Gotikos šedevras, atlaikęs gamtos ir istorijos stichijas, pasirodė bejėgis prieš šiuolaikines technologijas. Šv.Onos bažnyčia, kurios skliautai nuo pat XVI a. paslėpė milijonų, išpažinčių paslaptis, pati netrukus taps permatoma kiaurai. Lazeriu nuskenavus šventovę pirmą kartą bus sukurtas jos itin detalus atvaizdas. Tikėtina, kad jis atkleis ne vieną bažnyčios paslaptį.
Vilniaus senamiestyje esanti viena gražiausių Lietuvos bažnyčių pakerėjo ne tik imperatorių Napoleoną, bet ir taikius šių dienų pasaulio užkariautojus – entuziastus, norinčius visa, kas vertinga, išsaugoti ateities kartoms. Jei ir ne statinių pavidalu, tai bent virtualaus būvio.
Tris dienas Šv.Onos bažnyčios prieigose darbavosi amerikiečių nepelno organizacijos "CyArk" pasamdyti inžinieriai. Remiantis jų surinktais duomenimis, netrukus bus sukurtas skaitmeninis trimatis bažnyčios vaizdas, kuris internete bus matomas visame pasaulyje.
Darbus atliekančio vokiečių inžinierių biuro vadovas Ervinas Christoforas, paklaustas, kodėl "CyArk" nusitaikė į Šv.Onos bažnyčią, pasakė ne kartą girdėtus žodžius: ji pasirinkta kaip nepaprastos architektūros pastatas.
"Šio projekto imtasi, kad visuomenė būtų informuota apie "CyArk" idėją, norint paskatinti šios šalies rinką ir ateityje skenuoti bei ateityje galbūt sulaukti daugiau projektų", – vylėsi E.Christoforas.
Kol kas dar nėra nuspręsta, kokia informacija apie Šv.Onos bažnyčią bus pateikta virtualioje erdvėje – spėjama, kad greičiausiai bus galima pamatyti fasado paveikslėlius, galbūt dalį vidaus erdvių.
– Ar jau spėjote atrasti ką nors netikėta?
– Pirmiausia mes nuskenuojame bažnyčią. Tada aprašome kiekvieną nuskenuotą detalę. Antru etapu analizuosime skenavimo rezultatus.
– Kokius kultūros paveldo objektus jums iki šiol teko skenuoti?
– Neseniai teko skenuoti vieną labai įdomią bažnyčią Pietų Prancūzijoje. Šį pavasarį buvome Irake, skenavome kai kuriuos objektus Bagdade ir Babilono mieste. Neseniai dirbome Turkijoje, dabar dirbame prie vienos bažnyčios Nyderlanduose.
– Ką netikėta skenuojant pastatus tenka atrasti?
– Dažnai nustatome pastato deformaciją. Taip pat kartais nustatome, kad skiriasi akmenų, panaudotų pastato statybai, spalva. Pagal tai nustatome, kad plytos yra iš skirtingų epochų, kad jas gaminant buvo naudotos skirtingos technologijos.
Pavyzdžiui, pažvelkime į Šv.Onos bažnyčios fasadą. Jame yra trys skirtingos spalvos. Pagal tai galime nustatyti, kad šios plytos yra iš skirtingų laikotarpių – vienos galbūt iš XX a., kitos – iš XIX a., trečios galbūt likusios nuo XVI a.
Kartais skenuojant pastatus tenka sienose pastebėti įtrūkimų, kurie nematomi plika akimi. Panaudojant mūsų turimas technologijas, galima nustatyti, kaip pastatai keičiasi. Pavyzdžiui, Pizos bokštas Italijoje anksčiau labai krypo, tačiau dabar šis procesas sustojo, bokštas nebekrypsta.
– Minėjote, kad teko dirbti Irake. Galbūt skenuodami senovinius pastatus sužinojote ko nors netikėto?
– Irake buvo atlikta daugybė renovacijos darbų, kai šalį valdė Saddamas Husseinas. Tačiau šie darbai nebuvo atlikti tinkamai. Apie tai iki šiol diskutuoja kultūros paveldo specialistai.
Dabar nuvykti į Iraką nėra taip paprasta. Šalis nesaugi, todėl negali su 20 žmonių komanda nuvykti į Babiloną ir viską išanalizuoti. Jeigu ten dirbi, tau skiriama apsauga, šalia stovi vyrai su ginklais. Be to, Irake mes buvome apsistoję labai trumpai – tik vieną savaitę.
– Kodėl organizacija "CyArk" nori nuskenuoti žinomus pasaulio kultūros paveldo objektus?
– Pasaulyje, ypač Azijoje ar Afrikoje, daugelis šalių neturi pinigų kultūros paveldo objektams restauruoti. Pasaulyje yra daugybė vietų, kurios tikriausiai bus sunaikintos per artimiausius 50 metų, nes jų lankymas neatneša pinigų.
Tokių kultūros objektų skenavimas yra savotiška išeitis. Objekto nuskenavimas, jo įkėlimas į archyvą ir publikavimas interneto svetainėje yra tų kultūros vertybių išsaugojimas ateities kartoms, bent jau virtualiai.
Grįžtant prie Šv. Onos bažnyčios, planuojame, kad galbūt po trijų mėnesių nuskenuotas šios bažnyčios vaizdas jau bus paskelbtas interneto svetainėje.
Nuskenuoti objektai – labai svarbi ir naudinga priemonė švietimui mokyklose. Vaikai dabar auga su vadinamaisiais trimačio vaizdo žaidimais. Jeigu tu vaikui parodysi trimatį pastato vaizdą ir parodysi galimybes, kaip galima šį pastatą išanalizuoti, tai visiškai pakeis vaiko mąstymą.
Lazeriu skenuotos vertybės
Nepelno siekianti organizacija "CyArk" naudoja įvairius tradicinius ir šiuolaikinius metodus kultūros paveldui nuodugniai ištirti bei dokumentuoti. Priėjimas prie jų duomenų – atviras.
Pasitelkus skenavimo lazeriu technologiją, jau įamžinti kultūros objektai visame pasaulyje: Pizos bokštas Italijoje, Bovė katedra Prancūzijoje, Romėnų vonios Vokietijoje, Pompėjos miestas Italijoje, Čičen Ica – majų šventyklos miestas, pasaulio stebuklas, Salvador da Bahia – pirmoji portugalų sostinė Brazilijoje ir kita. Organizacijos metų planuose – dar 500 objektų.
Brangi dovana
Amerikiečių iniciatyva – dviguba dovana Lietuvai. Bus ne tik įamžintas reikšmingas Lietuvos kultūros paveldo objektas, bet ir gauti skaitmeniniai bažnyčios išorės bei vidaus brėžiniai. Taip pat neatmetama galimybė atrasti erdvių, apie kurias iki šiol nežinota, nes nėra išlikę bažnyčios projekto brėžinių.
Lietuvos ir Vilniaus biudžetui įamžinti šalies kultūros objektą nieko nekainuos – visas darbų išlaidas (52–69 tūkst. litų) finansuoja privatūs rėmėjai. Skenavimo rezultatai liks ir Bažnyčiai, ir valdžios institucijoms. Todėl šie duomenys galės būti panaudoti statiniui rekonstruoti, jeigu bažnyčia sudegtų, ją nuniokotų gamtos stichija ar ištiktų kita nelaimė. Bažnyčią apvogus ir prireikus nustatyti, kokie objektai statinyje buvo, skenavimo duomenys taip pat pagelbės.
Iš šventovės istorijos
Vėlyvosios gotikos stiliaus, stačiakampio plano, dvibokštė, su trisiene apside. Vienanavė. Presbiterija ir nava dengta tinkliniais skliautais. Prie bažnyčios stovi neogotikinė plytų mūro varpinė. Ją su bažnyčia jungia plytų mūro tvora.
Dabartinė Šv.Onos bažnyčia prie Bernardinų vienuolyno pastatyta 1495–1500 m. Nuo to laiko ji ne kartą nukentėjo nuo gaisro, įvairiomis epochomis buvo rekonstruota. Naujausia rekonstrukcija vykdyta pastaraisiais metais – buvo perdengtas bažnyčios stogas, sutvirtinti fasado elementai, atstatyti ant šoninių fasadų kontraforsų buvę bokšteliai.
Naujausi komentarai