Nuo vienuolyno iki cukraus fabriko Pereiti į pagrindinį turinį

Nuo vienuolyno iki cukraus fabriko

2013-06-13 23:59

Šį savaitgalį Pažaislio muzikos festivalis savo gerbėjus džiugins ne tik išskirtiniais projektais ir atlikėjais, tačiau vienas koncertas bus surengtas itin neįprastoje vietoje. Pirmą kartą festivalis užsuks į Marijampolės cukraus fabriką.


KADA: birželio 13 d., ketvirtadienį, 18 val.

KUR: Kauno valstybinėje filharmonijoje

KAS: Andriaus Žlabio (fortepijonas) koncertas.

Fortepijono magas

Po aštuoniolikmečio Andriaus Žlabio rečitalio Niujorko Metropoliteno meno muziejaus salėje 1995 m. laikraštis "The New York Sun" pavadino jį šviesia pianistų ateitimi, o "Chicago Tribune" rašė: "Pianistas ir kompozitorius Andrius Žlabys yra vienas iš pačių talentingiausių pastaraisiais metais pasirodžiusių pianistų." Kritikai atlikėją vertina ne tik už "nevaržomą virtuoziškumą", "įvairialypę skambesio paletę", "užburiančias interpretacijas" ar "nepaprastą muzikinę įžvalgą", bet ir už unikalų jautrumą ir nuoširdumą, kurių dėka publikai atsiveria giliausios ir slapčiausios skambančios muzikos kompozitorių idėjos.

"Grammy" nominantas, Tarptautinio pianistų konkurso Klivlande laureatas, A.Žlabys yra visame pasaulyje pripažintas ir vertinamas atlikėjas. Jis grojo su Niujorko, Buenos Airių filharmonijų, Bostono, Klivlando, Roterdamo simfoniniais ir kitais orkestrais. 2001 m. debiutavęs garsiojoje Carnegie Hall, jis buvo pakviestas skambinti ir kitą sezoną, šį kartą – su kameriniu orkestru "Kremerata Baltica". Kritikų vertinamas kaip ypač rafinuotas ir artistiškas, A.Žlabys koncertavo daugelyje prestižinių salių: Avery Fisher, Concertgebouw, Carnegie Hall, Teatro Colon, Wigmore Hall, Musikverein, Suntory ir kt.

Pianisto repertuaras – platus ir įvairiapusiškas, o ypatingą vietą jame užima Johanno Sebastiano Bacho muzika. Tiesa, ne mažesnį dėmesį atlikėjas skiria nūdienos kompozitorių kūrybai: A.Žlabiui specialiai parašyta arba jo iniciatyva gimė ne viena šiuolaikinė kompozicija. Pažaislio muzikos festivalio klausytojai greta įspūdingai atliekamos J.S.Bacho Partitos Nr.6 galės mėgautis ne mažiau žavinčiomis romantikų Edwardo Griego ir Johanneso Brahmso kūrinių interpretacijomis.


KADA: birželio 14 d., penktadienį, 17 val.

KUR: M.K.Čiurlionio dailės muziejuje.

Kas: koncertas skirtas Gedulo ir vilties dienai paminėti. Skambės šiuolaikinės muzikos, romantikos šedevrai ir M.K.Čiurlionio kūriniai, kuriuos atliks svečiai iš Baltimorės (JAV) – Borowsky šeimos ansamblis.

Šeimos ansamblis

Borowsky šeimos ansamblį iš Baltimorės (JAV) kritikai vadina Amerikos virtuozais.

Šį pavadinimą ansamblis pelnė dėl savo išskirtinio muzikalumo, kuriuo turėjo progos gėrėtis kone viso pasaulio koncertų salių lankytojai. Amerikos spauda šį ansamblį tapatina su garsiąja fon Trapų šeima iš puikiai visiems žinomo miuziklo "Muzikos garsai". Kartu su tėvais Charles ir Cecylia ansamblyje muzikuoja trys jų atžalos: Elizabeth, Emmanuelis ir Frances. Charles yra žymus sociologas, Cecylia – profesionali muzikantė ir muzikos pedagogė. Nenuostabu, kad tėvų meilė muzikai paskatino jų vaikus pasirinkti muzikanto kelią.

Ansamblis koncertuoja visame pasaulyje, dalyvauja žymiausiuose festivaliuose ir prestižiniuose renginiuose, nuolat pelno įvairių organizacijų apdovanojimus. 2008 m. ansambliui teko garbė groti Pekino olimpinių žaidynių iškilmėse, vėliau gastrolių keliai nusidriekė per Vietnamą ir Ukrainą, Lietuvą ir Estiją. Ansamblio nariai ne tik atlieka, bet ir patys kuria spalvingą muziką, kuo galės įsitikinti Pažaislio muzikos festivalio klausytojai, atėję į "The American Virtuosi" koncertą.


KADA: birželio 14 d., penktadienį, 18 val.

KUR: seniausiame Lietuvos cukraus fabrike (P.Armino g. 65, Marijampolė)

KAS: koncertas skirtas Gedulo ir vilties dienai paminėti. Skambės Wolfgango Amadeus Mozarto Requiem.

Nauja erdvė

Penktadienį Pažaislio muzikos festivalis pirmą kartą persikels ir į naują erdvę – seniausią Lietuvos cukraus fabriką Marijampolėje. Čia vyks koncertas, skirtas Gedulo ir vilties dienai paminėti. Klausytojai girdės iškilų, giliausias sielos kertes pasiekiantį kūrinį – Wolfgango Amadeus Mozarto Requiem.

Šį austrų klasiko šedevrą atliks Kauno miesto simfoninis orkestras (vadovas Algimantas Treikauskas, vyr. dirigentas Imantas Resnis), Šiaulių valstybinis kamerinis choras "Polifonija" (vadovas Tomas Ambrozaitis) ir Kauno valstybinio muzikinio teatro solistai Raminta Vaicekauskaitė (sopranas), Rita Preikšaitė (mecosopranas), Mindaugas Zimkus (tenoras) ir Tomas Ladiga (bosas). Vieną žymiausių W.A.Mozarto kompozicijų, kurią po kompozitoriaus mirties užbaigė Franzas Xaveras Süssmayras diriguos maestro Petras Bingelis.

Pastatas, kuriame vyks birželio 14-osios koncertas, mena tarpukario laikus: cukraus pramonė Lietuvoje pradėjo kurtis 1930 m., kai Lietuvos vyriausybės pakviesta tuometis Čekijos kompanija "Škoda" ėmė statyti cukraus fabriką Marijampolėje. Pirmasis Lietuvoje cukraus fabrikas buvo pastatytas 1931 m. ir spalio 15 d. pradėjo perdirbti cukrinius runkelius. Dabartiniai fabriko valdytojai noriai ėmėsi iniciatyvos siekdami istorinę vietą paversti kultūros židiniu, atveriančiu naujas, iki šiol neatrastas, neįprastas ir intriguojančias erdves meno pasauliui. Įėjimas į koncertą nemokamas.


KADA: Birželio 15 d., šeštadienį, 17 val.

KUR: Pažaislio vienuolyno bažnyčioje.

KAS: Projektas "Vidi Aquam".

Giesmės – tarsi nuotraukos

Projektas "Vidi Aquam" atskleidžia postmodernaus ir grigališkojo choralo dialogą. Šios idėjos autorė – kompozitorė Diana Čemerytė, šiuo metu gyvenanti Vokietijoje. Jos muzikai būdingas asketiškumas, skaidri ir išgryninta muzikinė struktūra. Dar studijų metais kompozitorė domėjosi senųjų istorinių epochų muzika, grigališkojo giedojimo tradicija. Įtaigumo muzikoje sugebanti pasiekti atsargiais tylos lytėjimo momentais ir šalto grožio poetika kūrėja savo kūrybos principą nusako taip: "Nemėgstu tarškalų ir manau, kad neperkrauta muzika paveikesnė."

Koncerte klausytojai girdės grigališkojo choralo giesmes, susipinančias su D.Čemerytės septynių dalių ciklu "Vidi aquam" fleitų kvartetui ir sopranui.

Koncerto idėja – grigališkojo choralo, jo tekstų, melodinių subtilybių priešinimas šiuolaikinei muzikos kalbai. Septynios giesmės suvokiamos lyg nuotraukos – ta pati nuotrauka pateikiama kaip nespalvota (senoji muzika) ir spalvota (moderni muzika). Visos grigališkojo choralo giesmės jungiamos vandens ("vidi aquam" išvertus iš lotynų kalbos reikštų "regėjau versmę") kaip nuodėmių nuplovėjo ir amžinojo tikėjimo šaltinio tema. Šis koncertas sakralinėje plotmėje suartina dvi skirtingas muzikos žanrų erdves, padaro jas lygiavertes, o kartu – tolimas. Esatis ir praeitis tampa viena plokštuma, kuri rekonstruodama praeitį kartu stebi, reaguoja į dabarties kūrėjos autorefleksiją. Antifoniniu būdu pateikiamos "nuotraukos" lyg komentuoja, papildo arba paneigia vienos kitą priklausomai nuo to, kaip grigališkojo choralo giesmes girdi ir supranta pati autorė. Erdvinis instrumentalistų išdėstymas naujai provokuoja modernios muzikos atsaką prieš senąją. Kartu kyla klausimas, ar gali šiuolaikinis klausytojas vienodai priimti šias dvi tūkstančio metų atskirtas muzikos rūšis?

Projektą atliks jungtinės Lietuvos ir Vokietijos muzikų pajėgos: gilias grigališkojo giedojimo tradicijas turintis ansamblis "Frankfurter Choralschola", vadovaujamas Johanneso Sellas, fleitininkai Polina Blüthen, Vytautas Sriubikis, Vytenis Giknius ir Giedrius Gelgotas bei sopranas Maria Monninger. Įėjimas į koncertą nemokamas.


KADA: birželio 16 d., sekmadienį, 17 val.

KUR: Kauno valstybinėje filharmonijoje

KAS: Novgorodo filharmonijos kamerinis orkestro (Rusija) koncertas "XX a.: Nykstantis peizažas".

Svečiai iš Novgorodo

Novgorodo kamerinis orkestras susibūrė 1988 m. spalį dirigentės ir violončelininkės Natalijos Vinogradovos iniciatyva. Šios muzikės entuziazmu ir pastangomis kolektyvas per trumpą laiką susilaukė publikos ir miesto valdžios pripažinimo bei palaikymo. 1994 m. kolektyvui buvo suteiktas naujas statusas ir pavadinimas – jis tapo Novgorodo filharmonijos kameriniu orkestru.

Orkestro repertuaras plėtėsi kiekvienais metais, kolektyvas grojo su įvairiais solistais iš Rusijos ir kitų pasaulio šalių. 2004 m. orkestras surengė pirmą koncertinį turą Suomijoje, 2006 m. koncertavo Lenkijoje ir Estijoje. Kolektyvas nuolat dalyvauja įvairiuose Sankt Peterburge ir kituose Rusijos miestuose vykstančiuose, taip pat tarptautiniuose festivaliuose, kasmet surengia apie 60 koncertų.

Pažaislio muzikos festivalio publika girdės programą, kurioje skambės XX a. sukurtos muzikinės pjesės. Plačioje XX a. muzikos retrospektyvoje išgirsime spalvingus Edwardo Elgaro ir Maurice Ravelio kūrinius, aistringus Belos Bartoko ir Astoro Piazzollos muzikos ritmus, Ennio Morricone's ir Johno Williamso temas iš muzikos kino filmams ir kitų XX a. kompozitorių darbus.

Solo partijas greta svečių iš Rusijos Ekaterinos Pisarevos (arfa), Elenos Krasnovos (smuikas), Deniso Dorofejevo (altas), atliks ir Lietuvos atlikėjai Aušra Lukoševičiūtė (fleita) bei Andrius Bernotaitis (klarnetas). Koncertui diriguos ir fortepijonu skambins talentingas atlikėjas iš Sankt Peterburgo Jurijus Serovas, kurio parengtos intriguojančios programos Rusijoje visada sulaukia didžiulio tiek publikos, tiek muzikos kritikų dėmesio.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų