprasminti – taip ir gimė idėja pasiekti pasaulio rekordą.

„Kolekcionavimas man – tai atradimo džiaugsmas. Pradėjus domėtis supranti, kad kiekviena riešutų gliaudyklė yra tobulas pasaulio pažinimo šaltinis, kurio istorija puikiai parodo, kaip keitėsi žmonių gyvenimo įpročiai, tobulėjo technologijos. Tai ir buvo didžiausia motyvacija pradėti užsiimti šia veikla, o kai gliaudyklių sukaupiau tiek, kad šios ėmė nebetilpti namuose, supratau, jog šį pomėgį reikia įprasminti – taip ir gimė idėja pasiekti pasaulio rekordą“, – apie tai, kaip ambicingi tikslai tapo realybe, pasakoja A.Jurskis.

Pirmasis eksponatas pas jį atkeliavo prieš 20 metų, viešint Jungtinėje Karalystėje. „Būtent Londone, aukcione, aš ir įsigijau pirmąją gliaudyklę. Tuomet ją nupirkau vien iš smalsumo, maniau, bus puiki interjero detalė, tik vėliau, pradėjus domėtis jos istorija, sužinojau, kad gliaudyklė mena vieną svarbiausių Jungtinės Karalystės simbolių – Londono tiltą. Pasirodo, 1832 m. nugriovus šį tiltą, jo 850 metų senumo pamatų dalis išsidalijo vietos meistrai – vienas jų buvo J.Ovenstonas, išdrožęs mano pirmąją įsigytą gliaudyklę, kurioje ir panaudojo nugriauto tilto ąžuolines ir geležines dalis. Taip susižavėjau šia istorija, kad įdomių eksponatų pradėjau ieškoti visame pasaulyje“, – pasakoja A.Jurskis.

Kolekcijos savininko artimiausiuose planuose – padaryti šią kolekciją prieinamą šalies gyventojams. Per ateinančius dvejus metus Vilniuje, Gaonų gatvėje, planuojama įkurti „Gliaudyklių muziejų“, kuriam ir bus padovanota visa per du dešimtmečius A.Jurskio sukaupta kolekcija. Šiam tikslui jau yra įkurta VšĮ „Gliaudyklių muziejus“.

Datuotos XVI–XVIII a. medinės ir metalinės riešutų gliaudyklės šiandien yra pristatomos ir unikalioje, pasaulyje analogo neturinčioje A.Jurskio išleistoje knygoje „Datuotos XVI–XVIII a. gliaudyklės“ (angl. „Dated Nutcrackers XVI–XVIII century“). Tai gliaudyklės, turinčios išskirtinę istorinę vertę – šiuo laikotarpiu gliaudyklių buvo pagaminta nedaug, o dar mažiau išliko iki šių dienų. Pasaulyje kolekcininkų, kurie turėtų tokias gliaudykles, išties nedaug, dalis jų priklauso būtent A.Jurskiui.NAUJAUSI KOMENTARAI

Dalius

Dalius portretas
keistas,bet,labai įdomus użsiėmimas.Viskas gerai,žmogau,mėgaukis .
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių