Pereiti į pagrindinį turinį

Tarptautiniame cirko festivalyje Šakiuose pasirodys atstovai iš 11 pasaulio šalių

2024-11-18 23:50

Lapkričio 23-24 d. Šakiai taps viso pasaulio cirko sostine. Šio miesto rajono jaunimo kūrybos ir sporto centre vyks tarptautinis festivalis „Cirko žiburiai 2024“.

Itana Januševičienė Itana Januševičienė Itana Januševičienė Itana Januševičienė Itana Januševičienė

Jame dalyvaus virš 100 dalyvių net iš 11 šalių: Argentinos, Australijos, Bulgarijos, Estijos, JAV, Latvijos, Lietuvos, Mongolijos, Šveicarijos, Ukrainos, Japonijos. Šiemet festivalis priims daugiau artistų iš Ukrainos, taip siekiant išryškinti kultūrinės diplomatijos svarbą ir jos gebėjimą per meno kalbą perduoti visuomenei svarbias žinutes. Viena iš jų – Rusijos ir Baltarusijos artistai yra nepageidaujami.

Festivalio metu, lapkričio 23 d., 15 ir 18 val., vyks du konkursiniai kolektyvų koncertai, o lapkričio 24 d. 15 val. – prizininkų apdovanojimas ir baigiamasis laureatų koncertas.

Pasak vienos iš cirko festivalio iniciatorių ir organizatorės, Šakių cirko mokyklos vadovės Itanos Januševičienės, pagrindinis festivalio tikslas – skleisti patirties mainus tarp menininkų, plėtoti cirko meną ir populiarinti jį. 

„Dalyvius atrinkome atsižvelgdami į jų lygį, žanrinę įvairovę, istorinį tęstinumą, reputaciją, mastą, organizavimo kokybę, indėlį į cirko kultūros plėtrą. Festivalis orientuotas į jaunuosius talentus ir yra žinomas dėl dėmesio cirko meno naujovėms. Net neabejoju, kad festivalis daro didelę įtaką kultūrai Lietuvoje ir už jos ribų, o atsižvelgiant į tai, kad laukiame dalyvių net iš keturių skirtingų žemynų, manau, jog sėkmingai garsinsime Lietuvos vardą“, – sako I. Januševičienė.

Jos teigimu, „Cirko Žiburių“ festivalis Šakiuose yra svarbus ir tuo, kad siekiama išskirtinai paremti Ukrainos cirko bendruomenę bei skleisti aiškią žinią, jog Rusija ir Baltarusija neturi vietos civilizuoto pasaulio įvykiuose ir jų artistams yra uždarytos durys į Šakiuose vyksiantį tarptautinį cirko festivalį.

Viena iš festivalio dalyvių, ukrainietė Kira Babych savo pasirodymu siunčia ir aiškią žinią apie šių dienų geopolitinius įvykius. 

„Man, kaip ir, ko gero, visiems ukrainiečiams, dabar viskas asocijuojasi su karu. Taigi, numeris kurį festivalyje atliksiu, simbolizuoja užstrigimą tamsoje vien su blogiu ir pasaulį su užrištomis akimis, kuris nenori matyti viso to, kas vyksta. Na, ir galiausiai, gėrio pergalę, kuri galima tik tada, kai visas civilizuotas pasaulis atvers akis ir išties įvertins vykstančių įvykių tragizmą, padės atkurti teisingumą ir taiką. Viliuosi, kad pavyks perteikti bent dalelę šiuo metu turimų savo emocijų“, – teigia K. Babych.

Cirko atlikėjų pasirodymus vertins bei „Grand Prix“, pirmos, antros ir trečios vietos laimėtojus skelbs kompetentinga ir autoritetinga komisija – net 8 pasaulio cirko agentūrų vadybininkų, festivalių vadovų, cirkų direktorių komanda.

Ją sudarys vienos pirmaujančių pasaulyje cirko agentūrų „Stefani Art Agency“ direktorė Veneta Stefanova (Bulgarija), „Mondiale du Cirque“ federacijos direktorių valdybos narė bei „Australian Circus Festival & J.S. Creations“ direktorė-įkūrėja Jasmine Straga (Australija), Lietuvos cirko artistas, VšĮ „Baltijos cirkas“ įkūrėjas, meno vadovas ir direktorius Petras Variakojis, „Cirque du Soleil“ akrobatinio atrankos patarėjas, bendrovių „Throw2catch“, „Artcorps studio“ ir „Les Deux de Pique“ įkūrėjas Nicolas Boivin-Gravel (Kanada).

Taip pat ir „Zola Bros“ cirko kompanijos įkūrėjas Zolbayar Bataa (Mongolija), daugiau nei 18 metų „Moulin Rouge“ scenos režisieriumi dirbęs Thierry Outrilla (Prancūzija), Tarptautinio Budapešto cirko festivalio meno vadovas (1996-2012), 12 skirtingų tarptautinių cirko festivalių laureatas kaip atlikėjas Kristianas Kristofas (Vengrija) ir „Ethio Circus Entertainment“ generalinė direktorė Sosina Wogayehu (Etiopija).

Beveik 30 metų patirtį cirko industrijoje turinti atlikėja, režisierė, trenerė, prodiuserė ir tarptautinio festivalio komisijos narė S. Wogayehu pastebi, kad bėgant metams cirkas pasikeitė labiau į korporatyvinį modelį. Pasak jos, dabar yra labai mažai artistų, kurie daro praktiškai viską.

Taip pat, pateikdama Etiopijos artistų pavyzdį, ji pabrėžia, kad yra nemažai tokių pasirodymų, kurie gimsta minimaliais resursais. 

„Etiopijos artistai yra energingi, greiti, puikūs akrobatai, be baimės. Na, o svarbiausia, kad visa tai jie išmoksta ir išgauna su labai minimaliomis priemonėmis, kai treniruojasi“, – teigia komisijos narė S. Wogayehu.

„Cirko žiburių“ vardą gavęs cirko artistų susiėjimas gimė dar 1978 m. balandį, kai Šakiuose į pirmąjį cirkų sąskrydį susirinko net dešimt įvairių žanrų mėgėjiškų kolektyvų, jungusių 242 atlikėjus. Po 1986 m. įvykusio 6-ojo festivalio buvo dvidešimties metų pertrauka, o festivalis atgimė 2008 m. lapkritį Šakių kultūros centro „Šypsenos“ kolektyvo vadovų Itanos ir Raimondo Januševičių iniciatyva.

Nuo to laiko „Cirko žiburiai“ pakilo į tarptautinį lygį ir skatina labai plačios cirko bendruomenės integraciją, suburdamas menininkus, pedagogus ir prodiuserius iš viso pasaulio. Cirko festivalis artistams atveria išskirtines karjeros galimybes, o žiūrovams siūlo nepamirštamą unikalaus ir modernaus pasirodymo patirtį stebint pasirodymus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra