„Sveikatos namai“: TV laida nemoko gydytis

Sekmadieniais per LNK rodoma laida "Sveikatos namai" švenčia savotišką jubiliejų – praėjusią savaitę žiūrovams parodytos jau 25 laidos. Stetoskopą į mikrofoną pakeitusi laidos vedėja gydytoja Aušra Budrienė šypteli: "Malonu sužinoti, kad po laidos žiūrovai suskubo konsultuotis su gydytoju, o ne patys puolė gydytis."

Gydytojai apsidraudžia

Iš dalies avantiūriškai nėrusi į televizijos pasaulį, gydytoja prisipažįsta, kad kartkartėmis aplanko mintis, ar to reikėjo ir koks velnias nešė mane į tą galerą.

"Banguojantis tas kūrybinis procesas. Kai viskas vyksta sklandžiai, tai regis, kaip gerai, smagu. Tačiau kai pradeda kažkas strigti, dar kai esi ne vienas, kai komandoje yra daugiau žmonių, tenka rimtai susiimti", –  laidos kūrimo potvynius ir atoslūgius atveria A.Budrienė.

"Sveikatos namai" laikosi savo pirminės pozicijos – įspėti apie rizikas, apsaugoti kitus nuo galimų padarinių dėl nežinojimo, klaidingo sprendimo ar klaidingos informacijos internete, suteikti žmonėms galimybę žinoti, išgirsti, ką mūsų kūnas mums nori pasakyti, padėti žmonėms būti visada pasiruošusiems ir netapti situacijos įkaitais.

Vis dėlto riba, kai medija tampa pirmuoju gydytoju, gana slidi. Nepaisant TV ekrane matomos ir kalbančios gydytojos net ir laida gali tapti savotiška paskata nesibaiminti ir ligos gydymo recepto ieškoti ne gydytojo kabinete.

A.Budrienė pritaria, kad riba slidi, tačiau tikina, kad kol kas jos nepasiekė kolegų gydytojų priekaištas, kad "Sveikatos namai" augina visažinių savamokslių gydytojų armiją. Kartu laidos vedėja neslėpė ir to, kad savamoksliai gydytojai kelia nerimą profesionalams.

"Gydytojai skirtingai priima faktą, kai pacientai ateina ir kone reikalauja recepto konkretiems vaistams, vengdami gydytojo apžiūros ir tyrimų. Internetinė medicina apsunkina paciento bendravimą su gydytoju. Taip, dalis gydytojų yra labai pikti dėl įvairių patarimų skleidimo per televiziją ar kitais būdais. Gydytojas nėra atsakingas už pacientą, pacientas atsakingas už savo sveikatą. Gydytojas tik padeda gydymosi kelią nueiti geriau, lengviau, su mažesnėmis komplikacijomis ar padariniais", – pamatines profesionalų gydytojų vertybes vardija A.Budrienė.

Laidos vedėja tęsia kritiką savamokslių gydytojų nenaudai: "Gydytojas mokėsi šešerius metus, dar ketverius atlieka praktiką šalia jau patyrusio gydytojo. Gydyti reikia mokėti ir suprasti, kaip tą daryti. Net automobilio neremontuojame pirmame pasitaikiusiame autoservise, o ieškome profesionalo. O štai gydytojais gali būti visi? Tai tegul ir apie automobilio variklį pasiskaito internete ir susiremontuoja."

Atpažinti ir gydytis

Praėjusio sekmadienio "Sveikatos namuose" laida – apie alternatyvų vaistą nuo vėžio. A.Budrienė sutinka, kad kalba šia jautria tema skausminga ir jai pačiai. Prieš keturiolika metų gydytoja išgirdo negailestingą diagnozę jos mažametei dukrai. Po dvejų metų kovos su onkologine liga teko susitaikyti su pralaimėjimu.

Ir nors atspirties tašku laidos "Sveikatos namai" gimimui buvo ši tragiška gydytojos patirtis, ji akcentuoja – dėmesingai įsiklausyti į kūno skleidžiamus signalus, o gydytis, net jei renkamasi alternatyvius metodus, tik su profesionalų priežiūra.

A.Budrienė prisiminė vienos gydytojos pasakojimą apie pacientą, kuris nutraukė kelerius metus taikytą gydymą dėl diagnozuoto diabeto. Esą pacientas išgirdo, kad insulinas yra blogai. Tai sukėlė didžiulį konfliktą tarp paciento ir gydytojo. Po tokio paciento žingsnio gydytojui neaišku, kaip pakeisti paciento nuomonę ir kaip toliau jį gydyti.

Buvusi medikė žino, kad gydytojo kalbą žmonės linkę priimti kaip savotišką pagąsdinimą, o tai, ką kalba patys sveikatos sutrikimų patyrę žmonės, turi visai kitą prieskonį.

"Visi gydymo metodai yra tvirtinami Sveikatos apsaugos ministerijoje, improvizacijos čia mažai. Mano geri draugai gydytojai, nenorėdami būti neteisingai suprasti, pakliūti į kokią nors keblią situaciją, atsisakė duoti interviu", – galimų žiūrovų interpretacijų baimes mini A.Budrienė.

Gydytoja ar žurnalistė?

Žiūrovams praėjusią savaitę buvo parodytos jau 25 "Sveikatos namų" laidos. Regis, logiškas sprendimas, kad laidos apie sveikatą kūrybiniame procese dalyvauja profesionalus gydytojas. Kiek mažiau įprasta, kad tas pats profesionalas dar ir rengia reportažus. A.Budrienė pati kalbina kolegas medikus ir veda valandą trunkančią laidą.

"Mane pirmiausia priima kaip žurnalistę. Kartais primenu, kad aš ne žurnalistė. Tai darau dėl to, kad pašnekovas žinotų, jog mes abu suprantame, apie ką kalbame. Mūsų abiejų yra tas pats tikslas, ir neturiu jokio intereso ištraukti kokią nors intrigą. Mano ir kalbinamo gydytojo tikslas vienas – informuoti žmogų ar netgi apsisaugoti nuo kokios nors ligos", – dalijasi mintimis A.Budrienė.

Neretai juokaujama, kad gydytojų kalbą reikia išversti į žmonių kalbą. Jiems įprasti terminai, vaistų poveikis vienam ar kitam organui nuskamba kaip keisčiausia paukščio giesmė. Kai prieš filmavimo kamerą sėdi du gydytojai, abu supranta, apie ką kalba, tik ar tai supranta žiūrovas?

"Pradžioje, manau praslysdavo, nes viskas, ką gydytojai kalba, man yra aišku. Spyris buvo iš kitų laidos kūrėjų. "Aš tai nieko nesupratau, apie ką čia?" – operatoriaus klausimas skambėjo kaip verdiktas – filmuosime viską iš naujo. Dabar jau įpratau – išgirdusi terminą, iš karto prašau gydytojo paaiškinti", – apie išmoktas pamokas juokavo A.Budrienė.

Ne tik eteriui

"Jei išgelbėčiau nors vieną žmogų, tikslas būtų pasiektas", – priminus šiuos pačios sakytus žodžius, A.Budrienė pritilo. Neskubriai kratydama atmintyje nueitą laidos kelią ėmė vieną po kitos vardyti situacijas, kai laidos rengėjų pastangomis pavyko padėti žmonėms.

Neįgaliojo vežimėlis mergaitei, kurios kūnelis silpsta jos tėvų akyse. Per nelaimingą atsitikimą netekusiai galvos odos moteriai  suorganizuota aukščiausio lygio medikų pagalba. Po laidos apie donorystę padaugėjo priėmusiųjų sprendimą būti donorais. Ir gerokai lengvesnio pobūdžio patarimai – kad ir toks, jog karščiuojančiam vaikui gali padėti jo mėgstami ledai.

A.Budrienė atkreipė dėmesį į dar vieną niuansą laidoje – vis dažniau joje svečiuojasi žinomi Lietuvoje žmonės. "Kai kalbinu kokį nors žinomą žmogų, galvoju, kad ir kitiems pasąmonėje sukasi, panašiai kaip man, mintis, kad mes visi esame žmonės. Žinomi žmonės, žvaigždės nėra antžmogiai, jie taip pat turi rūpesčių, serga, išgyvena, tačiau į juos žiūrėdami žmonės kartais labiau įsiklauso. Kartais ta įžymybė nė nepagalvoja, koks jis svarbus, koks svarbus jo paatviravimas apie sveikatą, nuotaiką, kaip netiesiogiai jo pasipasakojimas nusiunčia žiūrovą į gydytojo kabinetą. Žmonės juk galvoja: jei jau šitas, kuris viską turi ir viską gali nusipirkti, beldžiasi pas gydytoją pagalbos, tai gal ne šiaip sau", – šypsosi A.Budrienė.

Buvusi medikė žino, kad gydytojo kalbą žmonės linkę priimti kaip savotišką pagąsdinimą, o tai, ką kalba patys sveikatos sutrikimų patyrę žmonės, turi visai kitą prieskonį.

"Sveikatos namai" – sekmadieniais 9 val. per LNK.NAUJAUSI KOMENTARAI

Gal LNK galetu savo mediateką susitvarkyti

Gal LNK galetu savo mediateką susitvarkyti portretas
Nes 7 reklamos prieš laidą ir dar 4 už kiekvieną prasukimą į priekį ar atsukimą atgal yra atviras pasityčiojimas iš vartotojo
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių