Vakar Vilniuje prasidėjo trečioji tarptautinė šiuolaikinio meno mugė "ArtVilnius'12". Joje – 53 meno galerijos iš 12 pasaulio šalių, daugiau kaip 500 menininkų ir daugiau kaip 1000 meno kūrinių.
Siekis – išsiskirti
Parodų ir kongresų centre "Litexpo" trečiadienio vakarą prasidėjo šiuolaikinio meno mugė "ArtVilnius'12". Iki liepos 1 d. vyksiančios meno mugės erdvėse bus eksponuojama skulptūrų objektų ir instaliacijų paroda "Takas", veiks filmų ir vaizdo apie menininkus programa, vyks edukacinė programa vaikams, jaunimui ir suaugusiesiems, susitikimai su menininkais, podiumo diskusijos, paskaitos, akcijos, performansai.
"Kai sumanėme šią mugę, apsvarstėme, kokios ir kur mugės yra ir kuo mes galėtume išsiskirti. Mūsų strateginis šansas buvo, kad visam regione nėra tokios meno mugės, ir Berlyne nebėra, tad galime ją čia įtvirtinti. Kitas dalykas, iš to, kaip reaguoja mūsų profesinė spauda, mūsų mugė jau pritraukė dėmesio", – akcentus dėliojo meno vadovė, profesorė Raminta Jurėnaitė.
Meno vadovė teigė, kad buvo stengiamasi nekartoti jau esančių mugių koncepcijos, buvo stengiamasi orientuotis į tai, ką galima padaryti čia. "Turime labai gražų miestą, aktyvią meno sceną ir labai gerus ryšius su kolegomis iš įvairiausių šalių. Stengėmės, kad šioje mugėje būtų sveika Rytų ir Vakarų bei Šiaurės ir Pietų proporcija. Ir mums ją pavyko išlaikyti", – kuo pavyko išsiskirti iš kitų mugių, džiaugėsi profesorė R.Jurėnaitė.
Paaiškėjo nugalėtojai
Pasak komisijos pirmininko, menotyrininko dr. Virginijaus Kinčinaičio, per trejus metus pats pavadinimas "ArtVilnius" įgavo emocinį ir vizualų turinį, ši šiuolaikinio meno mugė tapo itin laukiamu renginiu. "Litexpo" tampa vaizduojamojo meno centru, kur ne tik kabo kūriniai, bet kur žmonės bendrauja, tobulėja, keičiasi požiūris", – apie mugės "ArtVilnius" svarbą kalbėjo dr. V.Kinčinaitis. Jo teigimu, turime daug muziejų, privačių galerijų, Nacionalinę dailės galeriją, tačiau tokio darinio kaip šiuolaikinio meno mugė labai trūko. "Manau, ji yra tas akcentas, kuris sukuria šiuolaikinės Lietuvos dailės scenos visavertiškumą", – sakė komisijos pirmininkas.
Vienas atsakingiausių momentų buvo išrinkti meno mugės "ArtVilnius'12" nugalėtojus. Ilgai sprendę ir ginčijęsi komisijos nariai vis dėlto rado visiems tinkantį sprendimą. Ir trečiadienį prieš parodos atidarymą surengtoje spaudos konferencijoje buvo paskelbti "ArtVilnius'12" geriausieji.
Geriausio "ArtVilnius'12" Lietuvos menininko titulas atiteko Audronei Petrašiūnaitei, geriausiu užsienio menininku paskelbta Krishna Murari (Indija), geriausiu Lietuvos jaunuoju menininku (iki 35 metų) – Algirdas Gataveckas (projektas "Poveikis"), geriausiu užsienio jaunuoju menininku (iki 35 metų) – Kristianas Brektė (Latvija). Geriausia Lietuvos galerija pripažinta Vilniaus dailės akademijos (VDA) tekstilės galerija "Artifex", geriausia užsienio galerija – "Galerija 21", geriausias kūrinys – Giedriaus Jonaičio "Lėktuvnešis", geriausia skulptūra – Nerijaus Ermino "Voveraitė ir siena", geriausia mugės "ArtVilnius'12" instaliacija – Žilvino Landzbergo "Mano benamiui dievui".
Išskyrė instaliaciją
Menotyrininkas Ernestas Parulskis sakė esąs patenkintas darbais ir galutiniu sąrašu. Asmeniškai jis išskyrė devintą poziciją – geriausią instaliaciją.
"Mano nuomone, tai yra puiki iliustracija, kaip šiuolaikinis menas gali patekti į galimų ir būsimų meno mylėtojų lauką ir nesukelti atmetimo reakcijos. Tai yra nepaprastai emocinis, gražus kūrinys ir kartu sudėtingas", – gerų žodžių Ž.Landzbergo kūriniui negailėjo E.Parulskis.
Nominantų sąrašas buvo sudarytas remiantis penkiais kriterijais. Pirmas – kūrinio įtaigumas, antras dalykas, kuriuo buvo remiamasi, – kaip jis tapatinasi su pranešimu, kuris gali būti skaitomas kaip nacionalinė tapatybė. Trečias – kaip jis skambėtų tarptautiniame kontekste, ketvirtas kriterijus – kūrinio atlikimas – kaip jis pagamintas kaip daiktas, penktas skirtas galerijoms – buvo žiūrima, kaip tas kūrinys išeksponuotas galerijoje, kuri jį pristato.
Mugėje eksponuojama daugiau kaip tūkstantis meno kūrinių. Jos rengėjai džiaugėsi, kad dar mugei neprasidėjus dalis kūrinių jau buvo parduota. Profesorė R.Jurėnaitė įvardijo dešimt, tačiau, pasak jos, skaičius turėtų būti apie triskart didesnis. Mugės rengėjai šiemet tikisi sulaukti nemažai pirkėjų.
Naujausi komentarai