Jeanas-Claude'as Betonas (Žanas Klodas Betonas), kuris gazuotą gėrimą „Orangina“ ir jo apvalainą butelį pavertė pasauliniu prekės ženklu, pirmadienį mirė. Jam buvo 88-eri.
Apie jo mirtį pranešė Marselio meras Jeanas-Claude'as Gaudinas (Žanas Klodas Godenas), kuris pavadino J.-C.Betoną „genialiu išradėju, priklausančiu reklamos ir pardavimo avangardui, verslininku, kuris padėjo pažymėti Marselį pasaulio žemėlapyje“.
J.-C.Betonas gimė pasiturinčioje krautuvininkų šeimoje prancūzų valdomame Alžyre, 1925 metų sausio 14 dieną.
Pirmąjį „Orangina“ butelį pagamino jo tėvas, remdamasis receptu, kurį sugalvojo vienas Ispanijos Valensijos regiono chemikas.
Pradiniai ingredientai buvo koncentruotos apelsinų sultys, gazuotas saldintas vanduo ir šaukštelis eterinių aliejų.
Šeima žinojo, kad atrado aukso gyslą, bet planus išplėtoti masinę gamybą teko atidėti dėl Ispanijos pilietinio karo ir Antrojo pasaulinio karo.
Po žemės ūkio inžinerijos studijų J.-C.Betonas 1951 metais nupūtė dulkes nuo to recepto, sukūrė savitą butelį ir dar pridėjo į gėrimą truputį minkštimo.
Tuo tarpu menininkas Bernard'as Villemot (Bernaras Vilemo) sukūrė originalią etiketę, kurioje pavaizduotas skėtis nuo saulės ir bistro stalelis su padėtu „Orangina“ buteliu, žydro dangaus fone.
Naujasis butelis ir lengvai įsimenami reklaminiai posmeliai, raginantys prieš vartojimą suplakti, kad minkštimas neliktų ant dugno, greit užkariavo didelę rinką Šiaurės Afrikoje.
Artėjant Alžyro nepriklausomybei, gamyba 1961 metais buvo perkelta į Marselį. Po to ėjo augimo dešimtmečiai, kol 1984 metais „Orangina“ prekės ženklą „prarijo“ gėrimų gigantė „Pernod Ricard“.
J.-C.Betonas buvo laikomas tėvišku bosu, pavyzdžiui, nustatė savo darbuotojams 39 valandų darbo savaitę, kuri standartu Prancūzijoje tapo tik 1982 metais.
Pardavęs prekės ženklą, kurį sukūrė, jis atsidavė savo aistrai – vynui – ir įsigijo ūkį „Chateau Ormeau“ Bordo Laland de Pomerolio rajone.
Tuo tarpu „Orangina“ savininkai kelis kartus pasikeitė; tarp jų buvo ir „Cadbury Schweppes“. 2009-aisiais prekės ženklą įsigijo japonų „Suntory“.
Naujausi komentarai