Pavargo nuo rutinos
Šį sprendimą C.Kim priėmė po to, kai buvo priimta į prestižinį Prinstono universitetą, kuriame pasirinko mokslinės pakraipos studijų programą. Sporto žvaigždė svajoja apie chemikės, gydytojos arba teisininkės karjerą.
"Buvo sunku apsispręsti, nes nuo dvylikos metų visą laiką skyriau tik treniruotėms ir varžyboms. Man tai patinka, bet pavargau nuo rutinos, norėjosi išbandyti, koks yra gyvenimas už sporto pasaulio ribų. Reikia šiek tiek laiko sau, laiko pasijusti paprastu žmogumi. Aš noriu tiek daug visko išbandyti, svajoju tapti gydytoja, teisininke ar mokslininke", – aiškina devyniolikmetė.
Tėtis juokais mane vadina amerikietiška svajone.
Olimpinė čempionė paskutinį kartą mokyklos suole sėdėjo septintoje klasėje, nuo tada mokėsi namuose. Buvo gana stropi mokinė, prižiūrimai tėvų jai visai gerai sekėsi.
Su snieglente Chloe susipažino sulaukusi ketverių, ir nors pradžioje beveik visą laiką nuo aukšto apledėjusio kalno čiuoždavo ant užpakalio, buvo labai smagu. Mergaitė sparčiai mokėsi ir greitai pralenkė savo tėtį. Įsitikinęs, kad dukra ypač gabi šiai sporto šakai, ją kiekvieną savaitgalį vežiodavo į slidinėjimo trasas, nors kelionė į abi puses – nuo namų Los Andžele iki Mamutų kalno, esančio Kalifornijos šiaurėje, užtrukdavo daugiau nei penkias valandas. Vėliau įrašė į vietinę snieglentininkų komandą, tai buvo pigiau, nei samdyti trenerį.
C.Kim buvo aštuoneri, kai tėvas nutarė pasišvęsti jos sportinei karjerai: metė inžinieriaus darbą, kad galėtų tam skirti visą savo laiką. Olimpinė žvaigždė tikina nejutusi didelio spaudimo. Pasak jos, nors tėtis vyresnis už mamą dvidešimčia metų ir jam jau per 60, jis jaunatviškas, puikiai supranta dukrą, nes pats būdamas studentas labai mėgo linksmintis, lankytis klubuose. Mama šiek tiek konservatyvi, pavyzdžiui, jai nepatinka, kai Chloe dėvi džinsus žemu liemeniu.
Emigrantės sėkmės istorija
Kai žurnalistai klausia, kas lėmė jos sėkmę sniegu nuklotose trasose – sunkus kasdienis darbas ar įgimtos charakterio ir fizinės savybės, C.Kim atsako, kad viskas po truputį. Tačiau greičiausiai už tai turi būti dėkinga ir nestandartinei savo pėdai. Kairiosios, kuriai čiuožiant snieglente tenka didžiausias svoris, antrasis pirštas yra neįprastai ilgas, puse centimetro ilgesnis nei didysis. Be to, jis turi papildomą sąnarį. Sportininkė dėl to jaučia kompleksą ir avėdama atvirą avalynę stengiasi pirštą paslėpti. Tačiau sportuojant jis labai praverčia.
Ir, visuomet pabrėžia olimpinė čempionė, to ji niekuomet nebūtų pasiekusi be šeimos pagalbos ir palaikymo. O jos šeima didelė – Chloe turi dvi vyresnes seseris Erica ir Tracey, tris tetas, krūvą pusseserių ir pusbrolių, močiutę. Kai kurie tebegyvena Pietų Korėjoje, kiti emigravę į užsienį. Viena teta gyvena Šveicarijoje, ilgą laiką C.Kim pas ją apsistodavo ir kurį laiką net gyveno, nes nemažą metų dalį tenka šioje šalyje treniruotis. Dažnai kartu su ja vyksta tėvai, nors jų priežiūros nebereikia, bet būti visiems kartu smagiau.
Nesu prietaringa, bet prieš lipdama ant snieglentės visuomet pabeldžiu į jos viršų. Žinote, juk ji medinė, dėl to.
"Tėtis juokais mane vadina amerikietiška svajone. Jis į JAV atvyko 1982-aisiais, turėdamas tik 800 dolerių. Tačiau aš snieglenčių sportą įsimylėjau ne dėl pinigų ir ne dėl to, kad norėjau tapti žinoma. Man jis labai patiko, kitaip tikrai nebūčiau tiek daug pasiekusi. Esu laiminga, kad tėvai pamatę mano aistrą leido jai atsiduoti, neprieštaravo, kad skirčiau tam daugiau laiko nei mokslui, netgi pasirūpino, jog galėčiau mokytis namie. Taip, dirbti reikia sunkiai, bet kai atsistoju ant snieglentės, apima laimės ir lengvumo jausmas", – tikina sportininkė.
Kita medalių pusė
Kovoti dėl olimpinio aukso viena geriausių JAV snieglentininkių buvo pasirengusi jau sulaukusi 13-os, deja, neatitiko amžiaus reikalavimų, pritrūko dvejų metų. Tuo ji tik džiaugiasi, nes psichologiškai jai tai būtų buvę pernelyg sunku. Tik po ketverių metų, 2018-aisiais, pagaliau sulaukė savo triumfo valandos žiemos olimpinėse žaidynėse, sutapimas, vykusiose Pjongčange, Pietų Korėjoje. Čia, stebint iš Seulo atvykusiai močiutei, ji laimėjo snieglenčių šuolių ant rampos varžybas ir tapo jauniausia pasaulyje šios rungties olimpine nugalėtoja.
Nuo tos dienos čempionė nepralaimėjo nė vienų varžybų, kuriose tik dalyvavo. Daugiausiai jos apdovanojimų kolekcijoje auksinių medalių, neatsitiktinai ji vadinama auksine mergaite. Yra ir nemažai sidabrinių – vienas jų kainavo traumą. Sportininkė šiemet kovo pradžioje iškovojo sidabro medalį atvirosiose JAV snieglenčių sporto varžybose nepaisant patirto sužalojimo – jau pačioje pirmojoje rungtyje jai lūžo kulkšnis, tačiau tai nesutrukdė įveikti likusias dvi rungtis ir užlipti ant apdovanojimų pakylos. Tiesa, po to teko gultis ant operacinės stalo. Operacija buvo sėkminga ir ji praleido tik vienas varžybas.
Sprendimas metams pasitraukti iš aktyvaus sporto nesusijęs su trauma, tikina Chloe. Ji planuoja vėl pradėti treniruotis kitą gegužę, pasibaigus pirmiesiems mokslo metams Prinstone, ir spėti pasirengti 2022-ųjų žiemos olimpinėms žaidynėms, kurios vyks Kinijoje. C.Kim yra prasitarusi, kad svajoja tris kartus tapti olimpine čempione, tačiau nėra tikra, kad pasiseks: "Būtų šaunu, bet kartais atrodo, kad sulaukus 26-erių, kai vyks trečioji olimpiada, mano kūnas – ypač kojos, stuburas, kaklas nebeatlaikys, kad gali imti ir subyrėti."
Vilioja studentiškas gyvenimas
Tokią savijautą lemia didžiulis stresas ir milžiniški fiziniai krūviai, neišvengiami siekiant geriausių rezultatų. C.Kim abejoja, ar to jai tikrai reikia, ypač rizikuojant sveikata. Jos draugas Toby Miller, taip pat snieglentininkas, ragina ją nepasiduoti ir siekti užsibrėžto tikslo. "Esu tikrai laiminga, kad kartą jau dalyvavau olimpinėse žaidynėse ir pelniau aukso medalį. Vis dažniau pagalvoju, kad gal man užteks dar poros metų ir antros olimpiados", – svarsto sportininkė.
Chloe erzina mintis, kad išbraukus iš gyvenimo sportą jame daugiau beveik nieko neliks. Todėl po olimpiados, nuslūgus ažiotažui, ji pasinėrė į mokslus, ir pati sau įrodė, kad jai puikiai sekasi. Patekti į Prinstoną nėra paprasta net tapus įžymybe, viską lemia žinios, gebėjimai. Iki tol teko gerokai pasistengti, kad išlaikytų reikiamus testus. Mergina laisvai kalba trimis kalbomis – korėjietiškai, angliškai ir prancūziškai, šios išmoko gyvendama Šveicarijoje. Spragas, atsiradusias mokantis namuose, pavyko užpildyti.
Universitete ji planuoja gilintis į chemiją, šis dalykas visuomet buvo jos mėgstamiausias. Deja, kadangi dėl sporto reikėjo mokytis namuose, jai beveik neteko dalyvauti pamokose, mokyklos laboratorijoje atlikti bandymų, kurie taip viliojo. Pirmieji jos studentiško gyvenimo žingsniai kupini netikėtumų – ir malonių, ir ne visai. C.Kim nori būti ne žvaigžde, o eiline studente, bet pamatę ją valgykloje bendramoksliai atpažįsta ir šnibždasi, jaučiasi nejaukiai, skuba sukišti nosis į telefonus, retas kuris išdrįsta užkalbinti įžymybę.
Mergina, kaip ir visos
"O aš noriu daryti kvailystes ir visokius smagius dalykus, sutikti žmonių, kurie pasirengę kartu su manimi į juos pasinerti, susirasti naujų draugų", – tikina sportininkė ir viliasi, kad tai tik laiko klausimas. Juo labiau, kad Chloe yra labai charizmatiška, miela, paprasta. Sugrįžusi iš sporto stovyklų ir varžybų į gimtąjį Los Andželą tampa mergina, kaip ir jos bendraamžės: mėgsta vaikštinėti po parduotuves ir apsipirkinėti, lakuoti nagus, žaisti vaizdo žaidimus, žiūrėti serialus, valgyti picą, dūkti su savo šunimi australų aviganių veislės Reese.
Šiuo metu geriausios mano draugės yra mama ir abi nuostabios sesės, mes kartu einame apsipirkti, vedame pasivaikščioti į parką šunį.
Dabar yra etapas, kai ji mėgaujasi poilsiu ir visai kitokia rutina, kurioje nėra vietos sniegui, snieglentei, trasoms, traumoms, fiziniam skausmui ir nuovargiui. Kai turi laisvo laiko, su didžiausiu malonumu gali visai nieko neveikti, tiesiog praleisti dieną lovoje su pižama, kompiuteriu ir mėgstamais patiekalais, pavyzdžiui, ledais.
"Manau, kad visuomet reikia vadovautis nuojauta. Jei esi laimingas, jautiesi gerai, ko daugiau reikia? Tuomet gali būti pozityvus, skleisti meilę ir džiaugsmą aplinkui save, daryti gerus darbus", – svarsto olimpinė čempionė.
Ji džiaugiasi, kad gimė ir užaugo Amerikoje, tolerantiškoje visoms kultūroms ir religijoms, atviroje, demokratiškoje visuomenėje, pilnoje galimybių kiekvienam, kuris netingi jomis pasinaudoti. Chloe nuo pat mažens supo dvi kultūros – amerikietiškoji ir korėjietiška. Namų aplinkoje vyravo korėjietiškas maistas, tradicijos, buvo kalbama tik šia kalba. Tačiau vos išėjus pro duris patekdavai į visai kitokią, amerikietišką aplinką. Laimė, ir vienur ir kitur C.Kim jautėsi sava, tad jokių vidinių kofliktų, keblumų dėl tapatybės suvokimo nekilo.
Šiltas ryšys su šeima
Jos tėvams ši šalis taip pat buvo gana svetinga. Vos čia atvykęs sportininkės tėvas dirbo paprastus darbus – įsidarbino indų plovėju greitojo maisto restorane, vėliau padavėju, pardavėju. Tačiau jis nenuleido rankų ir užsidirbęs pragyvenimui siekė išsilavinimo, įstojo į universitetą studijuoti inžineriją. Baigęs studijas dirbo inžinieriumi, užkopė ant aukštesnio socialinio laiptelio. Jis pritaria dukters sprendimui daugiau dėmesio skirti mokslui, kad ateityje ji galėtų pasinerti į mėgstamą profesiją, surastų jai artimą ir patinkančią veiklos sritį.
Chloe mama nedirbo, rūpinosi namais ir trimis dukromis. Ypač nelengva našta jai teko tuomet, kai vyras metė darbą, kad galėtų padėti treniruotis jaunėlei, kartu su ja vykdavo į stovyklas, varžybas, o žmona ištisas savaites ir mėnesius likdavo viena su vyresnėlėmis. Bet ji niekada dėl to nepriekaištavo. Apie šiltą tarpusavio ryšį byloja pro žurnalistų akis neprasprūdę faktai, pavyzdžiui, kaip čempionės tėvas stovi olimpiados metu snieglenčių trasoje su paties nupieštu plakatu, ant kurio užrašyta "Pirmyn, Chloe" ir nupiešta raudona kreivoka širdelė.
Snieglenčių sporto žvaigždė per šiuos metus labiausiai pasiilgs kelionių. Nors skrydžiai vargina, tyrinėti naujas vietas, stebėti, kaip gyvena žmonės, leistis į žygius pėsčiomis jai labai patinka. Galbūt dabar galės skirti daugiau laiko ir savo pomėgiui groti gitara ir repuoti. Arba eksperimentuoti su plaukų spalvomis: anksčiau jie yra buvę ir ryškiai rožiniai, ir pereinamų žalsvai violetinių atspalvių, šiuo metu ji juos dažo šviesiai. Žinoma, tai nereiškia, kad olimpinės žvaigždės snieglentė dulkės garaže. Ji čiuožinės, bet tik tiek, kad kad palaikytų formą.
Chloe Kim apie...
... ritualus: "Nesu prietaringa, bet prieš lipdama ant snieglentės visuomet pabeldžiu į jos viršų. Žinote, juk ji medinė, dėl to. Beldimų skaičius būna skirtingas, kuo labiau nervinuosi, tuo jų daugiau."
... svajones: "Universitete noriu būti paprasta mergina, kad kiti apie mane sakytų: "Tai Chloe, prie kurios aš sėdžiu per anglų kalbos paskaitą". O ne "Chloe, ta olimpinė čempionė."
... pasirinkimus: "Mano giminėje profesionalių sportininkų nėra ir tėvai nesiekė iš manęs jos padaryti. Kai man buvo dvylika, leido apsispręsti, noriu eiti šiuo keliu, ar ne. O aš tuo metu buvau labai užsidegusi."
... pamokas: "Kartą su tėčiu prieš varžybas Australijoje pritrūkome snieglenčių vaško ir pasitarę nusprendėme ištepti ją ištirpinę paprastą žvakę. Snieglentė vos ant jos užpilus vašką sulūžo. Išsinuomojau kitą ir laimėjau trečiąją vietą, bet pamoką išmokome."
... gudrybes: "Tėtis mane pirmą kartą visai dar mažą nusivežė į kalnus ir pastatė ant snieglentės visai ne dėl manęs pačios, o norėdamas mūsų mamą sudominti šiuo sportu ir paskatinti kartu su juo čiuožinėti. Bet planas neišdegė…"
... drauges: "Šiuo metu geriausios mano draugės yra mama ir abi nuostabios sesės, mes kartu einame apsipirkti, vedame pasivaikščioti į parką šunį."
... fizikos dėsnius: "Tėtis yra inžinierius, gerai išmano fiziką, todėl ja paremti jo praktiniai patarimai, kaip stovėti ant snieglentės, ant kurios kojos permesti svorį, kaip geriau nuo jos atsispirti, yra labai vertingi ir daug padeda."
Pasaulis žavisi
2018 m. C.Kim laimėjo geriausios moters olimpietės ir geriausios moters sporto atletės nominacijas ESPY apdovanojimuose.
Šiemet Chloe tapo dar vienu įkvepiančiu modeliu, kuris turi savo lėlę Barbę.
Pernai ji buvo įtraukta į TIME žurnalo sudarytą pasaulio pionierių sąrašą ir atsidūrė tarp 25 įtakingiausių pasaulio paauglių.
Naujausi komentarai