Niekas nežino, kurioje stotelėje sutiksi savo traukinį ir kur baigsis kelionė, vedanti savęs link... Tokią mintį iškelia Pascalis Mercier knygoje "Naktinis traukinys į Lisaboną".
Ir tai nėra vienintelis siūlas, siejantis šveicarų filosofo P.Mercier, kurio tikrasis vardas Peteris Bieri, romano audinį ir jo herojų Raimundo Gregorijaus ir Amadėjaus de Prado gyvenimus. Noras pažinti žmones, laisvės troškimas, netikėti filosofiniai atradimai – skaitytojas ras ir daugiau minties perlų.
Prieš ketverius metus Vokietijoje išleista 448 puslapių knyga šiuo metu išversta į daugiau nei 15 kalbų. Visame pasaulyje ją įsigijo per 2 mln. skaitytojų. Kritikai taip pat atkreipė dėmesį į šį romaną. "Vienas puikiausių Europos romanų pastaraisiais metais", – vos pasirodžius kūriniui prancūzų leidinys "Page des libraires" negailėjo liaupsių. "Knygą galima įveikti vienu atsikvėpimu – tai intelekto, sielos ir širdies vadovėlis", – antrino vokiečių laikraštis "Die Welt".
Tokie atsiliepimai įkvepia jos autorių ir skatina kurti toliau. "Mane tikrai sunku aptikti namie, ką tik grįžau iš kelionės", – P.Bieri pradėjo pokalbį su "Vilniaus diena".
– Vasarį atvyksite į Vilniaus knygų mugę. Ką pirmiausia ketinate aptarti su Lietuvos skaitytojais?
– Priklauso nuo to, ko paklaus mano skaitytojai. Dažniausiai manęs klausinėja: "Kodėl Portugalija? Kodėl politinė rezistencija?" Klausimų sąraše taip pat atsiduria mintys apie sąsajas tarp savęs ir kito žmogaus supratimo. Skaitytojai dažnai domisi, ar tam tikra prasme Gregorijus ir Prado nėra poetai. Esu pasiruošęs atsakyti ir į daugybę kitų klausimų.
– Ar ką nors žinote apie mūsų šalį?
– Šiek tiek žinau, bet noriu sužinoti daugiau. Jau užsisakiau knygų ta tema...
– Gal galite trumpai papasakoti, kaip gimė knyga "Naktinis traukinys į Lisaboną"?
– Norėjau parašyti knygą apie žmones, kurie myli žodžius. Taip pat norėjau parašyti knygą apie pagrindinį ir svarbiausią dalyką – žmogaus gyvenimą.
– Tokia ir yra pagrindinė knygos idėja?
– Taip. Jos esmė – atrasti ir suprasti asmenybę bei jos gyvenimą. Tai tarsi kelionė savęs link.
– Vis dėlto į kokį žanro rūbą galima įvilkti paskutinę jūsų knygą – tai filosofinė meilės istorija ar širdies ir intelekto vadovėlis?
– Tai nėra nei viena, nei kita. Tai tiesiog romanas, ir jis pats yra iškalbingas.
– Kartais versdamas romano puslapius, skaitytojas pasiklysta. Klasikinių kalbų mokytojas Raimundas Gregorijus, klaidžiodamas gydytojo Amadėjaus de Prado minčių labirintuose, iškelia daug filosofinių įžvalgų ir provokuojamų klausimų. Vis dėlto kas pagrindinis knygos herojus?
– Tai nesvarbu. Skaitytojas pats turi nuspręsti – nė vienas iš jų nėra prioritetas.
– "Naktinis traukinys į Lisaboną" tarsi primena, kad kiekvienas įvykis gali tapti vidinių klajonių pradžia. Gal galėtumėte prisiminti, kurioje stotelėje sutikote savo permainų traukinį?
– Taip, tai nutiko Luka mieste, Toskanos regione, Italijoje. Ten parašiau savo pirmąjį romaną "Perlmanns Schweigen" (vok. – "Perlmano tyla"). Ten prasidėjo mano, kaip rašytojo, kelias.
– Šis romanas Vokietijoje perkamiausių knygų viršūnėje išsilaikė 140 savaičių ir buvo tarsi sprogimas per pastaruosius penkerius metus. Kitose pasaulio šalyse skaitytojai taip pat neliko abejingi jūsų kūriniui. Kas pirmiausia lėmė romano sėkmę?
– Manau, knyga aptaria lemiamus gyvenimo įvykius, kurie nutinka kiekvieno žmogaus gyvenime. Be to, knygos siužetas, mus nukelia į buvusius laikus, kurie nepelnytai primiršti.
Apie autorių
Vardas. Pascalio Mercier pseudonimu prisidengęs šveicarų filosofas, habilituotas mokslų daktaras Peteris Bieri. Daugelis jį painioja su 56-erių šveicarų politiku Peteriu Bieri.
Gimimo data. Rašytojas gimė 1944 m., Berne, Šveicarijoje.
Darbas. Studijavo filosofiją Londone. Šiuo metu dirba Berlyno universitete ir rašo knygas.
Knygos. "Perlmanns Schweigen" (vok. – "Perlmano tyla") išleista 1995 m., "Der Klavierstimmer" (vok. – "Pianino derintojas") pasirodė 1998 m., o "Naktinis traukinys į Lisaboną" – 2004 m. Tai pirmoji autoriaus knyga išversta į anglų kalbą. Šiais metais lietuviai taip pat pirmą kartą turi progą susipažinti su šio autoriaus kūryba.
Pomėgiai. Vertina klasikinę Frédérico Chopino ir Sergejaus Rachmaninovo muziką.
Naujausi komentarai